Itse en ole kova marsujen ystävä, mutta välitän kuitenkin kaikista eläimistä.
Kaverillani on marsu ja kani.
Marsua ei mielestäni hoideta hyvin:
- Se on lihava
- He eivät anna sen jaloitella häkin ulkopuolella kovinkaan usein ehk. pari kertaa viikossa.
- He eivät ikinä leikkaa kynsiä, hyvä että se pystyy edes kävelemään.
- Vitamiineja ei anneta
- Vesi saattaa välillä olla likaista(ei jaksa vaihtaa)
- Häkkikin on usein siivoton ja haisee
Ikää marsulla on n. 2 vuotta.
Kani on iältään n. 6kk, se siis on vast ikää tullut.
Sitä kohdellaan, samalla tavalla kun marsua aluksi eli hyvin.
- Sitä lellitään
- Annetaan joka päivä kovaa purtavaa
- Päästetään juoksentelemaan, myös ulos
- Sitä harjaillaan ja sen kanssa hypitään esteitä
- Kynnetkin on JO kerran leikattu, eläinkauppias suoritti tämän.
Lisäksi!:
Kani ja marsu ovat usein samassa häkissä, marsu uikuttaa koko ajan tai ainakin silloin kun minä siellä käyn.
Kaverini kerran sanoi, että kani potkii sitä, koska ei kestä kuulla semmoistä rääkymistä..
Se kyllä tosiaan potkii marsua.. Marsulla on monia ruhjeita, eikä pysty hyvin laskemaan toista tassuaan maahan.(En tiedä johtuuko se potkusta vai kynsistä..)
Olen kyllä myös huomannut, että silloin kun marsu pääsee n. 5-10 minsaksi jaloittelemaan kani juoksee päin marsua ja joskus jopa puree sitä.
Kaverini haluaisi vielä koiran, mutta allergia estää, ONNEKSI.
Pelkään, että joku kerta marsu kuolee potkuun ja, että kania aletaan kohdella samalla tavalla kun marsua.
EI oikeaa kohtelua!
8
636
Vastaukset
- - - - -
Eläinsuojelurikkomuksista voi ilmoittaa lähimmälle eläinsuojeluvalvojalle (etenkin kiireellisissä tapauksissa):
http://www.sey.fi/index.phtml?s=408
Ilmoituksen eläimen huonosta kohtelusta voi tehdä myös netissä:
http://www.sey.fi/index.phtml?s=552 - marsun omistaja
ihan kamalaa käytöstä. mitenkönhän sinun kaveri on saanut lemmikkejä jos hän ei hoida niitä kunnolla.ei semmoinen ole reilua jos kania hoidetaan paremmin kuin marsua.ne pitäisi siirtää eri häkkinn jos kani potkii marsua :( itselläni on marsu ja kaks kania niin ne ovat eri häkeissä koska marsu on paljon pienenpi kuin kani se kani voi talloa marsun jolloin se voi kuolla!
- ...viesti...
...eläisuojeluuun (yllä linkkejä)tietääkseni sen voi tehdä nimettömänä. voisit ehdotaa kaverillesi että ottaisit marsun hoitoon ja leikkaisit kynnet sunmuuta...
Miten joku voi tehdä noin? Ilmoita heti eläintensuojeluvalvojalle! Ihan sairasta antaa kanin olla marsun häkissä ja satuttaa sitä. Lisäksi marsu tarvitsee yhtä paljon vapaana juoksentelua ja myös vitamiinia! Tuollainen on oksettavaa. Toivottavasti kaverisi saisi eläintenpitokiellon. Harmi etteivät eläimet voi valita kenen käsiin joutuvat! Vaikka pelkäisit saavasi kaverisi vihat päällesi, ilmoita silti jonnekin.
- täti63
Ota yhteys paikkakuntanne eläinsuojeluyhdistykseen, ja tee ilmoitus. Se on vähintä, mitä voit tehdä. Marsu ja/tai kani saisivat paremman kodin elää, ja rescuetapauksia otetaan usein hyvin vastaan. Ilmoituksen voi jättää nimettömänä, eikä sinun tarvitse kertoa kaverillesi. Itse en sietäisi tuommoista kohtelua, oli sitten kuinka läheisen ystävän/perheenjäsenen lemmikki.
Ennen pitkää marsu kuolisi mm näihin syihin:
- masennus (sillä ei ole toista marsukaveria, vaikka pitäisi olla)
- ylipitkät kynnet
- tassunpohjan tulehdus
- epähygieenisten olojen seurauksesta tuleva vakava sairaus
- vitamiinin ja oikeanlaisen ravinnon puute
Ole hyvä ja tee siis ilmoitus. - .......
Todellakin kannattaa ilmoittaa eläinsuojeluvirastoon että ne käyvät kattomassa. Jos eläimeltä ei leikata kynsiä niin ne taipuvat takaisin sinne päin mistä ne kasvaakin ja sitten ei eläin pysty kävelemään. Ja jos on likasta vettä ja muuta niin ne eläimet kyllä on sairaita.
- Marun omistaja
Onpa surullista! Marsut ovat seurallisia eläimiä! Ne ovat yllättävän fiksuja ja pitävät läheisyydestä, ovat myös herkkiä! Kuulo on herkkä! Ja vartalo on herkkä! Mitä jos ottaisit puheeksi marsun huonon voinnin. Alkaisitten "yhdessä" hoitamaan sitä. Voisitko kertoa huolesi kaverillesi? Toivottavasti asia korjautuu ensitilassa ja jalkahan pitäisi myös hoitaa! Kynnet pitää lyhentää. Marsu voi myös sairastua etenkin C-vitamiinin puutteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4653998Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161516
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891464Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521306
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981229- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331067