Kallio MM-johdossa

Turo--Inkeri

...vaikka ainoa voitto tähän asti on tullut muiden kaatuillessa edestä. No, ei sen väliä, kauden lopussa kaikki pisteet ovat yhtä arvokkaita.

Simoncellin temppu pääsuoralla oli aika törkeä, kuten Kalliokin kommentoi, kaveri tiesi tasan tarkalleen, että on ajamassa kilpakumppaninsa eteen, sillä muuten olisi tullut takkiin. Tahallaan ei silti saa ajaa päin, oli tilanne miten tiukka tahansa. Toivottavasti Mika saa vielä maksettua Simoncellille potut pottuina!

Siinä kohti Mika muuten näytti, että ei ala varmistelemaan mitään, vaan yrittää riskilläkin, jos vaan on realistinen mahdollisuus olemassa. Mestarin ominaisuus.

Bautista, jota voitaneen pitää pahimpana haastajana, voitti viimeksi, mutta on silti pisteissä aika mukavan hajuraon päässä. Jos vielä saavat Kotaria viilattua pikkuisen parempaan iskuun suhteessa Aprilioihin, niin hyvin on pullat uunissa tässä vaiheessa.

14

1413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Babysteps

      Mikki-Hiiri Kallion on turha unelmoida mistään maailmanmestaruudesta. Luthi ja Bautista on jo hakannut Kallion maanrakoon aikaisemmissa väännöissä MM-kullasta.

      Bautista on parhaimmillaan täysin eri planeetalta
      kuin joku Kallio.
      Bautista varmistanee MM-kultansa tänä vuonna yhtä aikaisin kuin viime vuonna.

      By the way! Seuratkaapas piikkiluokassa sellaista kuskia kuin Stefan Bradl.
      Itse entisenä SM-tason kuskina pitää sanoa,että pojalla on kova kaasujalka ja kylmät hermot.
      Bradl saattaa muutaman vuoden päästä taistella Moto GP luokan MM-kullasta.

      • väiski vemmelsääri

        Sori, mutta ihan pakko vinoilla :) Mikä kaasujalka? Jalallhan sitä mopoa tunnetusti...

        NJOOO

        PS Bautista on kyllä aika jäljessä, kun on ollut huonoa tuuria. Noinkohan onnistuu varmistamaan aikaisessa vaiheessa mestaruuden, jos onnistuu yleensä ollenkaan. Hiton hyvä kuski, ei siinä mitään.


      • väiski vemmelsääri
        väiski vemmelsääri kirjoitti:

        Sori, mutta ihan pakko vinoilla :) Mikä kaasujalka? Jalallhan sitä mopoa tunnetusti...

        NJOOO

        PS Bautista on kyllä aika jäljessä, kun on ollut huonoa tuuria. Noinkohan onnistuu varmistamaan aikaisessa vaiheessa mestaruuden, jos onnistuu yleensä ollenkaan. Hiton hyvä kuski, ei siinä mitään.

        siis jalallahan.


      • ...

        SM-tason kuljettajat ei kirjoita niinkuin sinä,tai sitten jos olet SM tason kuljettaja niin olet urallasi epäonnistunut ja siksi kirjoitat KATEELLISESTI.Kilpakuskit on reilua ja avointa poruukkaa ja eivät kirjoita niinkuin sinä!! Joten Sinä olet paskanpuhuja elikä turha tyyppi,Ajattele nyt jo itsekin mitä puhut.


      • Turo--Inkeri

        Bautistaa parempi kuljettaja (tässä vain minun oma mielipiteeni). Kauden mittaan saamme nähdä, kummassa on enempi mestariainesta, vai nouseeko jotkut muutkin siitä kamppailemaan.


      • kaasujalkaannn

        kaasujalkaan sattuu niin paljon,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


      • tuomari x

        etei bautista pysy pystyssä,hehe, taidat olla vähän tyhmä.
        Kallio voittaa mm kultaa se on ihan varma juttu.
        pautista...kiäh..kiäh.


    • ...

      "vaikka ainoa voitto tähän asti on tullut muiden kaatuillessa edestä." (Sinähän Turoinkku vasta sälli olet kun pidät Mikan voittoa toissijaisena) Muista/Muistakaa että pokaalit jaetaan vasta maaliviivalla.Ja tosiaan oli se sitten toisen tai toisten kaatumisella tai ulosajolla saavutettu voitto niin sillä ei ole mitään merkitystä.Niitä ei lasketa.Ja Mikahan selvisi kyseisen kisan kaatumatta ja ilman ulosajoa joten hän oli silloin kisan paras ja nopein kuljettaja.Eikö näin ole? Herra Turoilija :)

      • Turo--Inkeri

        Mika oli nopein niistä, jotka tulivat maaliin, ja ansaitsi siksi maksimipisteet. En ole mitään muuta väittänytkään. Mika ei olisi sitä kisaa voittanut ilman muiden epäonnea, mutta on sitä epäonnea ollut Mikalla itselläänkin välillä aivan tarpeeksi, joten pieni tasoitus oli ihan paikallaan.


    • Kateus vie kaaltkin vedestä

      Kauheasti täytyy ihmetellä niitä, jotka jatkuvasti panettelevat Kalliota. Mika on hyvä kuski, ei varmaan maailman paras, mutta kuski josta on syytä olla ylpeä. Kyllä Suomesta on tuolle tasolle vaikea nousta ja ilman muuta pitää kannustaa. Mutta ilmeisesti jotkin omaan elämäänsä pettyneet perisuomalaista kateutta ja alemmuuden tunnetta kokevat jaksavat jankuttaa.Ei kuitenkaan kielitaitoa ole valitettu, kuten F1 kuskien kanssa, kun Mikan kanssakilpailijoista useimmat eivät puhu lainkaan englantia...

    • qwer345

      veti perseeseelleen kun taas yritti liikaa.
      ainoa joka ei parantanut eilistä aikaansa kärkikolmikosta. JOS pysyy pystyssä koko kisan, maalissa 5.
      Ei tule ikinä maailmanmestaria.

      • enemmän

        Me moottoriurheilusta enemmän tietävät tiedämme, että kaatumisia sattuu jokaiselle kuskille. Ainakin, jos yrittää parhaansa eikä varmistele.

        Paljastat vain täydellisen tietämättömyytesi ratamoottoripyöräilystä kirjoittelemalla täysin asiantuntemattomia "kommentejasi" tänne. Parempi kuitenkin, että tyydyt vain kirjoittelemaan ja ajamaan Jopo-fillarilla; hirvittäsi ajatus sinusta moottoripyörön sarvissa...

        Mika Kallio voittaa vielä maailmanmestaruuden, luultavasti jo tänä vuonna.


      • mikafanittaja

        ..vai että viides :)

        Minusta kyllä näytti siltä, että ykkössijalla Mika maaliin tuli.

        Hyvä Mika!


      • flstc

        kateellisia paskanjauhajia näyttää riittävän tässä maassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      442
      5857
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4546
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3586
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      105
      3090
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2468
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2444
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      56
      2407
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2127
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1840
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1703
    Aihe