Mitä tehdä, kun omainen kuolee ulkomaan oleskelunsa aikana? Isäni oli ns. puolen vuoden espanjalaisia ja nyt hän menehtyi äkillisesti ulkomailla.
Vastaukset 9
- papereita vaaditaan
Jos hänellä on matkavakuutus, ota heti yhteyttä vakuutusyhtiöön. He alkavat hoitaa asiaa.
Jos ei ole vakuutusta, ota yhteys ulkoministeriöön. Sieltä saat neuvoa ja yhteystiedot konsulaattiin.- isä lähti
Kiitos asiallisesta vastauksestasi, ei ollut matkavakuutusta eikä hautausvakuutusta, ulkoministeriöstä odotamme yhteydenottoa jatkotoimista. Millainen toimitus on espanjalainen krematointi
- kuoli mantereella
isä lähti kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksestasi, ei ollut matkavakuutusta eikä hautausvakuutusta, ulkoministeriöstä odotamme yhteydenottoa jatkotoimista. Millainen toimitus on espanjalainen krematointi
Niin siellä toimii ympäri vuoden suomalainen evl. seurakunta , joten siellä on mahdollisuus järjestää suomenkielinen siunaustilaisuus.
Jos Isänne kuolema on tapahtunut Kanariansaarilla, niin siellä tilanne on toinen. Evl. seurakunnan työntekijät ovat lopettaneet toimintansa tältä talvelta. Las Palmasissa toimii konsulaatti, joka auttaa ja hoitaa kaikissa järjestelyissä.
Voit tarkastaa seurakunnan tilanteen Internetissä , Kirkon ulkosuomalaistyö, sieltä löytyy paikkakuntakohtaiset tiedot evl. seurakunnan työntekijöistä ja toimipisteistä.
Olen ollut läsnä Kanarialla krematoriossa järjestetyssä siunaustilaisuudessa. Kaunis, pieni ja koruton tilaisuus.
Konsulaatti hoiti valtaosan kaikesta paperisodasta, hoiti myös neuvottelut krematorion kanssa ja vastasi pitkälti koko siunaustilaisuudesta.Osanottoni.
- kuolema Espanjassa
Ensimmäisenä osaanottoni suruusi.
Jos haluat, että isäsi haudataan Suomeen arkussa, paperit ovat Espanjan päässä kunnossa 2 päivässä. Arkkukuljetus on kallista. muistaakseni tuli maksamaan noin 4500-5000€. Halvempaa on antaa tuhkata Espanjassa ja sen jälkeen tuoda tuhkat Suomeen.
Totuuden mukaan Suomen päässä tuli suuremmat paperisotkut kuin Espanjassa. Olin hoitamassa siis näitä paperiasioita tuossa 2,5 vuotta sitten isäpuoleni tapauksessa. Jos haluat ottaa yhteyttä niin käytän suomi24:n postia. nimimerkillä wileranska.- isä lähti
Kiitos tiedoista, uurnan kuljetus Suomeen maksaa n. 2600€. Tästä eteenpäin asiat selviävät hiljalleen.
- Ystäväni
isä lähti kirjoitti:
Kiitos tiedoista, uurnan kuljetus Suomeen maksaa n. 2600€. Tästä eteenpäin asiat selviävät hiljalleen.
Uurna tuli hänen avovaimonsa matkalaukussa ilmaiseksi, joten jos joku omainen on paikanpäällä ei moista kiskurihintaa tarvitse maksaa.
- isä lähti
Ystäväni kirjoitti:
Uurna tuli hänen avovaimonsa matkalaukussa ilmaiseksi, joten jos joku omainen on paikanpäällä ei moista kiskurihintaa tarvitse maksaa.
Siis kaikki kulut yhteenlaskien
- ikävä
isä lähti kirjoitti:
Siis kaikki kulut yhteenlaskien
otan osaa suruusi.
olisiko kuitenkin mahdollista saada erittely kuluista ja miten asia hoidettiin. itsellä veli löytynyt tapettuna espanjasta ja pitäisi saada kotiin haudattavaksi. perhe on melko köyhä ja yritämme saada rahat kerätyksi kasaan. kiitos avustasi etukäteen.
- bulleri
Onko totta että Espanjassa pitää tuhkata kuollut (veljeni) kolmen päivän sisällä. En päässyt hänta katsomaan kun vaimo hoiti kaiken ripeästi. (kahdessa päivässä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421660- 1541134
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70980Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi340969- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69691
- 38654
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7621Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33591