Joku torvi yritti taas koneelle mut onneksi palomuuri toimi. Tulipahan taas todistetuksi ettei palomuuri ole turha kapistus koneella.
Olipahan kaverilla ainakin yritystä. 23 maan palvelimen kautta keksi kokeilla onneaan. Oli kierrättänyt koneensa aivan joka maan kolkan kautta.
Vaikka vahinkoa ei sattunutkaan niin tälläiset tollot pitäisi viedä saunan taakse ja lopettaa.
Saakelin pellet
11
1490
Vastaukset
- utelias
päättelit että 23 maan kautta yritti.
- Vutilo
Mites tuon selvitit? Aika hyvin jos pystyit noin kauas jälkiä seuraamaan.
Tais olla aika pitkälti pelkkä arvaus? ;) - palomuuri
Kun katsot palomuuristasi sen IP-numeron ja sitten kirjoitat sen IP-numeron tänne linkkiin ja klikkaat WHOIS niin näet se tuli:
http://www.geektools.com/whois.php
Ei niiden palomuurin hälyjen takia edes kannata sen vertaa vaivaa nähdä jotta katselisi mistäpäin ne tulee koska niitähän tulee kaikille kymmeniä päivittäin ja suurin osa on vain pelkää taustahlyä eikä mitään tunkeutumis yrityksiä.
- palomuuri
Joka ainoaan palomuuriin tulee kymmeniä ilmoituksia joka ainoa päivä, eikä ne ole mitään tunkeutumis yrtyksiä lähimainkaan kaikki ne on vain taustahälyä.
Miksi ihmeessä muuten kyyttäät palomuurisi ilmoituksia?
Kyllä palomuurisi estää tunkeilijat aivan varmasti, ota se astus pois päältä joka näyttää joka ainoan hälytyksen koska niillä tiedoilla et tee yhtään mitään muuta kuin menetät herkän mielenrauhasi!- perk**e
En mitenkään vakituisesti niitä ilmoituksia seuraile. Joskus ihan mielen kiinnosta katselen.
Sen verran olen kyllä opiskellut alaa että erotan taustahälyn ja tumpelon yrityksen päästä koneelle.
Kiva vaan joskus seurata hiukan jälkiä taakse päin et mitä kautta kaveri on yrittänyt. Jo pelkästään opiskeluuni liittyen. - Mik
Mitä on tämä "taustahäly" ja sen määritelmä, josta täällä puhutaan ? Kaikki liikenne on lähtenyt jonkun tarkoitusperän takia. Laittakaa vaikka jotain esimerkkejä tästä taustahälystä.
"Kyllä palomuurisi estää tunkeilijat aivan varmasti". Vain jos (ja vain jos) se on säädetty oikein. - Jep jep
perk**e kirjoitti:
En mitenkään vakituisesti niitä ilmoituksia seuraile. Joskus ihan mielen kiinnosta katselen.
Sen verran olen kyllä opiskellut alaa että erotan taustahälyn ja tumpelon yrityksen päästä koneelle.
Kiva vaan joskus seurata hiukan jälkiä taakse päin et mitä kautta kaveri on yrittänyt. Jo pelkästään opiskeluuni liittyen.Perin ammattilaiselta tunnut...heh...
- perk**e
Jep jep kirjoitti:
Perin ammattilaiselta tunnut...heh...
Juurihan kirjoitin että opiskelen. Vai väitinkö jossain et olen ammattilainen?
HÄH - joku
Mik kirjoitti:
Mitä on tämä "taustahäly" ja sen määritelmä, josta täällä puhutaan ? Kaikki liikenne on lähtenyt jonkun tarkoitusperän takia. Laittakaa vaikka jotain esimerkkejä tästä taustahälystä.
"Kyllä palomuurisi estää tunkeilijat aivan varmasti". Vain jos (ja vain jos) se on säädetty oikein.Taustahälyn voisi varmaan määritellä kaikeksi liikenteeksi jolla ei ole suoraa vaikutusta nettiliikenteeseen ja jonka alkuperä on vaikeasti havaittavissa.
Tässä on hyvä linkki jossa etsitään taustahälyn syitä:
http://www.mynetwatchman.com/fpguide.htm
mm. Proximity Probe, DHCP Broadcasts jne.
esim. kokeiles mennä
http://www.mirror-image.com/
ja taustahälyä (proximity probes) pitäisi ilmestyä ainakin kuudesta eri maasta: palautuspaketit, jos semmoisia lähetetään takasin, kertoo load-balancing servereille mikä on nopein yhteys koneellesi. - adgad
perk**e kirjoitti:
En mitenkään vakituisesti niitä ilmoituksia seuraile. Joskus ihan mielen kiinnosta katselen.
Sen verran olen kyllä opiskellut alaa että erotan taustahälyn ja tumpelon yrityksen päästä koneelle.
Kiva vaan joskus seurata hiukan jälkiä taakse päin et mitä kautta kaveri on yrittänyt. Jo pelkästään opiskeluuni liittyen.jos jonkun koneelle yrittää niin kannattaa ensin murtautua toisen koneelle ja asentaa sinne etäkäyttö ohjelma jolla yrittää kohdekoneeseen. Jos tuollaisia etäkoneita linkittää 23 peräjälkeen niin ei lopulliselta kohdekoneelta voi mitenkään saada selville tuota reittiä. Tietenkin jos itse murtautuu ensin näihin 23 koneeseen ja sitten tarkailee niihin tulevia yhteyksiä ja sitä kautta rakentaa tuon reitin. Mutta silloinhan uhri syyllistyisi samaan kuin hyökkääjäkin.
- Mik
joku kirjoitti:
Taustahälyn voisi varmaan määritellä kaikeksi liikenteeksi jolla ei ole suoraa vaikutusta nettiliikenteeseen ja jonka alkuperä on vaikeasti havaittavissa.
Tässä on hyvä linkki jossa etsitään taustahälyn syitä:
http://www.mynetwatchman.com/fpguide.htm
mm. Proximity Probe, DHCP Broadcasts jne.
esim. kokeiles mennä
http://www.mirror-image.com/
ja taustahälyä (proximity probes) pitäisi ilmestyä ainakin kuudesta eri maasta: palautuspaketit, jos semmoisia lähetetään takasin, kertoo load-balancing servereille mikä on nopein yhteys koneellesi.Kaikilla paketeilla on jonkinlainen vaikutus verkkoliikenteeseen. Jokaisen paketin alkuperä on havaittavissa ainakin yhden ns. hopin päähän (olettaen, että paketin lähdeosoitetta ei ole väärennetty). Se, että paketin kohde ei ole juuri oma kone, ei välttämättä tarkoita sitä, että paketti on kokonaan turha.
Ensimmäisen linkin jokainen tapaus on tietyn tilanteen aiheuttama, joten nekään eivät täytä taustahälyn määritelmää, eli tarkoituksetta lähetettyjä satunnaisen oloisia paketteja (tai jotain siihen suuntaan). Proximity Probetkin ovat selvästi tiettyyn tarkoitukseen käytettäviä paketteja. Taustahälyn määritelmän täyttävää liikennettä ei siis ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507987Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662270Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332186- 1471759
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251250Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511236Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101153Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65843Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58798Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7747