Rukalta muutama kilometri olis tarjolla seuraavanlainen Sähköpostitarjous
Aikalomilta..
Löytyy vko 10 sekä 4-6hlö pyöröhirsisestä 30 12 m2 sekä yli 100 m2 kelohonkahuvilasta(4mh). Pienempi n.12 000 eur, isompi n.16 000eur. Näihin hintoihin sisältyy osakkeen lisäksi Aikalomien sisäinen vaihto ja lisäviikkojärjestelmä eli esim. oman viikkonne lisäksi voitte ottaa lisäviikkoja alk. 100eur/asunto /vko Suomen kaikista viikko-osakekohteista, joita on Aikalomilla (toista sataa kiinteistöyhtiötä ympäri Suomen) Lisäviikkoja voi ottaa rajoittamattoman määrän. Oman viikon ajankohdan voi muuttaa 49 eurolla tarvittaessa. Mitään vaihtojärjestöjäsenyyksiä ei tarvita.
Aika kovalta tuntuu minusta hinta vanhasta mökistä.
Aikalomilta..
Löytyy vko 10 sekä 4-6hlö pyöröhirsisestä 30 12 m2 sekä yli 100 m2 kelohonkahuvilasta(4mh). Pienempi n.12 000 eur, isompi n.16 000eur. Näihin hintoihin sisältyy osakkeen lisäksi Aikalomien sisäinen vaihto ja lisäviikkojärjestelmä eli esim. oman viikkonne lisäksi voitte ottaa lisäviikkoja alk. 100eur/asunto /vko Suomen kaikista viikko-osakekohteista, joita on Aikalomilla (toista sataa kiinteistöyhtiötä ympäri Suomen) Lisäviikkoja voi ottaa rajoittamattoman määrän. Oman viikon ajankohdan voi muuttaa 49 eurolla tarvittaessa. Mitään vaihtojärjestöjäsenyyksiä ei tarvita.
Aika kovalta tuntuu minusta hinta vanhasta mökistä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
50 mökkiä vuodeksi hintaan 100 euroa/ vko / mökki.
Tosin ostohinnasta n 14.000 euroa on 3/4 pudonnut pois vuoden päästä.
Mutta sen olen saanut pian takaisin koska vuokraan venäläisille mökit hintaan 250 € / viikko. Nyt muuten tulee hilloa.....
Oletko perustanut nettiin oman virtuaalikylän, josta vuokraat viikkoja kallilla hinnalla?
ja saat vapailta markkinoilta 300-1000 euroa mökin milloin vaan haluaa ja 16 000 eurolla mökkeilee 20 vuotta ilman vastikkeita. Ei siis mitään järkeä, siis oikeasti.
pyytämiin. Varmaankin niitä löytyy. Erotus on sitten noiden sisäisten vaihtojen ja lisäviikkojen arvo. Ja luulempa, että niille jää aika suuri osuus. Ja nuo edut ovat pelkästään myyjäyhtiön sanan varassa: jos lisäviikkoja ei olekaan sitten tarjota, niin ei sitten ole. Sama vaihtojen suhteen. Vaihtojärjestön jäsenyydellä saat nuo samat edut myös yksityisiltä ostettuun viikkoon kaikkialta maailman kohteista (hinnaston mukaan tietysti).
Ei kannata ostaa noin kallista osaketta Aikalomilta. Itse ostimme muutaman tuhannen euron osakkeen, joka sijaitsee keski-suomessa ja viikko on toukokuun alussa. Emme edes aio käyttää tuota omaa lomaviikkoamme, vaan olemme antaneet sen vaihtoon, ja otamme itsellemme vapaita vaihtoviikkoja silloin kun itsellemme sopii ja sieltä mistä itse haluamme. Näin olemme päässeet pienellä sijoituksella lomailemaan kalliimmissa kohteissa. Suosittelen ehdottomasti, jos ei ole varaa tai halua ostaa noin kallista osaketta. Vaihtoviikkoja on hyvin tajolla. Koli, Ruka jne. Kannattaa käydä esittelyssä kuuntelemassa, saahan sieltä tuon 50€:n lahjakortinkin :-)
Ei kannata olla missään tekemisissä Aikalomien kanssa, firmasta saatu huonoja kokemuksia.
oliko agressiivista käytöstä?
tuon pienen mökin pyynti on liikaa ja isossakin on hiukan ylimääräistä. Viikkona ihan hyvä tuo 10 viikko. Kilpailuta muiden yritysten kanssa luulisin että ovat holiday clubin kohteita ja tulleet aikalomille jotain kautta kysy ainakin sieltä veikkaan että edullisemmin saat jos tuommoisia viikkoja sattuu olemaan myynnissä, käsittääkseni hyvin kysyttyjä.
Niin ja vielä oma asiantuntematon näkemykseni: aikalomien kanssa ei mielestäni kannata olla tekemisissä ollenkaan mieluummin tahko tai holidayclub.
Holiday club ja Aikaloma nimiset yritykset kannattaa kiertää kaukaa,näin säästät selvää rahaa ja mieli pahaa.
Kun kerran lähdet systeemiin mukaan voin luvata ettet eroon pääse.
En ole elämässäni mitään muuta kauppaa katunut kuin sitä kun ensimmäisen lomaosakkeen ostin. Seuraava vaihdettiin kun muka vaihtoarvo suurempi, pääsee parempiin kohteisiin lomailemaan, sitten taas vaihdettiin kun se toinen ei ollutkaan hyvä viikko. Kolmanteen lomaosakkeeseen piti laittaa taas väliä että arvokkaaksi tämä lomailu on tullut, eikä olla edes lomailtu kun ostettiin Aikalomilta tuo kolmas lomaosake joka ei ole pistejärjestelmässä mukana (silloin ei ollut pistejärjestelmää) , pitäisi ostaa toinen lomaosake että pääsisi mukaan pistejärjestelmään tai ostamalla holiday cllubilta 3500e pisteytyksen!
Siinähän sitten ollaan, eipä olla vaihtojärjestelmässä mukana, ei ole jäsenmaksujakaan ja vuokrataan meidän lomaviikkoa vaihtelevalla menestyksellä.
www.omaloma.fi
Lomaosake on ideana hyvä, mutta kuka/mikä pilasi? Tuli mukaan liian suuri ahneus, mikään ei isotoimijalle riitä, joka tavalla - enemmän tai vähemmän huijaamallakin - yritetään hyötyä osakkaista.
Nyt lomaosakkeista halutaan vaan päästä eroon. Muutama osakas yrittää kehuskella hienoilla vaihtokokemuksillaan.
Lomaosake on tällaisena tullut tiensä päähän, ei voi mitään. Osakkaat ovat kyllästyneet ylimääräisiin rahastuksiin.
Aikanaan lomaosakkeen ostaneet ovat eläkeiässä, miten he voivat pienellä eläkkeellä maksaa korkeita hoitovastikeita muita kuluja ? Lomaosakkeet toivat uuden köyhyysluokan suomeen. Pääministerillä pitäisi olla tärkeempääkin tekemistä kun keskustella kahdesta lautasesta ja tuppeensahatuista laudoista.
Se on totta, että suurin osa haluaa varmaan päästä osakkeista eroon! Kuinka monella sitten oikeasti onnistuu vaihdot? Myydään sinisiä, valkoisia ja punaisia viikkoja. Toiset firmat myy pisteitä ja toiset värejä. Miten ihmeessä se voi olla mahdollista, että tehdään yksinkertaisesta järjestelmästä monimutkaista? Onko totuus kumminkin se ettei kannata ostaa osaketta ettei jää arveluttamaan se että toimiiko se vai ei. Ja miksi ihmeessä ihmisiä kutsutaan suurilla lahjakorteilla esittelyihin???
Miksi ihmeessä päätös pitää tehdä esittelyn jälkeen?
Pitää olla kaikenlaisia tyrkytyksiä, että kauppa kävisi edes joteskin.
Vastaus pitää tehdä heti, ettei asiakas vaan saa mistään oikeanlaista tietoa.
Tehty monimutkaista - on helpompi kyniä tietämättömiä ihmisiä sitten osakkaanakin.
Hei!
Kun käydään esittelyssä ja katsomassa esim asuntoja, autoja jne...
Eikö lomaosake esittelyn päätteeksi voi kysyä, että haluaa tarjouksen, yhtiöntiedot ja jne mukaan ja voisi tutustua rauhassa kotona. Samalla vois kysyä myös toiselta tai kolmannelta tarjoojalta neuvoa ja tarjouksia? Tuntuu, että on jotakin salattavaa jos ei voi rauhassa tutustua!
Mikä siinä on että esittelyn päätteeksi täytyy tehdä sitten se päätös?
Eikö markkinoille voisi tulla sellainen myymälä jonne voi menna aina kun haluaa tekemään kauppoja!