Kauanko poikkeusluvan saamiseen?

Kauanko teillä on kesti ympäristökueskukselta poikkeusluvan saaminen? Erityisesti pohjois-suomen alueen päätökset kiinnostaa.


Ihmetyttää muutoinki tuo valtionvirastojen homma.. siellä taitaa olla pinot.. hoidetaan ajan kanssa ja aika hoitaa. Tajuttoman hidasta hommaa verrattuna yksityisten paperipinoihin..
72924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minulla meni melkein vuosi!
Kyse oli kylläkin Etelä-Suomesta ja hakemus seisoi kunnassa suurimman osan ajasta.

Äänestä

Nopeimpia aikoja on ollut noin 3 kk kunnan käsittely mukaanluettuna. Hankalammissa tapauksissa selvityksiin ja harkintaankin menee enemmän aikaa, myös muut kiireet ja mahdollinen henkilöstövaje (esim. lomat) pitkittää käsittelyaikaa. Hankkimalla itse naapureiden kommentit lupahakemuksen liitteeksi säästyy vähintään 2 viikkoa ja todennäköisesti koko kuukausi käsittelyaikaa kunnassa. Myös muuten täydelliset asiapaperit helpottavat nopeampaa käsittelyä.

Oieamman arvionsaat kunnasta rakennustarkastajalta.

Äänestä

Paikkana keski-Suomi, poikkeuslupapaperit jätettiin helmikuun puolessa välissä ja huhtikuun alussa sai päätös lainvoimaisuudeen kun kukaan ei tehnyt asiasta valitusta.

Äänestä

aivan hukkaan parasta rakennusaikaa tyhjänpäiväisen takia.

Äänestä

noin vuosi!

Äänestä

Meillä oli tänään kaava jossain kokouksessa käsiteltävänä. Paperit toimitettiin eilen. seuraavaksi menee ympäristölautakunnan kokoukseen joka on täällä kesäkuun alkupuolella. Samanaikaisesti voidaan kuulema jättää jo normaali rakennuslupahakemus. Sitten on joku valitusaika. Eli meillä olisi toiveissa, että päästään alkamaan heinäkuun puolessavälissä. Tai sitten ei koskaan.
Aika jännää aikaa. Meillä kun on tontti jossa jo vanha pieni asuinrakennus. tontti rantakaavassa. No jos ei saa lupaa niin sitten kai pitää laajentaa mummonmökkiä.

Äänestä
  • Hauska tietenkin lukea myös sinun kokemuksesi, mutta taidat kirjoittaa eri asiasta kuin aloittaja.

    Aloittajahan kyseli poikkeamisluvan saamisesta ja kestosta.

    Sinä kirjoitat "kaavan" kokouksessa olemisesta. Oikein en oivalla, mistä kaavasta puhut (asemakaava?). Kaavoitetulla alueella rakennusluvan saanti on ihan eri juttu, koska kaavassa jo määritellään, mitä, mihin ja kuinka saa rakentaa. Kirjoitat tontista, joten alueella on asemakaava.

    Poikkeamislupaa haettaessa kiertää paperit ympäristökeskuksen kautta ja vie tietenkin enemmän aikaa. Aikaa voittaa sillä, että toimittaa tarvittavat paperit itse sinne, eikä vie niitä kuntaan ja odottele, ette he siellä toimisivat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lyyli kirjoitti:

Kauanko teillä on kesti ympäristökueskukselta poikkeusluvan saaminen? Erityisesti pohjois-suomen alueen päätökset kiinnostaa.


Ihmetyttää muutoinki tuo valtionvirastojen homma.. siellä taitaa olla pinot.. hoidetaan ajan kanssa ja aika hoitaa. Tajuttoman hidasta hommaa verrattuna yksityisten paperipinoihin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu