Himos kehittyy !

Ympärivuotisen ja kansainvälistyvän Himoksen suunnitelmiin kuuluu mm. kylpylähotelli, huoneistohotelli, monitoimihalli ja uusia loma-asuntoja. Himoskylän kaava on tätä kirjoitettaessa viranomaiskäsittelyissä, ja rakennustöiden on määrä alkaa keväällä 2008 – mutta jo nyt voi nauttia alueen monipuolisista palveluista
8923
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Himokselle suunnitellaan esim kylpylää ja hotellia? Nehän nyt löytyy jo jokaisesta suomen isommista hiihtokeskuksista, vai olenko väärässä?

Ainiin, huoneistohotelli Himokselle? Hmm... Taitaa olla kehityksessä hieman jäljessä muilta, Lapin suurimmissa keskuksissa kuten esim. Rukalla Levillä ja ylläkselläkin jo varmaan 10-20 huoneistohotellia , Tahkollakin muistaakseni jo 12 huoneistohotellia.

Himoksella lumet on kaikki sulanu, rinteissäkin on
pelkkiä kiviä ja nurmikko paistaa auringon porottaessa taivaalla, eli koko paska meneekin jo vk loppuna kiinni.

Sinnekkin pitäs änkee joku hikinen golfkenttä, kenenköhän hintin idea lie moinen ajatus, mitäköhän siitäkin tulee, kyllä minigolfradatkin riittäis, noh jos tykkää pelata kumisaappaat jalassa mutakko lätäkössä niin ok.

Ei mulla muuta tällä kertaa, Onneks olkoon vaan Himokselle ja niiden säälittäville yrityksille pysyä muiden KUNNON hiihtokeskusten matkassa..

Himoksesta ei kyllä saa tekemälläkään ympärivuotista mestaa, vaikka sijainti olisikin hyvä, palvelussa on paljon parannettavaa, ja muutenkin vähän kaikilta osa-alueilta..

Äänestä

Kun ei edes rahaa ole senvertaa että sais pidettyä rinteet kunnossa ja asiakkaat ois tyytyväisiä, mutta ei, mekin ollaan käyty monena vuonna Himoksella, vaan ei enään käydä , on palvelunkin taso muutenkin mennyt ihan persiilleen. Kunnon lappiin vaan hurautus ja sitten ollaankin jo Oikein luxus mestoilla =)

Himos on niin persiistä kun olla ja voi, eiköhän keksitä paikalle uus nimi: Kinos


Turhaan täällä hehkutat mitään Himosta, ihan säälittää ne masterplanit, itellänikin on paremmat
planit ;E

Äänestä

Näyttää kävijämäärätilastotkin TODELLA heikoilta!

edelleen kaikki pulkkamäet alleen.

Edelleen Aamulehti Julkisti 18.1.08 Listan kävijämääristä

vuodelta 2006
Top 10
Suomen
hiihtokeskukset
Paikka kävijöitä/v
1. Ruka, Kuusamo 358 000
2. Levi, Kittilä 349 000
3. Tahko, Nilsiä 169 000
4. Himos, Jämsä 167 000
5. Vuokatti,
Sotkamo 140 000
6. Messilä, Hollola 118 000
7. Pyhä,
Pelkosenniemi 93 000
8. Ylläs-Ski, Kolari 89 000
9. Iso-Ylläs, Kolari 79 000
10. Isosyöte,
Pudasjärvi 67 000

Mitä ihmettä Himoksella tapahtuu kun näyttää Vuokattikin menevän kohta ohi kävijämäärissä.

Äänestä

Eihgän siellä ole yhtään mitään, herätys nyt!!
Eikä ole tulossakaan kun rinneyrittäjä on napit vastakkain kaikkien kanssa!!

Äänestä

Todella laimeat mestat siellä päin. ajakaa 200 km eteenpäin tulee Tahko !

Äänestä
  • vaan jatka isoa tietä eteenpäin n. 450 ja Rukalla ja huomaat että se kannatti. Kumma kun ei nuo rikkaat tee niitä mökkejä Tahkolle vaan Leville ja Rukalle?

    Äänestä

  • paranee vain kirjoitti:

    vaan jatka isoa tietä eteenpäin n. 450 ja Rukalla ja huomaat että se kannatti. Kumma kun ei nuo rikkaat tee niitä mökkejä Tahkolle vaan Leville ja Rukalle?

    Tulee nimittäin paperitehdas mieleen kun siitä ajellaan ohi matkalla KUNNON hiihtokeskukseen AITOON lappiin nimenomaan!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Himoskävijä. kirjoitti:

Ympärivuotisen ja kansainvälistyvän Himoksen suunnitelmiin kuuluu mm. kylpylähotelli, huoneistohotelli, monitoimihalli ja uusia loma-asuntoja. Himoskylän kaava on tätä kirjoitettaessa viranomaiskäsittelyissä, ja rakennustöiden on määrä alkaa keväällä 2008 – mutta jo nyt voi nauttia alueen monipuolisista palveluista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu