kulttuuri shokki?

Muukala1nen

Miten teillä on sujunut uuteen kulttuuriin sulautuminen?
Tunnetteko että ette enää ole vain suomalaisia, vaan että toisen kulttuurin tavat ovat myos omianne, vai tunnetteko olonne vielä 'muukalaiseksi'?

Suurin osa tällä palstalla näyttää olevan suomessa asuvia, ja toisen uskonnon kanssa menneet naimisiin. Onhan meitä muitakin, kuten suomalaisia eri kulttuurissa eläviä.

Eli koetteko että olette kotiutuneet? Vai tuottaako uusi kulttuuri vielä yllätyksiä?

3

1310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terve vaan

      Moi!
      Alussa olin tietenkin shokissa mut sitten totuin uuteen asuinympäristöön.. Elämä ulkomailla on mahtavaa suomi on vaan maa missä kasvoin :) Kun ymmärtää toisen kulttuurin ihmeet ja suhtautuu niihin positiivisesti niin ei tuu hankaluuksia eteen ja varsinkin kun vaimo/mies opettaa ja neuvoo niissä.

    • sovussa

      Muutaman vuoden olen nyt asunut poissa Suomesta, mutta silti tunnen kyllä olevani suomalainen ja aina niin haluankin tuntea.

      Toisen kulttuurin tavat ja tavarat menevät sulassa sovussa suomalaisten kanssa meillä kotona, kodin ulkopuolella tietysti elän sitten paikallisten tapojen mukaan, maassa maan tavalla tai maasta pois -periaatteella. Oman pihan ulkopuolella en oleta ihmisten käyttäytyvän 'minun' tavallani ja kunnoitan sitä ja samalla oletan ihmisten kunnoittavan sitä, että meidän portista sisään astuessa on puolisuomalaisella maaperällä, jossa mennään ainakin osittain suomalaisilla tavoilla. Esim. kengät jätetään eteiseen.

      Tietysti on päiviä, jolloin kiroan tämän koko maan alimpaan helvettiin ja muistutan kaikille, miten meillä Suomessa kyllä tämäkin asia toimii.. Alkuhuuman mentyä muutaman kuukauden jälkeen noita päiviä oli useamminkin, kai se siinä se kulttuurishokki tavallaan iski arjen myötä. Mutta yleisesti ottaen hyvin on mennyt.

      Kaikkiin tapoihin en ole tottunut, eikä kukaan onneksi pakotakaan, kunhan edes yritän ymmärtää niitäkin tapoja. En minäkään oleta mieheni Suomessa ja suomalaisessa kulttuurissa kaikkea ymmärtävän ja tekevän (vaikkei Suomessa asutakaan), mutta oletan hänen edes yrittävän.

      En tiedä sitten miten olisi sopeutuminen onnistunut ihan yksin, jos olisin vaikka töiden vuoksi muuttanut eikä olisi paikallisen miehen ja hänen perheensä tukea. Ihan mielenkiintoista olisi sellaisenkin henkilön mielipide kuulla.

      Uusi kulttuuri tuottaa kyllä yllätyksiä vielä, varmaan niin tulee hyvin pitkään tekemäänkin. Mutta sehän osa muualla olemisen viehätystä. :)

    • Alice

      ...ja yhteensa 4 eri maata asuinpaikkana, aina noin -nelisen vuotta kerrallaan. Aviomies yhdesta naista maista, mutta emme ole koskaan asuneet yhdessa hanen kotimaassaan. Itsella kulttuurishokki aina pahin ekana vuonna, sitten lievenee ja lopulta kotoudun aina melkoisen hyvin. Nyt viimeisimmassa maassa v:sta 2003 ja viihdyn niin hyvin etten halua pois. En tosiaan tunne itseani enaa juurikaan perussuomalaiseksi, enka myoskaan juuri hae suomalaisten seuraa; meilla on suhteellisen vahan yhteista kansalaisuuden lisaksi. En tosin tunne itseani tamanmaalaiseksikaan, olemme vieraita taalla, mutta minusta on hyva ja tavallaan jopa vapauttavaa olla "ulkomaalainen".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      37
      3431
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      97
      1694
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1595
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1480
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      91
      1300
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      29
      1205
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1105
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      254
      1066
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      1000
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      991
    Aihe