Hei!
Kiinnostaisi tietää,että ovatko Vaasan haukkujat yleensä alkuperäisväestöä vai muualta tulleita?
Itse olen käynyt Vaasassa monta kertaa ja hyvin yleensä viihtynyt.Ainoa mikä hieman hämää,on kaupankassojen ruotsi-suomitervhdys.Eikö ne voisi sanoa "päivää" pelkästään suomeksi,koska ollaan Suomessa?En ole muissa maissa vastaavaan törmännyt.
Kiinnostaisi tietää,että ovatko Vaasan haukkujat yleensä alkuperäisväestöä vai muualta tulleita?
Itse olen käynyt Vaasassa monta kertaa ja hyvin yleensä viihtynyt.Ainoa mikä hieman hämää,on kaupankassojen ruotsi-suomitervhdys.Eikö ne voisi sanoa "päivää" pelkästään suomeksi,koska ollaan Suomessa?En ole muissa maissa vastaavaan törmännyt.
Vastaukset 11
Vanhimmat
-ei tääl pahemmin "päivää-god dag"-tervehdystä kassoilla kuule.Kyl sanonta on useimmiten "hei".Et taida olla vaasalaisia,kun et tiedä et päivittäin tääl käy ympäristön ruotsinkielisistä kunnista paljon väkeä töissä,ja asioilla,ja silloin on kielisuhde aika tasan suomen-ja ruotsinkielisiä,joten sehän on korrektia,ja huomaavaista,jos jossain liikkeissä tervehditään molemmilla kielillä.Noista haukkujista ei oikeastaan viitsi muuta sanoa,kuin et ovat vain elämäänsä tyytymättömiä ja johonkin pitää purkaa paineita.Heille suosittelen sitä vanhaa "peiliin katsomista"...
kirjoittajan kanssa. Olen asunut pikkupenskasta asti Vaasassa. Väliin on tullut tehtyä muutama pisto muuallekin Suomeen ja ulkomaillekin. Vaasa on paljon parempi kaupunki asua kuin esim. tällä palstalla annetaan ymmärtää.Kaupungin kokoon nähden aktiviteetteja riittää joka lähtöön. Harrastusmahdollisuudet ovat hyvät. Kauppoja riittää shoppailijoille.
Virkamiehet ovat virkamiehiä, Vaasassakin. Joskus onnistuvat, joskus tupeksivat. Ruotsalaisten kanssa tulee hyvin toimeen. Maahanmuuttajia on ja lisää tulee. Heidänkin kanssaan oppii elämään ja varmasti oppivat elämään myös meidän kanssamme.
"Ruotsalaisten kanssa tulee hyvin toimeen",olet varmaan oikeassa,vaikka ei täällä Vaasassa nyt niin kovin paljon heitä ole.Sensijaan suomalaisia,jotka ovat äidinkieleltään ruotsinkielisiä,on Vaasassa n.25%,etkai heitä sentään ruotsalaisiksi kutsu? Menepäs jääkiekon mm-kisojen aikaan ruots.kielisten suosimaan baariin,esim. Ollie"s:iin,niin huomaat kumman puolesta siellä huudetaan varmasti yhtä lujaa,kuin suomenkielisten baarissa...måååålll!!..heja Finland!..Vårt Land! :)
käydään halkomaan, niin suomenkielinen on suomalainen, ruotsinkielinen on ruotsalainen. Kummankin kotimaa on Suomi, ovat siis kansalisuudeltaan suomalaisia. Kun kotikaupunki on Vaasa, on vaasalainen ja ruotsiksi vasabo ;)
-jos passissa lukee suomalainen,niin kuitenkin sun logiikan mukaan on siis ruotsalainen,jos äidinkieli on ruotsi?...hehheee...mitä vielä?!... :)
Saamelainenkin on suomalainen, jos passissa kotimaa on Suomi.Saamelaisuuden määrittää alkuperä, kieli ja kulttuuri. Suomenkielinenkin on ruotsalainen, jos passissa lukee Sverige ja suomalainen taustoiltaan ja kieleltään. Pitääkö rautalangasta taivuttaa?
Ruotsinkielinen ei ole ruotsalainen, sillä ruotsalainen on ruotsin kansalainen. Ruotsinkielinen on suomessa ruotsia äidinkieleltään puhuva suomalainen.
olen tuotu suomeen somaliasta, mutta en osaa haukkua.
eli siinä sakujen kaupassa, tuleeko siellä suomeksi ja ruottiksitervhdys?
Suomessa on viralliset kielet suomi ja ruotsi. Molemmat tasan yhtä virallisia.
"Suomi on kaksikielinen
edelleenkin "
Niin - ainakin vielä.Ei tiedä kuinka kauan.
Täällä Hesassa palvellaan kyllä ihan Suomeksi.Jotkut mummot joskus tulevat horisemaan ruotsiksi,mutta kun sitkeesti puhuu vaan suomea,niin kyllä ne tavoille oppivat - vaikka joku kirosanakin pulpahtaa suusta,ennen kuin suomenkieli alkaa muistumaan mieleen.
Naurattaa vain ne ruosia horisevat eläkeläiset...heh...