Kannattaako huolestua?

Tosiaan mulla oli menkat jo viikon myöhässä (yleensä säännölliset), ja sitten luulin, että alkavat, mutta sen sijaan nyt on tullut jo noin kahden viikon ajan pientä vuotoa, alussa oli hiukan rusehtavaa, välillä pieniä veriklönttejä.

Oon miettinyt mikä voisi olla syynä... tulee mieleen, että luovutin jokin aika sitten verta, mutta sen nyt tuskin luulis vaikuttavan. Söin myös B-vitamiinia jonkin aikaa, jota en ennen ole syönyt... Sitten yks on, että oon valvonu viime aikoina ihan liikaa, on tullut nukuttua usein öisin vain 3-4 tuntia. Voiskohan se vaikuttaa?

Pitäiskö teidän mielestä huolestuu tässä tilanteessa? Harmittaa, koska olin juuri aikeissa aloittaa e-pillerit aknen takia, ja nyt kun on kierrossa häikkää niin pitää kai odottaa vielä...
2300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Nuo liian lyhyet yöunet voi vaikuttaa, sillä niiden takia sitten taas sulle tulee stressiä joka taas vaikuttaa kuukautiskiertoon. Koita nyt nukkua joka yö vähintään 7-9 tuntia, ei tuo tervettä ole olla noin vähillä yöunilla.

Joudut kyllä odotella, että sulle tulee ne seuraavat ihan kunnolliset menkat, ennen kuin voit niitä pillereitä alkaa popsimaan. Koita nyt päästä stressaavista asioista eroon, nukkua kunnolla, syödä monipuolisesti ja liikkua, niin eiköhän se sillä korjaannu.

Äänestä

Mulla on sama juttu kuin sulla. Mulla jäi viime kuus kuukautiset tulemati ja nyt sit kun ne alkoi, niin nyt on jo 10 päivää ollut vain pientä vuotoa. Normaalisti mulla kestää kuukautiset 4 päivää. Tos oon jo miettinyt, et pitäiskö lääkäriltä kysyy vai mikä neuvoks. On tosi tylsää :-(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-emily kirjoitti:

Tosiaan mulla oli menkat jo viikon myöhässä (yleensä säännölliset), ja sitten luulin, että alkavat, mutta sen sijaan nyt on tullut jo noin kahden viikon ajan pientä vuotoa, alussa oli hiukan rusehtavaa, välillä pieniä veriklönttejä.

Oon miettinyt mikä voisi olla syynä... tulee mieleen, että luovutin jokin aika sitten verta, mutta sen nyt tuskin luulis vaikuttavan. Söin myös B-vitamiinia jonkin aikaa, jota en ennen ole syönyt... Sitten yks on, että oon valvonu viime aikoina ihan liikaa, on tullut nukuttua usein öisin vain 3-4 tuntia. Voiskohan se vaikuttaa?

Pitäiskö teidän mielestä huolestuu tässä tilanteessa? Harmittaa, koska olin juuri aikeissa aloittaa e-pillerit aknen takia, ja nyt kun on kierrossa häikkää niin pitää kai odottaa vielä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu