Valkolaisseuralaisen paikka

Seurasin sivusta eräässä tilaisuudessa,jossa taisi olla lähes fifty-fifty romaneja ja valkolaisia,kun erään hyvin tunnetun romanin valkolainen naisseuralainen jyrättiin romaninaisten taholta.Tätä valkolaisnaista ei ikäänkuin ollut olemassakaan.
Romaninaiset piirittivät ko artistin ja siirsivat valkolaisnaisen sivuun yhteistuumin.
Hänelle ei sanottu sanaakaan ja vilkaistiin yli olan ja korkeintaan hymähdettiin säälivästi.
Taisi rouva kuitenkin olla tottunut moiseen,koska rauhallisesti odotti,että pääsisivät lähtemään
Olen itse puolikas ja mietinkin,miten pitäisi käyttäytyä,jotta tulisi kaikkien hyväksymäksi.
8779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on murehdittavaa kerrakseen.

Äänestä

kohtalosisko

Äänestä

kun itse hyväksyt itsesi. Ja pitäköön ne ihmiset jotka huonosti käyttäytyvät omat tapansa ja eläköön vanhaksi.
meissä on niin monelaista.
kaikkea hyvää sinulle

Äänestä

syrjivät sinua rotusi perusteella törkeästi.Toivottavasti mahdollisemman moni mustalainen lukee tämän,ne jotka ovat kiljumassa valkolaisten syrjinnästä,huomaavat syrjinnän ,jota on varmaan tapahtunut ennenkin, sinun tapaus tuskin ainut.Siis älkää vaatiko mustalaiset että teitä kohdellaan tasa-arvoisesti jos ette siihen itsekkään pysty.

Äänestä

Hakea kenenkään hyväksyntää, mitäs sillä saavutat jos rupeet olemaan niin kuin, joku kassialma riippuvainen ihmisten hyväksynnästä.
Eiköhän se kuule ole niin, että jokaisen pitää tuntea oma arvonsa, et ole yhtään huonompi kuin muutkaan vaikka puolikas oletkin.
Kyllä ihmisen käytös paljastaa, mitä se sisältää.
Rahnut on rahnuja ja niillä on rahnujen käytös liikkuuvat missä tahansa.
Semmoselta kaalolta et koskaan tule saamaan ymmärrtystä saatika hyväksyntää, jolla on itellä murrettu mieli ja itsetuno nollassa.

Mutta jos ihminen on sinut ittesä kanssa hän tulee toimeen omillaan, eikä ole riippuvainen muista.
Eihän se kiva ole huomata kuinka ihmiset on elukoita toiselle vaikka ollaan kaaloja kuka enemmän kuka vähemmän mustalainen.
Mutta siitä ihmsen erottaa kuka pystyy olemaan toisellle ihminen ihmisenä sen enempää itteesä nostamatta ja toista alentamalla.

Itteeni vaan säälittää semmonen kaalo, joka ittestää liikoja luulee, mutta pakko sitä on sit ite itteesä niitten jollain pönkittetävä.

Kesiä sulle pie lippu korkeella äläkä välitä turhista.

Äänestä

meidän romanien keskuudessa on raakaa touhua.saat olla itse romani-rodultasi mutta vaatetus jos on väärä.niin voi voi ihmislapsi ei ole minkään arvoinen ja nimitykset ovat pahimmasta päästä.tämä on toisaalta niin hölmöläisten touhua kohtahan kaikki vihaavat toisiaan.mä taidan lähteä ilta-kävelylle valkolais-ystävän kanssa ja otampa sen toisenkin mustalais-ystävän joka pukeutuu farkkuihin.hyvät jatkot.

Äänestä
  • Taputuksia, kukkia ja kaakuako kaipaat. Ei minä ainakaa, jos minuun kohdistaa joku tarpeetonta huomiota tai kiinostusta, minä en voi muuta kun kiusaantua koko asiata.

    En kaipaa huomiota lappalaisien, en ugrien, en mustalaisien, en ruotsalaisien taholta. Beduiinit on sitten jo erikseen.

    Äänestä

  • Sangso Banzo kirjoitti:

    Taputuksia, kukkia ja kaakuako kaipaat. Ei minä ainakaa, jos minuun kohdistaa joku tarpeetonta huomiota tai kiinostusta, minä en voi muuta kun kiusaantua koko asiata.

    En kaipaa huomiota lappalaisien, en ugrien, en mustalaisien, en ruotsalaisien taholta. Beduiinit on sitten jo erikseen.

    olen nähnyt monta auringon nousua ja juonut eräätkin kakku-kahvit.olen ollut mielipiteissäni ehdoton.enää en ole ehdoton.elämä on hyvä koulu,kun sen hiffaa.minä kiusaannun ihmisten ilkeydestä ja epärehellisyydestä.kun oppii ettei takerru tyhjän-päiväsiin seikkoihin ,elämä tuntuu mielekkäämmältä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaukaa katselin kirjoitti:

Seurasin sivusta eräässä tilaisuudessa,jossa taisi olla lähes fifty-fifty romaneja ja valkolaisia,kun erään hyvin tunnetun romanin valkolainen naisseuralainen jyrättiin romaninaisten taholta.Tätä valkolaisnaista ei ikäänkuin ollut olemassakaan.
Romaninaiset piirittivät ko artistin ja siirsivat valkolaisnaisen sivuun yhteistuumin.
Hänelle ei sanottu sanaakaan ja vilkaistiin yli olan ja korkeintaan hymähdettiin säälivästi.
Taisi rouva kuitenkin olla tottunut moiseen,koska rauhallisesti odotti,että pääsisivät lähtemään
Olen itse puolikas ja mietinkin,miten pitäisi käyttäytyä,jotta tulisi kaikkien hyväksymäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu