Tässä hieman uutta lisätietoa aiheesta:
http://www.ursa.fi/blogit/ta/index.php?title=einsteinin_suhteellisuusteoria_sai_lisav&more=1&c=1&tb=1&pb=1
Olisiko tieteellisesti "mahdollista" muokata kaareutumista ajan suhteen,
ja liikkua sen avulla valoa nopeammin avaruudessa paikasta toiseen...
Kas siinä ikuisuuskysymys muutamille persoonille...
"Painovoiman kvanttiteoria on avannut sellaisen uuden mahdollisuuden,
jossa ei ole mitään avaruuden-ajan rajaa,
joten silloin ei olisi mitään tarvetta määritellä käyttäytymistä rajalla."
- Stephen Hawking -
http://www.ursa.fi/blogit/ta/index.php?title=einsteinin_suhteellisuusteoria_sai_lisav&more=1&c=1&tb=1&pb=1
Olisiko tieteellisesti "mahdollista" muokata kaareutumista ajan suhteen,
ja liikkua sen avulla valoa nopeammin avaruudessa paikasta toiseen...
Kas siinä ikuisuuskysymys muutamille persoonille...
"Painovoiman kvanttiteoria on avannut sellaisen uuden mahdollisuuden,
jossa ei ole mitään avaruuden-ajan rajaa,
joten silloin ei olisi mitään tarvetta määritellä käyttäytymistä rajalla."
- Stephen Hawking -
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kuulu tiedepalstalle?
kuuluu.
Täällä on nimittäin keskusteltu pariinkin otteeseen ufojen matkustelusta ja siitä millaisia mahdollisuuksia heillä on nimenomaan kun aika otetaan huomioon.
Onhan noilla "madonkoloilla" leikitty ajatusleikkejä jo vuosikymmenet.
Aika yleinen konsensus käsittääkseni vallitsee sen suhteen, että mato ei ole hengissä sen läpi kuljettuaan.
Ikuisuuskysymys ainakin siinä mielessä, että se on tälläkin palstalla kysytty kymmeniä kertoja ja aina se on jäänyt vaille sitä lopullista vastausta.
Eiköhän se ole pakko nöyrtyä ja todeta, että emme tiedä.
Madonreikäaikakone ei uhmaa Einsteinin teorioita.
Thorne kaivoi A:n yleisten ratkaisuista tämän esiin kaverilleen Carl Saganille, joka kirjoitti "Ensimäistä yhteyttä" eikä halunnut astua fysiikan varpaille.
"Madonreikä vääristää aika-avaruutta ja yhdistää kaksi normaaliavaruudessa etäistä paikkaa toisiinsa. Mutta ne tarvittavat energiat ja "eksoottiset aineet" ovat ainakin tekninen hidaste, jos ei siten ehdoton este.
Myös erittäin massivinen, erittäin pitkä pyörivä sylinteri saisi muistaakseni aikaan saman ilmiön. Joku fyysikko varmaan tietäisi tarkemmin. En ainakaan pikaotoksella löytänyt hyllystäni tietoa ja ilman avainsanoja netistäkin on turha hakea. Sinäkin aikaavaruuden vääristämismekanismissa sanat "erittäin" tulee ottaa kärjistettyinä. Ts. kokonaan teknologisten mahdollisuuksien ulkopuolella.
Teoriat antavat kai mahdollisuuksia. Tekniikka ei noiden teorioiden tueksi ehkä koskaan.
Onhan sekin aikamatkustamista jos suihkitaan hyvin lähellä valonnopeutta. Se ei ole läheskään niin kaukaa haettu ajatus. Matkaajasta aika ei olisi kovinkaan pitkä. Psykologisen ongelman muodostaa se, ettei kotiin ole enää paluuta. Aika on kulkenut siellä (ehkä) kymmeniä tuhansia vuosia. Käytännössä matka olisi aina yksisuuntainen.
paluu tulevaisuuteen on siis teoriassa mahdollinen, kun ottaa Einsteinin suhteellisuusteorian huomioon. AIKADILAATIO
Ei tunnu kovin hauskalta vaihtoehdolta palata aikaan jolloin toisien tietotaito olisi aiva eri luokkaa kuin minun, huimasti kehittyneempää, siis jos lähden täältä matkaan esim 10 vuodeksi lähempänä valonnopeutta niin pallolla kuluu aikaa about 5000-10000 vuotta (tää on vain suhteellisuutta ei todellista matematiikkaa, muta havinnollista) tuntuu kuin alakoululainen joka luulee tietävänsä paljon laitettaisiin korkeakouluun.Mutta selittäisikö se tekniikan vallan huiman kehityksen minun näkökulmastani? vai onko niin että maapallon kiihtyvä riento saa aikaan sen että menemme tämän pallon pinnalla nopeammin ja myöskin kehityksemme suhteessa historialliseen kehitykseen kiihtyy?
ajatus siitä kuinka aika aina vaan tuntuu kuluvan nopeammin.
Lapsena kun laskin esim sekunteja niin ne ehti laskea kirjakielellä eikä yy, kaa, koo...
Kaikki sanovat samaa... Toki todennäköistä on että ihminen totuttuaan kaikkeen kokee ajan nopeammin mutta silti.
Lapsena vuosi oli valtavan pitkä aika.. Nyt pelkkä vilahdus.
Esimerkki on hirmu lapsekas mutta vakavasti olen matemaattisena ihmisenä miettinyt onko tapahtumassa jokin kiihtyminen meidän ajassa tai aikakäsityksessä, universumissa, sen laajenemisen vuoksi... pimeän aineen vuoksi... miksi universumin laajeneminen kiihtyy jatkuvasti? Vaikuttaako se jotenkin?
Paljon on kysymyksiä joihin saatetaan saada jopa lähivuosina vastaus hiukkaskiihdyttimien yms. uusimpien tutkimusten avulla.
Ajan-kulun-nopeutumisen-tunne voi johtua siitä, että ajatuksia,kokemuksia ja tätä myötä tuntemuksia arjessa on aikuisella enemmän kuin lapsena tai nuorukaisena.
Kun motoriikan osuus aivo-kapasiteetin käytöstä on nuorena n. 90% ja ajattelun viemä osuus se n. 10%-->tapahtuu se että, kun vanhennutaan ja luonnollisesti tästä johtuen motoriikkan osuus aivo-kapsiteetin viennistä vähenee ja [toivottavasti] ajattelun osuus lisääntyy-->mm. muistojen kertaamisen, kuoleman lähestyessä syvempien asioiden tutkailun, lapsien tuoman huolen etc. kautta, niin ajan-kulun käsittäminen myös muuttuu, itse aika ei kulu, tai kuluta reaalissa yhtään nopeammin.
Onpas monimutkaista. Itse uskoisin että lapsena tietoisuuden kellotaajuus on korkeampi eli tietoisuus päivittyy useamman kerran sekunnissa kuin aikuisena. = hidastettu filmi efekti.
Havainnollistavana oli joskus tiedepätkä televisiosta torakan elämästä. Sen kellotaajuus on on niin korkea että maailma liikkuu meidän silmillemme kuin hidastetusta filmissä. Eli useampi kuva sekunnissa niin ehtii helposti jalan alta pois.
Kiistämättä minäkin olen tuntenut ajan "kiihtyvän" vanhetessani mutta ei siihen välttämättä tarvitse hakea selitystä fysiikasta vaan biologiasta. Sitten jää vaan kysymys mitä hyötyä evoluutionististisesti on ajan tunteen nopeutumisesta. Ei oo tylsää vai ku mennään kahtasataa?
//Kiistämättä minäkin olen tuntenut ajan "kiihtyvän" vanhetessani mutta ei siihen välttämättä tarvitse hakea selitystä fysiikasta vaan biologiasta. Sitten jää vaan kysymys mitä hyötyä evoluutionististisesti on ajan tunteen nopeutumisesta. Ei oo tylsää vai ku mennään kahtasataa?//
- Ja minä myös, ehkä kaikki kokevat saman vanhetessaan.
Kyse ei ole i-t-s-e tunteessa---> fysiikasta eikä biologiasta---> vaan psygolokiasta.
Syitä miksi näin tapahtuu ovat, eletty elämä[ei oleilu] ja tätä kautta luonnollinen informaation kasvu ja tietysti liikunnan vähentyminen.
Jos kysytään "Miksi?", voidaan ajatella evoluutisen-sisäisen-suunnitelmallisuuden kautta[koska--> "Miksi?-->merkitsee syitä ja seurauksia syvemmin] sitä että, ei käy aika tosiaan pitkäksi, kun se tuntuu menevän nopeammin. Vanhempana, näin kaiken jo lähes kokeneena, aika kävisikin pitkäksi ja oleminen vieläkin tylsemmäksi odotellessa toveri kuolemaa.
Ehkä se myös suojelee meitä vanhuksia, kun ei enää kerkeä niin paljon mm. mokaillakkaan---> kuten nuorena tuli tehtyä sänttäillessään kerkeänä sinne ja tänne? ;D
Passivoituminen ja aivokapasiteetin tuhlaaminen uskomattomaan mediatulvaan ja esim. menneisyyden märehtimiseen vieraannuttaa nykyhetkestä.
Ympäristön havainnointi ei ole samaa kuin lapsena jolloin kaikki tuoksutkin jäi mieleen ja elämykset olivat paljon voimakkaampia. (kuten esim. ensikänni.=)
Vauhti ja meneminen pitää nuorena jos vastapainoksi saa lepoa riittävästi.
Mutta kuinka paljon ihmisen pääkoppa kestää vielä lisää informaatiota? Fyysisiä apuja evoluutio ei ihan pysty sadan vuoden periodissa juurikaan värkkäämään.
Lääketieteellisiä apuja parempaan huomiseen varmasti tulee. Enpä ihmettelisi jos eliniän ennuste nousisi keskimäärin toiselle sadalle vuodelle ihan lähivuosikymmeninä.
Hitlerhän toivoi löytävänsä Graalin maljan ja valvovansa itse 1000 vuotisen valtakunnan menestystä koko se 1000 vuotta. Se ei mennyt ihan tuubiin käytännössä kuitenkaan... onneksi.
Kallonkutistajille riittää duunia varmasti lisääntyvässä määrin. Kelkassa pysyminen vaatii paljon enemmän kuin luontaistaloudessa eläminen menneinä vuosina.
Palataan sen verran vielä alkuperäiseen aiheeseen vielä että Aika-Avaruuden kaareutuminenkos se sitten köyristää lopulta myös meidän selät kaarelle ja ympyrä on ikäänkuin sulkeutunut? =)
//Passivoituminen ja aivokapasiteetin tuhlaaminen uskomattomaan mediatulvaan ja esim. menneisyyden märehtimiseen vieraannuttaa nykyhetkestä.//
- Juoneksihan tuon voisi sala-liitto-teoreetikko ajatella.
Aina kun "aivot putoaa pelistä, on vaikeampi löytää kotiin" [Karoliina 6v], tuo rasitus käy voimille, pitää itsekin välillä syödä hieman piirakkaa ja nukkua säännöllisesti päikkärit.
//Ympäristön havainnointi ei ole samaa kuin lapsena jolloin kaikki tuoksutkin jäi mieleen ja elämykset olivat paljon voimakkaampia. (kuten esim. ensikänni.=)//
- "Ekakänni", hmmmm-->oli mukavaa.
Tuttu tie---> ei joka mutkaa tarvitse enää rattia-puristaen ottaa.
//Vauhti ja meneminen pitää nuorena jos vastapainoksi saa lepoa riittävästi.//
- "Eniten vaarissa pidän siitä,että hän on oma itsensä eikä yritä olla joku normaali ihminen"[Per-Ola 6v].
Kuka haluaa olla nuori, kun siitä hulluudesta on vanhentunut eroon, ei siihen halua palata--->edes menemisen moodissa.
//Mutta kuinka paljon ihmisen pääkoppa kestää vielä lisää informaatiota? Fyysisiä apuja evoluutio ei ihan pysty sadan vuoden periodissa juurikaan värkkäämään.//
- "En tartte apua!" juhannuksena erittäin humalaisen miehen paidassa komeileva teksti Kylmäkosken vankilan lähellä olevan Millerin kaupan [nykyinen Tokmanni]parkkipaikalla. Miten tuo?
No valmiudet ovat kunnossa-->ainoastaan orjetoitumisessa on haastetta.
//Lääketieteellisiä apuja parempaan huomiseen varmasti tulee. Enpä ihmettelisi jos eliniän ennuste nousisi keskimäärin toiselle sadalle vuodelle ihan lähivuosikymmeninä.//
- Kammottavaa!
"On ikävää kun joku kuolee.Varsinkiin jos se on sellainen,joka tavallisesti antaa rahaa." [Björn 6v]
//Hitlerhän toivoi löytävänsä Graalin maljan ja valvovansa itse 1000 vuotisen valtakunnan menestystä koko se 1000 vuotta. Se ei mennyt ihan tuubiin käytännössä kuitenkaan... onneksi.//
- Tutkikin maan'perusteellisesti graaliin liittyvää aineisto.
Toimiesaan kortti-maalarina, hän alle-viivasi ja merkitsi omia huomautuksia kirjoihin kuin ahkerat vartiotornin tutkijat konsanaan.
//Kallonkutistajille riittää duunia varmasti lisääntyvässä määrin. Kelkassa pysyminen vaatii paljon enemmän kuin luontaistaloudessa eläminen menneinä vuosina.//
- Taistelu-kestävyys huononee kaiken muunkin kestävyyden huonontuessa-->sparraajia välteltäessä.
//Palataan sen verran vielä alkuperäiseen aiheeseen vielä että Aika-Avaruuden kaareutuminenkos se sitten köyristää lopulta myös meidän selät kaarelle ja ympyrä on ikäänkuin sulkeutunut? =)//
- En ole astronautti, mutta l-u-u-l-e-n tietäväni---> kaikkien tieteis-sarjojen toteutuvan käytännössä.
Hauskoja näkökulmia sinulla jotka sisältävät silti erityisen pointin!
Siteerauksia ja kysymyksiä... Voi ne silti keskustelua herättää eli jos itsetarkoitus?
Aika-avaruus. KolmeDee ja NeljäDee... tämä kaikki kikkailu päätyy kuitenkin siihen, että emme tiedä "missä uimme" se "eetteri" (ja onko sitä edes?) eli se pimeä aine eli energia, ja jotka kaksihan ovat sama asia.
Jos aika-avaruuden kaareutuvuus aiheuttaa painovoiman, mikä aiheuttaa aika-avaruuden kaareutuvuuden? Ei kai montaa mahdollisuutta eli massa eli energia - viitaten tuon edesmenneen harmaahapsen kuuluisaan yhtälöön.
Mitä painovoima on? Massakertymän pienhiukkasten "heikkovoiman kertautumiskertymä" - jotenkin, capish? Jos, niin kaikki em. olis sama asia, eikö? Eli sitten edessä se "kaiken teoria"...
Miksi enemmän massaa/energiaa omaava kappale taivuttaa enemmäm aika-avaruutta kuin vähemmän em. omaava kappale? Mikä välittää tämän voiman. "havannoijaan" tai toiseen kappaleeseen? Pimeä aine/energia, jota jo tiedämme havaintokykymme rajoissa olevan (anti?)materiasta eniten? Massakertymän pienhiukkasten "heikkovoiman kertautumis-kertautumis-kertautumis...-kertymä" kuin allot meressä - jotenkin?
Aika. Se mitä ilmeisemmin tarvitsee "rajatun" tapahtumapiirin voidakseen olla mitattavissa ja verrattavissa "ulkopuolelta" johonki eli ollakseen suhteellista...
Onhan tämä suht suhteetonta, jos suhteuttaa asiat suhteelliseen suhteuteen.
Päissään ei pitäisi kirjoitella paljoa... mutta se on kivaa :D
tässä tutussa 3D-maailmassa on hyvin hallittavissa, mutta kun asia siirretään yhtä ulottuvuutta ylemmäksi, rupeaa kuvittelukyky kaareutumaan turhan tiukoille mutkille.
Linkissä
http://personal.inet.fi/koti/kullervorainio/kotisi41.html
Kullervo Rainio esittää kansanomaisesti näitä vaikeuksia.
Maailmankaikkeus on pallo. Ihan kuin planeetat, tähdet, atomit, elektronit. Koko kaikkeuden rakenne perustuu pallomaiseen muotoon. Siksi universumi on ääretön, se on kuin pallon pinta, joka kasvaa jatkuvasti. Siksi se laajenee kaikkialla yhtä paljon. Pimeä energia on pallon täytettä. Pallon reunoja ei voi taivuttaa kasaan. Emme voi mennä pallon toiselle puolelle, mutta lyhyillä matkoilla voisimme ehkä taivuttaa pallon pintaa. Mikä sitten on lyhyt matka maailmankaikkeudessa? Sitä emme tiedä.