Miten hoidatte belgienne turkkeja, kuinka usein harjaatte ja pesette? Mitä shampoota käytätte? Föönatteko koiran pesun jälkeen? Kyselen asiasta, koska aloin seurustella vasta miehen kanssa jolla on (tai siis nyt meillä on) vuoden ikäinen belgi uros. Minä olen kiinostunut viemään koiraa kesällä näyttelyihin ja alkaa harrastamaan jotakin, niinpä ajattelin täältä kysellä niiltä joilla on tietämystä asiasta. Minulla on kyllä itsellänikin koiria, tosin eri rotua ja haluan kovasti oppia uutta myös belgianpaimenkoirista. Kiitos vastauksista.
turkin hoito
4
1466
Vastaukset
Itse en pese koiraani kuin tarpeen vaatiessa eli ehkä noin kerran vuodessa samoin oli edellisen grotskun kanssa. Edellistä en kuivaimella kuivannut, mutta nykyistä kyllä. Shampoo oli jotain ihan tavallista koirashampoota ja Saunashampoollakin on joskus pesty ja ihan hyvä on tullut. Harjaamista noin kerran viikossa ja sekin vähän tarpeen vaatiessa. Edellinen koira oli ehkä hiukan vaativampi tuon asian suhteen, mutta nykyisellä ei turkki takkuunnu ym minkä takia pitäisi useammin harjata. Jos näyttelyn takia peset niin mieluummin vaikka edellisellä viikolla, mutta ei missään nimessä juuri ennen näyttelyä, koska silloin turkki ei ehdi "tasaantua".
- laittaa niin kiiltää
jos koira on iso niin vaatii varmaan koko kennon munia.
- keppi veteen
Heitän kepin järveen tai mereen. Hoito on siinä. Koira on tyytyväinen ja komee. Helppo homma.
- p_dude
niin,koiran ruokaan silloin tällöin lusikallinen ruokaöljyä niin pysyy turkki kiiltävänä ja päivittäin jotain kovaa/kuivaa pureskeltavaa(meillä on aina leivänpaloja kuivumassa) niin hampaatkin loistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan94927Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv654863- 453846
- 193502
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv343388Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h453252No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413163- 522849
- 422575
- 452319