Jos haen alle 20 neliön eräkämpälleni rakennusluvat, niin luuletteko, että saan tehdä mieleiseni perustukset? Tässä tapauksessa nurkkakivet, eikä sen kummempia.
Luuletteko, että en tarvitse erillistä valvojaa, vaan voin valvoa noin pienen rakennuksen tekoa itse?
Piirustukset luulen tarvitsevani.
Mitä kaikkea rakennusvalvoja voi määrätä?
Kämppä tulee olemaan vanhoista hirsistä tehty yksinkertainen eräkämppä. Kaminalämmitys, eikä sen kummempaa. Rakennuspaikka on haja-asutusalueella hiekkaisen kylätien varrella, että ei ihan synkässä korvessa kuitenkaan.
Luuletteko, että en tarvitse erillistä valvojaa, vaan voin valvoa noin pienen rakennuksen tekoa itse?
Piirustukset luulen tarvitsevani.
Mitä kaikkea rakennusvalvoja voi määrätä?
Kämppä tulee olemaan vanhoista hirsistä tehty yksinkertainen eräkämppä. Kaminalämmitys, eikä sen kummempaa. Rakennuspaikka on haja-asutusalueella hiekkaisen kylätien varrella, että ei ihan synkässä korvessa kuitenkaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
maidonhakureissulla rakennustarkastajan juttusilla, loppuu luulottelut.
Naapureiden kuulemiset tarvitaan jos menee lupahommiksi.
Että et tarvitse kummempia. Itse rakensin 30m2 rantasaunan ja ei tarvinnut vastaavaa mestaria. Ja muutenkin mentiin rakentajan suunnitelmien mukaan. Ole huoleti.
Noin se kävi minullakin 1980-luvulla.
Nyt piirsin itse kuvat (kun olen sen verran kuvia nähnyt), mutta tarvitsin vastaavan mestarin, vastaavan LVI-urakoitsijan ja vastaavan sähköurakoitsijan 35 m2 mökille, joka tulee sitten joskus olemaan "huvilani" saunarakennus.
Rakensimme vuonna 2004. Ovathan nuo kyllä saattaneet linjaansa kiristää viime vuosina täälläkin.
tarkoitetuissa asumuksissa tarvitaan lainvoimaiset lupamenettelyt. Joko toimenpidelupa tai varsinainen rakennuslupa. Rakennustarkastaja voi vähäisissä tuvissa myöntää poikeuksia jos rakentaja on alan ammattimies. Jokaiselle rakennukselle on haettava rakennuslupa jos sen koko on jotain 15-20 m2 , riippumatta missä korvessa se sijaitsee.
Tässä niin kuin muissakin rakentamiseen liittyvissä lupa asioissa oikea osoite on paikkakunnan rakennusvalvonta, eikä kylän miesten jutut.
Miksi pitää sepostaa tuollaista joka ei pida paikkaansa?
Mitään rakennuslupa tarvita monessakaan paikassa alla 30m2 rakennuksille.
paikassa, mutta rakennelmat selviää luvatta tai toimenpideilmoitus tai - lupa riittää.
Telttatallit ja liiterit ja vajat ei ole välttämättä rakennuksia.
pidät vaan kitasi kiinni kunnalle ja väsäät sen sinne minne haluat laita siirtolava kiskot alle niin se täyttää siirrettävyys kriteerit elä tee yli 2.99m leveys suuntaista mökkiä (senjälkeen tarttee erikois siirto luvat)
jos joku rupee rutisemaan asiasta niin sen voi aina siirtää tarvittaessa :)
Ei tarvi mitään lupia jos et niitä itse kysele. Olet asian kanssa hissunkissun ja olet valmis vaikka hinaamaan sitä vaikka yhden metrin jos tarve vaatii. Silloin se on siirreltävä.