Miksi

Miksi ihmeessä lähihoitajien pitää pitää niin kovaa meteliä mukamas niin "hyvästä, laadukkaasta ja monipuolisesta" osaamisesta? Harvoin täällä perushoitajien oma kehu haisee. Ja heidän ammattitaitonsa on kyllä koulutuksen ja kokemuksen kautta huomattavan paljon laajempaa kuin lähihoitajien.
5479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sen kun tietäisi, niin työnteko olisi paljon helpompaa. Meille ei enää lähäreitä palkata. Kun perushoitaja jää eläkkeelle, niin toimi avataan sairaanhoitajalle. Paljon helpompaa kun kaikki pystyy tekemään kaikkea. Perushoitajat osaavat hommansa, mutta lähihoitajat "rapsuttelevat" sieltä sun täältä ja mistään ei tule valmista. Ja en tiedä, onko se ikä (monet lähihoitajat ovat aika nuoria), mutta heillä ei ole kyllä kiire työn teossa. Kansliassa notkuvat netissä. Me pyydettiin laittamaan nettiesto eli vain tietyt lääketieteen sivut saa kansliasta auki. Ei siitä työnteosta tullut yhtään mitään!

Äänestä
  • Kun olen vieraillut sairaalassa aika usein viimeaikoina, olen tehnyt päinvastaisen huomion.Lähihoitajat ja laitosapulaiset ovat ahkeroineet ja tehneet hommansa napakammin kuin hoitojat, jotka kokoontuvat syömään/kahville samaan aikaan.

    Missä omaisena olen tarvinnut tietoa tai apua omaiseni hoitoon, kyllä apua olen parhaiten saanut lähihoitajilta.Tosin on superhyviä ja auttavaisia sairaanhoitajiakin, niinettä en nyt lähde yleistämään täysin.

    Äänestä

ammatissa löytyy niitä "laiskoja" ihmisiä. Sun kohdalle niitä lähihoitaja laiskottelijoita vaan on sattunut enemmän. -Samoin minun

Äänestä

Eräs nuori lähihoitaja kertoi, että sama olisi, jos ei koko koulua olisi käynyt, sen puuron keiton olisi oppinut muutoinkin.

Äänestä
  • mitä opiskeluista saa irti. hoitotöitä vuosia tehneenä lähdin nyt opiskelemaan lähihoitajaksi ja takuulla voin sanoa oppineeni jotain uuttakin jota ei työelämässä ole vastaan tullut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeessä kirjoitti:

Miksi ihmeessä lähihoitajien pitää pitää niin kovaa meteliä mukamas niin "hyvästä, laadukkaasta ja monipuolisesta" osaamisesta? Harvoin täällä perushoitajien oma kehu haisee. Ja heidän ammattitaitonsa on kyllä koulutuksen ja kokemuksen kautta huomattavan paljon laajempaa kuin lähihoitajien.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu