Olen ihmetellyt tällaista asiaa: Miksi monet pitävät vaunujensa/rattaidensa päällä sadesuojaa, vaikka sää on hyvä eikä sada eikä edes pahemmin tuule, joskus on jopa aurinkoista? Kuka viitsisi valaista?
Miksi sadesuoja?
Häh...
3283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos vaunujen kankaat ovat haalistuneet, tai ovat vanhanaikaiset... nämä vaihtoehdot tuli mulle ensin mieleen.
Vaunut myös hikoilevat tällöin ja sadesuoja pitäisi ainakin poistaa heti kun tullaan ulkoa sisään. Kosteus tiivistyy sadesuojan sisäpintaan ja vaunut ovat märät ja alkavat helposti homehtua.
Lämpimyyttä sadesuoja ei lisää, koska vaunun kuomun aukosta tulee koko ajan ilmaa sisään.
minä pidän sen takia kun kävelen huomattavia matkoja eli pois kotoa 2tuntia tai yli... ihan varmuuden vuoksi ettei unohdu kotia.. toinen syy se että rattaisiini ei ole olemassa jalkapeittoa. eli ehkäisee myös suurimmalta osin tuulen/viiman pääsyn.