Onko tuo F-securen internet security 2008 kuinka raskas ohjelmisto? Kun aiemmin kuulin moitittavan, että F-secure ja Norton pistäisivät koneen kyykkyyn, nähtävästi niiden käyttämien useiden prosessien takia. Minulla olisi kolme kotikonetta, johon saisin asennettua F-securen. Se kun tarjoaa vuoden lisenssiä kolmelle koneelle.
Koneista kahdessa on AMD AthlonXP 2000 1,6Ghz prosessorit sekä 1Gt DDR1 muistia, käyttiksinä WinXP Pro SP2:t. Kolmas kone on CeleronM 350 1,3Ghz sekä 512 Mb DDR1 ja WinXP Home.
Koneista kahdessa on AMD AthlonXP 2000 1,6Ghz prosessorit sekä 1Gt DDR1 muistia, käyttiksinä WinXP Pro SP2:t. Kolmas kone on CeleronM 350 1,3Ghz sekä 512 Mb DDR1 ja WinXP Home.
Vastaukset 4
Vanhimmat
unohda f-securet sun muut.
asenna ilmaiset AVG tai Awast ja palomuuriksi vaikkapa ZoneAlarm.
niillä pärjäät hyvin.
mielestäni AVG on kevyempi kuin Awast.
- Onko ilmaisohjelmista mikään sellainen, joka tarkistaa automaattisesti myös Outlookiin tulevat viestit ja liitteet?
- Onko joku käyttänyt ilmaisohjelmia ja ajanut sen jälkeen F-Securen tai Nortonin? Jättävätkö ilmaisohjelmat löytämättä viruksia tai vakoiluohjelmia?
- Onko F-Securen maksu tosiaan melkein 60 euroa joka vuosi vai olenko käsittänyt jotain väärin?!
https://verkkokauppa.f-secure.fi/cgi-bin/nph-cgi/~aCdCx0000001?Q=&Y999=MAI
Kokeile ilmaisversiota:
http://www.iinet.fi/index.php?section=1
myös PC Tools Firewall Plus ja Antivir.Hyvä yhdistelmä.SpywareBlaster kaveriksi.