Huhuja uudesta boxerista

Reiman

Saksalaiset syväkurkut ovat laulaneet, että tämä uusi 800-kuutioinen paralleelitwin ei ole täyttänyt kaupallisia odotuksia. Myyntitoiveet on nyt ladattu ilmestyneeseen enduromalliin, jonka toivotaan piristävän mallisarjan myyntiä.
Vaan kuinkahan siinä käynee?

Tehtaalla on tämän vuoksi suunnitteilla uusi noin 800 kuutioinen boxer-moottori. Sen valmistaminen Euroopassa tulisi liian kalliiksi, joten kokoamistyön tullee tekemään joko Kymco tai jokin kiinalaistehdas.

Uusi moottorin sanotaan olevan työntötankokonstruktio! Näin kallistusvara saadaan paremmaksi, kun kannet voidaan tehdä matalammiksi kuin yläpuolisella nokka-akselilla toteutettu nyky-boxer.

Itse veikkaan, että nykyinen 800-kuutioinen GS ei tule olemaan myyntimenestys. Joten uutta boxeria vaan odottelemaan...

8

2442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r1150r

      Jos tuntee historiaa, on tulevaisuuden ymmärtäminen helpompaa vai miten se oli. 80-luvulla BMW koetti siirtyä rivikoneisiin laajalla rintamalla mutta kuinkas kävikään...

      Tuon tietäen en ihmettelisi jos sama toistuisi. Asiakkaalla on aina viimeinen sana mallipolitiikassa.

    • luukuttaja

      Tuopas hämmästyttävä tieto, ettei tuo kaksipyttyinen olekkaan käynyt kaupaksi.
      Näköjään nykymoottoripyörien täytyy antaa "elämyksiä" ajajille, pelkkä järkipyörä ei riitä. Niin ne ajat muuttuvat.

    • Turo--Inkeri

      ovat hinnoitelleet tämän uuden "650" (oikeasti 800)-version melko kilpailukykyisesti, esim. Honda Transalpiin ja Suzuki Vstrom650:een nähden. Ja parallel-twiniä on moottorina kehuttu kovasti miltei jokaisessa lehtiartikkelissa.

      Kuulostaa hieman mätäkuun jutuilta tuo paluu bokseriin, ainakaan työntötankosellaiseen. Neliventtiilikannet heillä täytyy jatkossakin olla, jos meinaavat japsien kanssa kilpailla.

      • r1150r

        ...työntötangoissa on? Ja neliventtiilikannet on boksereissa on ollut jo 15 vuotta. F-mallien kone on varmasti pätevä mutta kun kyseessä on pitkät perinteet boxer-koneissa omaava valmistaja niin aina on porukkaa, joka haikailee bokserin perään.

        Kaikkien matkaendurojen äiti oli juuri 800-kuutioinen bokser malli R 80 GS, jonka olemus voi kummitella asiassa. Sellaisia oli viimeksi uutena myynnissä noin 10 vuotta sitten.


      • r1150r
        r1150r kirjoitti:

        ...työntötangoissa on? Ja neliventtiilikannet on boksereissa on ollut jo 15 vuotta. F-mallien kone on varmasti pätevä mutta kun kyseessä on pitkät perinteet boxer-koneissa omaava valmistaja niin aina on porukkaa, joka haikailee bokserin perään.

        Kaikkien matkaendurojen äiti oli juuri 800-kuutioinen bokser malli R 80 GS, jonka olemus voi kummitella asiassa. Sellaisia oli viimeksi uutena myynnissä noin 10 vuotta sitten.

        Ja näissä neliventtiili-boksereissahan on ollut nokka-akselit kannessa ja vain pienen pienet työntötangonpätkät. HP 2:ssa ei ole enää niitä pieniäkään.


    • tietäjämopo

      BMW ei edes kykene tyydyttämään 800GS-mallin kysyntää. Yritäppä käydä jostain ostamassa sellainen. Halvemman version saa ehkä jopa tämän vuoden puolella saada, jos sellaisen haluaa.

      Boxeriin palaaminen olisi suuri virhe juuri nyt, kun asiakaskuntaa on vihdoinkin saatu nuorentumaan boxerista luopumisen myötä. Ei niitä sivuille töröttävillä pytyillä varustettuja kulkineita osta kuin viidenkympin ja kuoleman välissä olevat papparaiset. Työntötangotkin vielä, justiinsa joo. Ja Kiinassa valmistus karkottaisi ne merkkiuskolliset papatkin.

      • SAVUA

        Täysmittanen provohan tuo oli koko kirjoitelma


      • nyt jotain

        vaikka provo onkin->mikä on ollut myydyin bmw:n malli.Mikä on ollut saksan 5 viimeisen vuoden myydyin moottori pyörä malli......?

        bmw R1200GS->bokseri koneellisia taitaa sittenkin ostaa/haluta muutkin kuin kuuden kymmen ja kuoleman välissä olevat :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3488
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2186
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1010
    Aihe