Avautuminen

Mies35 ja vituiks menemässä

En pääse irti tästä järkyttävästä tunteesta. Tämä tunne seuraa minua aina. Se ei hellitä se ei jätä. Ennen pelkäsin kuolemaa nykyään salaa toivon sitä. On lapsia, rakastava vaimo, työ ura, talo, autot ja mökki. Tämä tunne vaan tekee minusta levottoman ja rauhattoman. Tähän tunteeseen on pakko juoda välillä. Juomisen jälkeen nämä tunteet ovat niin pelottavan voimakkaita että tekisi mieli itkeä kuin pieni vauva. Näihin pelkoihin on vaan juotava vähän lisää parantaakseen oloa mutta aina löydän itseni pesuhuoneen lattialta, autotallista tai makuuhuoneen lattialta. Olin pitkään kiinni raittiudessa mutta nyt olen taas ajautunut tähän samaan paskaan. Enää en jaksa, voimat ovat loppu -sekoan. Kiitos

5

613

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satunnaiskulkija

      Tarvitset välittömästi apua. Mene lääkärille, psykiatrille ja kerro kaikki.
      AA:sta löydät myös kohtalotovereita, joiden kanssa jakaa kokemuksia eikä tartte olla tuskansa ja ahdistuksensa kanssa yksin.

    • dokuroku

      tarkemmin niistä tuntemuksista. Vai oliko se se deathwish? Mä oon ollu kuivilla yli puoltoista vuotta antabuksen avulla ja kun muistelen aikaa taaksepäin, oli itsellänikin outoja fiilareita jotka suorastaan pakottivat juomaan. Itse oon analysoinut sen leikkisästi maailman/elämisen/menettämisen pelko. Tietysti jokaisen perskohtainen juttu. A-klinikka auttaa analyyseissä helvetin hyvin. Sitä kautta mäkin "selvisin". Perusajatuksena kuitenkin; lopeta liika ajattelu...

    • menevät juodessa helposti sekaisin. Juoma-aikanani minulla oli atavistisia pelkoja; mielen taustalla vaikutti koko ajan tunne, että jotakin on hirvittävän pahasti pielessä. Juomisen lopettamisen myötä pelot hävisivät.

    • vee-e

      sillä nimellä tuo tila monesti tunnetaan.
      hyvä uutinen on se, että sun juominen alkaa olla lopuillaan.

      jäätkö siitä henkiin/ hulluksi tai raittiiksi alkoholistiksi ?

      se on nyt mietittävä niin tarkkaan kuin vaan osaat.

      se tapa millä olit pitkään raittiina, ei sellaisenaan siis soveltunut. olitko silloin vaan sinnitellen ilman huikkaa vaan elitkö oikeasti raittiina jonkin pätkän ?
      joku siinä kuitenkin ei toiminut.

      sulle alkoholi on ongelma( myös perheellesi, työnantajallesi, läheisillesi) ja olet alkoholisti. kiertelemättä.

      on ongelma ja se on tuonut lisää ongelmia. kenties mielen pohjalla on ollut jo valmiiksi jotain, kenelläpä ei ois ?

      mutta nyt huikka seis. tässä linkissä on eräälle ongelmaiselle vasta kirjoittamani juttu.
      se vois varmaan olla selvempikin mutta linkit siinä ainaki on kohillaan.

      siitä ekasta linkista aukee sivu ja sieltä alaosasta pääset kuuntelemaan muutaman minuutin pituisen luennan.

      kuuntele se tarkkaan.

      jos se kolahtaa nii hyvä. silloin tiedät saavasi apua, kunhan teet oman osuutesi eli pistät korkin kii ja tulet mukaan.
      sinä saat tukea muilta ja samalla tuet muita selviytymään.

      ja sinua tuetaan ilman uskontoja.

      toiset saa kyllä myös uskonnosta apua mutta heidän piiriin osaat varmasti hakeutua muutenkin.

      http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4000000000000036&posting=22000000034445188

      a-klinikka, mietenterveystoimisto, lääkäri.. näistä ei oikeastaan ole apua, ellei juomisen lopettamisesta ole jo päätös.

      VAROITUS: jos kuitenkin käyt/ saat kolmio-pillereitä ja jatkat niitten voimin juomista niin tilaa samalla arkku itelles.
      tosi on.

      jos et saa putkea poikki nii a-klinikka osaa auttaa. avokatko, katko. pitemmän päälle ehkä viikkojen myllyhoito, joka sitten jatkuu (aa-)elämäntapana loppuelämän.

      sitten, kun olet jo saanut jonkin aikaa, eli viikkoja raittiutta niin alkaa olo olla "normaali".
      jos sitten vielä on hankaluuksia muuten kuin juomahimon kanssa nii silloin nuppilääkäri on varmasti hyvä vaihtoehto.

      viina kun ei enää ole sotkemassa päätä, niin ammattilainen voi tehdä luotettavia diagnooseja.

      kuukaus-pari raittiutta on eräs suositeltu aika ennen kuin tarkemmin pystyy mahdollista häiriötä/ vikaa psyykkeessä hahmottamaan kunnolla.

      • dokukans

        >>kuukaus-pari raittiutta on eräs suositeltu aika ennen kuin tarkemmin pystyy mahdollista häiriötä/ vikaa psyykkeessä hahmottamaan kunnolla.

        olllut juomatta monasti 1-5kk, ilman tuskaa. Silti aina jossain tilanteessa laukeaa juomavietti ja silloin otan "vähän".
        Monasti olen miettinyt, että miksi join vaikka ei tehty edes varsinaisesti mieli!? Kohtuudella onnistun joskus mutta usein menee sammumisen puolle.

        Luonne on nopea ja olen aika hyvä ain siiinä mihin ryhdyn, tämä asia on poikkeus.

        Alkoholiton elämä on loistavaa ilman päänsärkyjä ja vittumaista oloa. Silti aina keskim. 3kk:n välein testailen juomis kykyä. Krapuloita ei voi sanoin kuvailla.

        Olen jännitäjä ja stressaaja, ehkä siksi "joudun" aina välillä nollaamaan!

        Analyysiä pyydetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      1707
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      59
      772
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      755
    4. 43
      704
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      659
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      551
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      33
      508
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      459
    9. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      58
      436
    10. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      432
    Aihe