Vinttikoira

jpn

No lueskelinpa tossa tän palstan antia,ihan kiva kun on tälläinen palsta,mutta se mikä osui silmään niin toi rotu tai voisikos sanoo että laji rasismi kukoistaa,no okei toinen tykkää salukeista toinen greistä,joku tykkää afkaaneista toinen jopa italiaanoista joita itsellänikin on=) Mun mielestä yleensäkkin koira harrastus on niin pientä suomessa,eikös kaikki koirat olle yhtä ihania ja mahuta yhteen joukkoon,koitetaan yhdistää voimat ja tehä yhteisiä hienoja näyttelyitä,ja juoksu kisoja.Sellaiset lietsojat seurojen johdosta,nehän pitäis saada voihtuun,kyllä koirat keskenään tulis toimeen,mutta tuleekos hihnan pää! Oikein hyvää kesän loppua kaikki Vinttikoira harrastajat!! Kisoissa Nähään! T;jpn

4

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • italian_grey

      Hei!!
      Minulla itsellänikin on muuten kaksi italiaanoa!!
      Olen samaa mieltä, kaikki vinttarit ovat yhtä ihania, ja kaikkia pitäisi arvostaa!! Itse kyllä kaikista eniten pidän itskuista, mutta kaikki muut vinttarit ovat yhtä ihania!
      hauskaa marraskuuta sullekkin!! :)

      • jpn

        Kiva saada joltain itsku,ihmiseltä postia,niin harvassa ne ovat=) Saisinko udella missä päin suomea olette? Ja Marraskuuta siullekkin=)


    • Sika

      Ei voida sanoa, että koiraharrastus olisi Suomessa pientä. Täältä taitaa melkein löytyä jo ne maailman yli neljäsataa koirarotua. Englannissa kuulemma ohjelmasarjan Eläinsairaalan juontajan Rolf Harrikssenin mukaan olisi alle kaksisataa koirarotua, huom. englannissa jonka kansalaiset pitävät itseään koiramaailman varmana ykkösmaana. Asukasmäärään suhteutettuna Suomessa on kyllä paljon koiria noin klobaalisesti.

      On se kyllä kiva, kun on niin paljon kaikennäköisiä koirarotuja, mutta jonkinlaista seulaa pitäisi alkaa jo järkisyistäkin Suomessa toteuttamaan. Ei ole kiva katsella kun joku taluttaa talvipakkasella jotain kiinanharjakoiraa tms. karvatonta koiraa vain joku ohut takinretale koiraparan päällä ulkona. Eikä ole järkeä ottaa myöskään mitään Newfoulandin- tai Landseerkoiraakaan tänne, kun ne kärsii Suomen oloissa sitten taas kesällä.

      No on ne italianvinttikoiratkin sellaisia, että jos ei "viitsisi" tehdä itse haalaria, eikä huvittaisi edes ostaa "kalliita" koiranvaatteita ressukalle niin sitten ei voi mitään. Sitten ei kannata ottaa edes koko koiraakaan. Sitten sillä pitäisi olla myös sukat jaloissa ja joku päähineen tapanen päässä, ettei se paleltuisi.

      Italian vinttikoira on hyvin kaunis. Kaunis kuin Kamee rintakoru, jollaisia jotkut hienostorouvat pieluksilleen ostavat. Ihailen niitä koiria valtavasti aina kuin niitä näyttelyissä näen. Onneksi niitä ei niin paljon ole täällä kylmässä Suomessa.

      Tuleeko koirat keskenään toimeen. Tuskinpa tulevat. Sen verran ne ovat laumansa valinnut ja sudesta pohjautuvia, että säpinää saavat aikaiseksi joutuessaan toisen vieraan koiran lähelle.

      Ja hihnan toinen pää. Se onkin kuulkaas niin, että koiramaailman aktiivijäsenet on mitä hierarkisimpia ihmisiä, mitä maailmassa tiedän. Toisen koirarodun tai koiraryhmän ihmiset pällistelee pahasti toista ryhmää päin. Sitten on mielipiteitä erillaisia kauneusasioissa. Sitten pelataan vilppiä näyttelytoiminnoissa.

      • jpn

        Kiitos Sialle kovasti! Olihan sinun tekstissä paljon asiaa, mutta toi sinun suhtautuminen italiaanoon oli tyypillinen,Takit muuten ei maksa paljoo!! No kaikillahan ei ole käsien taitoa. Olen muuten mies ja osaan hoitaa pikkukoirille päällepantavaa. Toki kun tossa luettelit koiria niin siulla varmaa on jotain sanottavaa miun toisesta rodusta venakosta? No nehän on ihan erinlaiset koirat kuin myös kokonsakkin puolesta on hivenen eroo,mutta olen näiden kahdenkymmenen vuoden aikana saanut sellaisen käsityksen että koirat sopivat yhteen paremmin kuin se narun toinen pää!! Olisi kivaa kuin kirjoittaisit omista koirista jos siulla on niitä,veikkaisin ton sun tekstin perusteella että siulta löytyy afkaani tai saluki? Palaute on terve tullutta. Pitää koitta yhdessä puhaltaa vinttikoirien hyväksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1907
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1499
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      53
      1107
    4. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      1070
    5. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      72
      1033
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      991
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      22
      966
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      920
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      819
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      38
      769
    Aihe