Meillä on talo vm.1955 jossa on luonnollisesti painovoimainen ilmanvaihto. Keittiössä on yksi poistoräppänä ja nyt kun olemme uusimassa keittiötä kysymys kuuluu, pitäisikö lieden päälle laittaa aktiivihiili suodattimella varustettu liesituuletin vai putkittaa liesituuletin poistoräppänään peittämättä sitä kuitenkaan kokonaan?
Kysymys liesituulettimesta
Javelin75
3763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko kyseessä omakotitalo vai kerrostalo? Jos kerrostalo, et todennäköisesti saa liittää liesituuletinta hormiin vaan ainoa ratkaisu on aktiivihiilisuodattimella huonetilaan palauttava malli. Aktiivihiilisuodatin vähentää imutehoa noin kolmanneksella.
Jos asutte omakotitalossa, voi liesituulettimen poiston johtaa poistoilmahormiin. Huoneen ilmanvaihto (poisto) tapahtuu sen jälkeen liesituulettimen kautta. Mutta onko mainitsemasi räppänä seinässä oleva raitisilmaventtiili vai puhutko poistohormista? Raitisilmaräppänään ei tuuletinta pidä missään nimessä yhdistää, ei peittäen sitä osittain eikä kokonaan. Osin peittäen kaikki käryt palautuvat takaisin keittiöön sellaisenaan. Jos taas peität raitisilmaräppänän kokonaan, ei ilma keittiössä vaihdu ollenkaan, koska olet tukkinut tuloilman sisäänpääsyn.
Kyseessä on 3 krs. omakotitalo ja poistoilmahormi.Tuloilma tulee ruokasalista sekä olohuoneesta (samassa keskikerroksessa) ja poistot ovat keittiössä ja WC:ssä, sekä ala- ja yläkerrassa omansa.
Mietin vain miten painovoimainen ilmanvaihto häiriintyy jos kone hoitaa hommat, ja eikös koneen pitäisi sitten olla 24/7/365 käynnissä.
Olen kuullut että pekonin paiston voi unohtaa aktiivihiilisuodatetuilla liesituulettimilla, paitsi jos pitää sen hajusta koko kämpässä, pitäneekö paikkaansa?
Nykyisten palomääräysten mukaan käsittääkseni liesituulettimen poisto pitää hoitaa omaa palosuojattua hormiaan pitkin. Asun kerrostalossa ja paistan myös pekonia aktiivihiilisuodatuksella. Kyllä se asiansa kohtalaisesti hoitaa. Toisaalta eipä ole vaihtoehtoakaan :) Painovoimainen ilmanvaihto häiriintyy tietysti silloin kun kone keittiössä on päällä. Kun koneen sammuttaa niin liesituulettimestakin menee jonkin verran läpi painovoimaisesti. Jos on pelkkä rasvasuodatin, niin vaikutus ilmanvaihtoon on varmaankin aika vähäinen.