Artemis fowlit?
ootteko lukenu
3
514
Vastaukset
- -eräs-
Siis ihan mielettömän hyvä kirjasarja! Parasta mitä Eoin Colfer on tehny. Mun suosikki on ensimmäinen Artemis, koska siinä Arty on niin ilkee. :)
Myös muut osat on hyviä, täynnä yllättäviä juonenkäänteitä ja upeita hahmoja. :D:D - o.oo
Olen lukenut kaikki suomeksi ilmestyneet Artemis Fowlit, ja olen samaa mieltä edellisen kommentoijan kanssa siitä että ensimmäinen osa on paras. Niinhän se monissa niin kirja kuin leffa ja tv-sarjoissakin tapaa olla... Tykkäsin henk.koht. myös Ikuisuuskoodista, mutta tämä uusin osa oli vähän lattea verrattuna aikaisempiin.
- taizi^^
No varmasti olen lukenut Artemis Fowlit, monta kertaa! (Tällä hetkellä luen ikuisuuskoodia jotain kolmatta kertaa) Ne jaksavat aina ihastuttaa ja naurattaa! Paras on varmasti ensimmäinen Artemis Fowl...Toisaalta, ne kaikki ovat hyviä.
Eoin Colfer on oikeasti NERO, rakastan hänen kirjojaan (välikysymys: oletteko lukeneet muita Colferin kirjoja?)! Mm. Supernatural ja Etsivätoimisto puolikuu ovataivan mahtavia, mutta eivät yllä Fowlien tasolle. Ja pian kai tulee uusi Fowli, "Artemis Fowl and the timeparadox", tai jokin sellainen...
Mielestäni paras hahmo, tai oikeastaan hahmot, ovat Artemis, Butler ja Holly. (Kaikki muut "päähenkilöt" ovat tietty listan jatkona, mm. Foaly ja Root.) Ketkä/kuka teistä on paras hahmo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713518
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851536Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251269- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192988- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk92794- 62745