Lasku loppusiivouksesta

Sain seitsemänkympin jälkilaskun "tekemättömästä loppusiivouksesta". Perusteluina, että moppi oli kuiva (lattiat olisi pitänyt mopata, imurointi ei riitä), veskin roskis tyhjentämättä, erikseen maksettujen liinavaatteiden olisi pitänyt olla pinkattuna ja sokerina pohjalla telkkarin ruutu ja tv-taso oli pyyhkimättä.

Onko tälläinen vaatimustaso loppusiivouksen osalta ns. normaali käytäntö ? Minusta ei ole. En maksa laskua, en ainakaan siivousfirman kahden tunnin veloitusta vastaavaa hintaa max varttitunnin työstä.

No jäihän meiltä ikkunatkin pesemättä...

4

2035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mökki-info

      Mökki-infossa on aina tai pitäisi olla erittely mitä kuuluu loppusiivouksessa siivota.
      Jos sitä ei ollut ei sinun pidä laskua maksaa, mutta jos ko. papru sieltä kansiosta löytyy ja sitä et lukenut ja sen mukaan mökkiä siivonnut niin maksat ja itket ja maksat.

    • Nimetön

      jep! kirjottelin aiheesta jo tossa aikasemmin.otettiin porukalla leviltä ,NAAVAKOTA OY:ltä, tuplasiivouslasku 150e! olin siinä kuitenki reilut kolme tuntia jynssänny mökkiä ,oli imuroitu ja mopattu ym..
      Tän firman periaate oli kuitenki veloittaa aina tuplamaksu jos ei siivous heille kelpaa.siivouksen olisi kuitenkin voinut tilata etukäteen hintaan 75e.voin mainita että siitä siivouslistasta minkä ne vaatii ei selviä kukaan perus reissulainen:

      perussiivouksen lisäksi piti olla mm.takan lasit pestynä,jääkaappi ja uuni pestynä sisältä,matot ja vuodevaatteet tuuletettuna ja viikattuna ,huoneiston läpötila säädettynä tiettyyn asteeseen jne..en onneksi edes enää muista kaikkea mitä vaadittiin,mutta kaikenkaikkiaan liikaa! mökin vuokra oli jo valmiiksi 1250e kolmelta yöltä niin tuntuu kohtuuttoman suurelta velottaa vielä siivouksesta 150e ,varsinkin kun siivosin siellä aivan hiessä!
      lisäksi nainen löysi 'yllättäen' irronneen sängyn jalan yläkerran sängystä(missä kukaan tuskin edes pötkötteli) ja siihen lisänä irronnut tuolin jalka(joka istuessa irtosi),siitä korjausmaksut.vielä hävisi semmonen n.5e arvoinen puinen koristekissa(joka nousi loppuveloituksessa 50e arvoiseksi) niin loppusummaksi tuli miellyttävät 300e.kiitos NAAVAKOTA oy ja Ulla Tuononen!!!

      vaadin aikani kunnon selvitystä ja erittelyä laskutuksesta,mutta kun sitä ei ikinä tullut niin kyllästyin karhukirjeisiin ja maksoin pois...

      ps.kuulin parilta tyypiltä levillä että niiltä oli rukalla veloitettu kivitakan hionnasta ja keittiön pöydän hionnasta ja lakkauksesta..aikamoista kusetusta tuntuu monessa paikassa olevan

    • mukaan

      Mikä milloinkin on "normaali" käytäntö?

      Ohjeet pitäisi olla mökissä, mitä kuuluu loppusiivoukseen ja jos listassa olevat asiat on hoidettu, pitäisi kaikki olla ok. Ellei sellaista ole, sitten on paha asiaa riitauttaa. Miksi sitten ette voineet sitä varttia käyttää, olisitte saaneet vessan roskikset tyhjennettyä ja liinavaatteet pinoon?

      Meillä taas asiakas maksoi 10 euroa enemmän vuokraa ihan omasta aloitteestaan kun olivat rikkoneet yhden tuikkukunttilän lasin (maksoivat vuokran jälkikäteen), joka oli korkeintaan euron arvoinen. Minusta jos nyt jotain pientä vahingossa hajoaa, ei siitä sen kummempaa, sitä voi sattua kenelle tahansa.

    • näkökulma

      Pääperiaate mökkisiivouksessa on, että mökki luovutetaan samanlaisena kuin se vastaanotettiinkin.
      Jos lattiat eivät ole likaisia, ei niitä silloin tarvitse mopata.
      Meidän mökeissä riittää kun asiakas jättää päiväpeiton laittamatta niihin vuoteisiin joihin on tilattu liinavaatteet pedattuna. Tämä sen vuoksi, että mökinhuoltajan on helppompi löytää purettavat liinavaatteet.
      Jos liinavaatteita ei ole tilattu pedattuina, silloin asiakas ottaa käyttämänsä liinavaatteet pois vuoteista. Ei likaisia liinavaatteita sentään tarvitse pinoon asetella, läjä on sopivampi menettelytapa.
      Pikkuvauriot ja pienet siivoustarpeet kuuluvat normaalin huoltohenkilöstön työnkuvaan, ei niistä laskuteta asiakkaita.
      Jos sattuu jotain suurempaa vahinkoa, niistä neuvotellaan AINA asiakkaan kanssa ennen laskun lähettämistä.
      Hyvää kevään jatkoa kaikille asiakkaille ja mökkiyrittäjille!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      119
      5089
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3628
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1484
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      21
      1307
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1282
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1188
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1107
    Aihe