Kotibileet

Jaakko-86

Noniin. Eli olen järjestämässä ensimmäistä kertaa kotibileitä. Kokeneemmat bilettäjät kertokaa, millä kaavalla kotipileet yleensä/parhaimmillaan toteutetaan. Miten paljon ja millaista porukkaa kannattaa kutsua? Miten alkoholijärjestelyt yleensä hoidellaan.

3

1148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • F18

      Kivaa, kotibileet on kivoja.
      1.Älä pyydä sellaisia, joilla on tapana pistää kämppä remonttiin/varastaa tavaroita/kusta parvekkeelta (juuh kaikki edelliset koettu)
      2.Pidä huoli, ettei kaverit tuo kaverin kavereita, joita et ole koskaan nähnyt. Nämä yleensä tekevät kohdassa 1. mainittuja asioita.
      3.Hyvä musiikki, ei vaan sitä mistä itse tykkäät, vaan sano frendeille että tuo omiakin levyjä.
      4.Vierasmäärä on hyvä suhteuttaa kämpän kokoon. 30 alkaa olla jo liikaa kerrostalossa, 15 on aika hyvä. Liian vähän on myös huono juttu.
      5.Ei liikaa toisilleen tuntemattomia ihmisiä, mutta ei myöskään vain yhtä ulkopuolista. Joko ei ollenkaan tai sitten pari.
      6.Jokainen tuo omat juomat, jos pelkäät juomiesi katoamista, pane nimi pulloon/pulloihin.
      7.Kääri matot (jos on nuorempaa porukkaa) ja varaa ämpäreitä. Piilota lasiesineet. Pulloille voi myös varata pari muovipussia/ison ämpärin.
      8.Hyvä tunnelma, rento fiilis, hyvä valaistus. Ei nipottamista (paitsi aiheesta->naapurit valittaa->musiikki, pullojen heittely parvekkeelta)
      9.Naapureille voi mainita asiasta etukäteen kuin myös vanhemmille.
      10.Pitäkää hauskaa, muutama spontaani vieras voi piristää.
      11.Ei mitään järjestettyjen treffien makua:tyttöjä ja poikia saman verran. Kumpaakin sukupuolta on hyvä olla mukana, niin sinkkuja kuin varattujakin. Jos varattu yksin liikenteessä, pettäminen helppoa (varsinkin kaverin kaverin kanssa)...

      Tässä ne tärkeimmät, mutta joka kerta tapahtuu jotain, joko kivaa tai vähemmän kivaa. Mitään et voi ennakoida etkä olla 100% varma mistään.

    • Bilehile

      yleensä bileihin tuodaan kaikki
      omat juomamme!! ja ei sinne sellasta kauheeta
      järjestelyy tarvita ku kännissä keksii aina omia
      juttuja! kannattaa ottaa kaikki arvotavarat piiloon etteij mene rikki eikä häviä minnekkää..
      kannattaa kutsua vaa sellasii omia kavereita=)
      (mun mielipide)

    • tietoinen

      Joo, noissa oli tullut jo tärkeimmät. Eli kaikki arvokkaat (meillä Aalto-vaasit) piiloon, ettei pöllitä/rikota. Ja todellakin kutsu vain ne, jotka tiedät varmasti olevan rauhallisia ja luotettavia. Eli jos hiukankin epäilet jotakin, älä kutsu. Itelle kävi se moka, ja isän viinakaappi meni tyhjäks. Ja ämpärit todellakin kannattaa olla lähimaastossa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      656
      8023
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2306
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2228
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1803
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1302
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1186
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      855
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      841
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      769
    Aihe