pikkuisen ihmetyttää toi kansinäytön kello. Kuin olisi ajasta aina jäljessä. Miten muilla?
samsung j400
anu1
85294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itsellä tuosta kansinäyttö himmenee n. 5 sek puhelimen läpän sulkemisen jälkeen.. sitten jos oottelee pari minsaa ja avaa läpän tai painaa volumenappia että näyttöön tulee valot niin näytössä on hetken vanha(väärä) aika, mutta uusi(oikea) aika päivittyy kuitenkin kuntoon n. sekunnin viiveen päästä..
Itse käytän DNA kytkypuhelimen kanssa Saunalahden liittymää ja ylälaidassa on kokoajan tuollainen vihreä R, ohjekirjan mukaan "vieras verkko". Näytössä kuitenkin lukee verkon nimenä Saunalahti. Mistähän tuo johtuu ja saisiko sen jotenkin pois? Ei kai tuon vuoksi voi tulla mitään korkeampia puhelumaksuja tms kotimaassa? Tuo R on tuolla käyttäisi sitten 3g:tä tai vanhaa verkkoa tai vaikka lukitsee verkon Saunalahti nimiseen.. DNA:n kortilla ei sitä R:ää näy.
kiitos vastauksesta.Minulla toi kansinäyttö käyttäyty samalla lailla, se on kai sitten ominaisuus. Tuosta R-ästä en osa sanoa koska käytän dna-ta.
Itse olen huomannut kyseisessä luurissa seuraavanlaisia puutteita jotka hieman häiritsevät. Muilta samanlaisen kapistuksen omistavilta pyydän vahvistamaan epäilykseni tai korjaamaan tietämättömyyteni asian suhteen:
- Kun akusta alkaa olemaan virta vähissä, puhelin päästää varoitusääniä asiasta. Ongelma: en saa kytkettyä varoitusääniä pois eikä äänettömän profiilin valinta muuta asiaa.
- Akun kesto tuntuu olleen alusta asti heikohko. Olen käytännössä ladannut puhelinta kolmen päivän välein tai tiheämpäänkin vaikka käyttö olisi rajoittunut muutamaan lyhyeen puheluun latausten välillä.
Valmistajan arviot 3 tunnin puheajasta ja jopa 250 tunnin valmiusajasta eivät tunnu pitävän paikkaansa. Ongelman syytä voin vain arvailla:
Ensimmäinen latausaika jäi muutamaan tuntiin kun katsoin, että akku olisi ladannut ihmeenkin nopeasti. Kenties puhelinta olisi täytynyt pitää latauksessa vuorokauden (?), noh, tästä ei tullut ainakaan myyjältä ohjeistusta saatikka mukana tulleesta oppaasta...tai sitten akku on viallinen. Olen yrittänyt muuttaa asetukset mahdollisimman "vähävirtaisiksi" mutta heikoin tuloksin.
..Tässäpä pientä avausta asialle. Lisää seuraa varmasti ja joitain asioita en nyt tähän hätään muista. Kertokaapa kokemuksistanne ja mahdollisista ongelmanratkaisuista.
Hyvää kevään jatkoa!
- Noupati
Tuosta akunloppumisäänestä en osaa kommentoida kun en ole testannut tuolla äänettömällä..
Eikös nuo ilmoitetut akkukestot ole maksimikestoja ja käsittääkseni 3g vie virtaa (myös valmiustilassa) huomattavasti enemmän kuin vanha gsm verkko. Ainakin Nokia 6630 ilmoitettu valmiusaika jopa 11 vrk ja ole kuullut, että oikeasti akku kestää jotain 3 päivää 3g verkossa. Nykypuhelimista en osaa sanoa, kun on ollut tää puhelin vasta niin vähä aikaa ja olen käyttänyt nettiselailua aika ahkerasti...
Koitapa pistää puhelin gsm 900/1800 tilaan verkkoasetuksista, niin tod. näk. akun kesto pitenee huomattavasti. Tietysti akun kestoon vaikuttaa myös kuinka hyvä kenttä on ja kuinka usein puhelimen täytyy vaihtaa tukiasemaa..
itsekkin huomasin saman asian akun kestosta että jo muutaman tunnin latauksen jälkeen olisi akku jo täynnä ja jo 2-3 päivän päästä alkaa puhelin varoittamaan akun loppumisesta kaksi kertaa totesin tämän asian.
kolmannella kerralla annoin olla yön yli latauksessa ja aamulla (akku täynnä) irrotin laturin ja heti takaisin niin sehän alkoi uudestaan lataamaan???
liekkö ollut yöllä sähkökatkos :)
tuon jälkeen on akku kestänyt sen ajan mihin itse oon tottunut.
Jep! Kiitti vaan vinkistä!
Kyllä tuo 3g:n kytkeminen pois päältä näyttäis auttavan. Vaihdoin myös taustakuvan pieneksi mustavalkoiseksi mutta en tiedä onko sillä kovin paljon vaikutusta akkukestoon. Tuskin ainakaan syö virtaa enemmän tuommoinen pikkukuva kuin oletuksena ollut värillinen iso taustakuva.
Minäkään en ole saanut varoitusääniä pois edes äänettömällä. DNA-kaupassakaan eivät osanneet neuvoa. Tuo on melkoinen puute kännyssä esim. palaverissa kun kännyä ei voi laittaa kokonaan kiinni.
Osaisko joku sanoa miten bluetoothilla vastaan otetut tiedoston saisi menemään suoraa muisti kortille, eikä puhelmen muistiin joka on säälittävän pieni. Tämän takia esimerkiksi bluetoothilla ei voi vastaanottaa isoja tiedostoja, kuten pelejä..
neuvokaa!!