Puolisoni on saanut vanhemmiltaan lahjana maata. Avio-oikeuteni lahjaan on poissuljettu. Puolisollani ei ole muuta avio-oikeuden ulkopuolista omaisuutta kuin tämä maa-alue.
Juttelin lakimiesten kanssa tilanteesta, jossa pariskunnalla on avio-oikeuden ulkopuolella olevasta omaisuudesta kuluja ja tilanteesta, jossa esimerkiksi puolison vanhempien testamentissa on ehto, jolla lapsen puolison avio-oikeus rajataan pois.
Lakimiesten suositukset olivat: 1) Tällaisen omaisuuden hoidosta aiheutuneista kustannuksista puoliso, jonka avio-oikeus on poissuljettu, voi edellyttää velkakirjan kirjoittamista 2) Jos ei halua noudattaa 1):tä, voi kieltää avio-oikeuden alaisen omaisuuden käytön avio-oikeudesta poissuljetun omaisuuden kustannuksiin.
Onko niin, että kolmas vaihtoehto olisi aikanaan osituksessa tehtävä hyvitys, jossa avio-oikeuden alaisesta omaisuudesta maksetut kustannukset otetaan huomioon.
Minkälaisia järjestelyjä teillä on ollut? Omalla kohdallani tilanne taitaa olla se, että appivanhemmat halusivat sulkea minut omaisuuden ulkopuolelle, mutta haluaisivat kuitenkin maksajiksi lahja- ja perintöveroihin sekä omaisuuden ylläpitoon, mihin en ajatellut kovalla vaivalla keräämääni omaisuutta käyttää ;) Tämähän de facto siirtäisi omaa varallisuuttani avio-oikeuden ulkopuolelle.
Avio-oikeuden
8
1512
Vastaukset 8
- ajatuksia...
Sikäli kuin itse ajattelen, niin varsin pätevää olisi valita vaihtoehtosi 1. On nimittäin kyseenalaista, voiko ketään kieltää tekemästä jotain, mitä taas vaihtoehtosi 2 edellyttää. Voit siis vaatia, että jos osallistut avio-oikeuden ulkopuolelle suljetun omaisuuden kustannuuksiin, asiasta kirjoitetaan selkeä velkakirja. Jos ei kirjoiteta, et osallistu kustannuksiin. Mutta en tiedä, miten voisit kieltää, (ja varsinkin valvoa kieltosi noudattamista) ettei puolisosi saa käyttää niihin kustannuksiin avio-oikeuden alaista omaisuuttaan.
Kolmanteen vaihtoehtoosi en sinänsä usko. Se vaatisi, että osituksen kenties joskus tullessa eteen, puolisosi olisi halukas huomioimaan menneisyydessä tekemäsi panostukset täysimääräisesti. Jos ero ja ositus tulevat ajankohtaisiksi, kuinka todennäköistä on, että se pystytään hoitamaan kaikinpuolin korrektisti ja molempien ajaessa ehdottomasti tasapuolisesti myös toistensa etua? Etukäteenhän asiaa ei voi sopia muuten kuin, velkakirjalla.
Tietysti vaihtoehdoksi voisi tulla myös molemminpuolinen ja mahdollisesti kaikenkattava avioehto, jonka tekisitte puolisosi kanssa. Siis kummallekin kuuluu vain hänen omaisuutensa, avio-oikeutta ei ole mihinkään toisen omaisuuteen. Ja tietysti kumpikin vastaisi omaisuutensa kuluista itse.- Vastauksesta
Olen itse ajatellut tuosta vaihtoehdosta 1) näin: Avioliittolaki määrittelee, että avio-oikeuden alaista omaisuutta ei saa käyttää sellaisen omaisuuden hankkimiseen tai parantamiseen, johon puolisolla ei ole avio-oikeutta. Olen omissa ajatuksissani tulkinnut tätä niin että lainsäätäjä on halunnut estää juuri tällaiset tilanteet, joissa avio-oikeuden alaista omaisuutta saadaan pumpattua avio-oikeuden ulkopuolelle.
Toinen pykälä avoiliittolaissa muistaakseni säätää about niin, että avio-oikeuden alaista omaisuutta ei saa hukata niin, että se puolison vahingoksi vähenee.
Noiden kahden pykälän perusteella olen ajatellut niin, että vaihtoehto 1) olisi ihan toteutettavissa. - ...
Vastauksesta kirjoitti:
Olen itse ajatellut tuosta vaihtoehdosta 1) näin: Avioliittolaki määrittelee, että avio-oikeuden alaista omaisuutta ei saa käyttää sellaisen omaisuuden hankkimiseen tai parantamiseen, johon puolisolla ei ole avio-oikeutta. Olen omissa ajatuksissani tulkinnut tätä niin että lainsäätäjä on halunnut estää juuri tällaiset tilanteet, joissa avio-oikeuden alaista omaisuutta saadaan pumpattua avio-oikeuden ulkopuolelle.
Toinen pykälä avoiliittolaissa muistaakseni säätää about niin, että avio-oikeuden alaista omaisuutta ei saa hukata niin, että se puolison vahingoksi vähenee.
Noiden kahden pykälän perusteella olen ajatellut niin, että vaihtoehto 1) olisi ihan toteutettavissa.siis tarkoitin että 2) olisi ihan toteutettavissa
- .,mnbvc
En ymmärrä tällaista ajattelutapaa, että ollaan lakimiesten kanssa järjestelemässä omaisuuden käyttöä ja jakoa ja kirjoittelemassa velkakirjoja, vaikka kaikki on mukamas hyvin ja puhalletaan yhteiseen hiileen:O Jos haluat varmistaa, että sinua ei hyväksikäytetä niin sano että miehesi saa huolehtia siitä omaisuudestaan yksin, mikä on erotettu pelkästään vain hänen käyttöönsä. Hänhän voi vaikka myydä maasta osan ja rahoittaa sillä jäljelle jäävää.
- yksi 1
on ihan toimiva. Kysymystä lukiessa tuli kuitenkin ensimmäiseksi mieleeni, että onko teillä tarkoituskaan jatkaa yhteistä liittoa? Jos puolisosi on saanut omaisuutta on myös todennäköistä, että sinäkin siitä omaisuudesta tavalla tai toisella jotenkin hyödyt. Joko tuo omaisuus tuottaa euroja, joista yhdessä voitte nauttia tai sitä voi käyttää esim. kesämökki tms. Ei avioliitossa ainakaan pidemmän päälle voi ruveta kaikesta velkakirjoja tekemään.
- -----
Jos ja kun omaisuus on määrätty avio-oikeuden ulkopuolelle, ei kysyjä pääse nauttimaan sen tuotosta. Mikäli kysyjän puoliso käyttää omia avio-oikeuden alaisia varojaan kulujen maksamiseen (tai jopa puolison varoja), niin kysyjälle aiheutuu tappiota.
Olipa hyvä, että tuli konsultoitua juristia asiassa. - kaiken varalta
Nämä lahjoituksissa ja testamenteissa olevat määräykset on tehty kaiken varalle. Ei varmaan kysyjänkään appivanhemmat ole toivoneet, että heidän lapsensa eroaisi, jotta pääsisi toteuttamaan avio-oikeuden poissuljentaa omaisuutensa suhteen. Mutta kun appivanhemmat ovat ehdon kaiken varalle halunneet tehdä, niin samalla tavalla kysyjän kannattaa kaiken varalle turvata omaa omaisuuttaan. Vaikkei koskaan toivoisi liittonsa päättyvän.
Olet oikeassa, ettei avioliitossa voi pidemmän päälle kaikesta tehdä velkakirjoja. Mutta silloin, kun on kyse isommista summista (omistamisessa usein niin on), on pelkästään järkevää tehdä velkakirja, jos vain toinen omistaa eikä toisella avioeron sattuessa ole avio-oikeutta. Tällä ei ole mitään tekemistä romantiikan, sen puutteen tai liittoon kohdistuvan luottamuksen kanssa. Siitä faktasta kun vaan ei pääse avioerossa sovittelemallakaan eroon, että toisen omaisuus on kaiken varalta suojattu. Miksi ihmeessä toisen tulisi sijoittaa omia varojaan sen kuluihin?
Jos se avioero sitten kuitenkin tulee, kaiken varalta... - yksi1
----- kirjoitti:
Jos ja kun omaisuus on määrätty avio-oikeuden ulkopuolelle, ei kysyjä pääse nauttimaan sen tuotosta. Mikäli kysyjän puoliso käyttää omia avio-oikeuden alaisia varojaan kulujen maksamiseen (tai jopa puolison varoja), niin kysyjälle aiheutuu tappiota.
Olipa hyvä, että tuli konsultoitua juristia asiassa.avioliitossa ollaan ja toinen esim vuokratuloja tai metsätuloja saa, niin kyllä kai oikeassa elämässä koko perheen hyväksi käytetään. Oli sitten ehto tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65928
- 69702
- 133636
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36595- 68557
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️33555- 43544
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43541Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19480Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k157439Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto61372- 52369
- 42349
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29344Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338- 16331
En aio ottaa sinuun yhteyttä nainen
Saatan minä olla aika tyhmä välillä mutta sentään sen verran kuitenkin tajuan että annan sinun olla rauhassa. En siis ol17330