Kysymys

Tahtoisin tietää,että kun muuttaa toiseen kaupunkiin lastensa kanssa (avioero kyseessä), niin siirtyykö tiedot lastensuojelusta automaattisesti uuteen paikkaan? Olemme olleet lastensuojelun "asiakkaina" nyt vuoden verran. Vuodeksi tämä sopimus myös tehtiin ja tilanne on nyt perheessämme (minä ja lapset) normalisoitunut ja hyvä. Tullaanko meitä vielä jatkossa jtnk kontrolloimaan? Kokemuksia kaipailisin.
3181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kotikuntasi sossut vakuuttuneiksi siitä, että teillä on kaikki hyvin.

Äänestä

on muuttokunnasta suljettu
eli ette ole lastensuojelun asiakkaita
niin mitään virallista kautta
tietoa teidän lastensuojelun jo lopetetusta asiakkuudesta
ei mene uuteen asuinkuntaanne.


Mutta jos asiakkuus aukaistaan
uuden kunnan lastensuojeluviranomaisten taholta
niin heillä on oikeus pyytää lastensuojelun asiakkuuttanne koskeneet paperit käyttöönsä
uudessa kotikunnassanne.

(esimerkiksi lastensuojeluilmoitus tai mikä tahansa mikä uudessa asuinkunnassanne aiheuttaa lastensuojelun asiakkuuden:
toimeentulotukiasiakkkuus on osassa kuntia lastensuojelun alla, laittomasti,
samoin mahdollinen kotiavun anominen tai hakeminen, laittomasti, aiheuttaa useissa tämän maan kunnista lastensuojelun asiakkuuden
myös osassa kuntia on vammaisten lasten palveluitakin siirretty lainvastaisesti lastensuojeluviranomaisten hoidettavaksi jne)

Äänestä

sillä meidät ainakin siirrettiin sossun toimesta asiakkaina ja espoon sossut väänsivät asiamme nurinkurin ja niin saatiin turha huostaanottopelleily käyntiin.olisimme tarvinneet päiväkotipaikan, se meiltä evättiin, ja perheneuvolákin kiellettiin, emme kuulema ole avohuollon toimiin oikeutettuja, näin sossu espoon leppävaarassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suprise-72 kirjoitti:

Tahtoisin tietää,että kun muuttaa toiseen kaupunkiin lastensa kanssa (avioero kyseessä), niin siirtyykö tiedot lastensuojelusta automaattisesti uuteen paikkaan? Olemme olleet lastensuojelun "asiakkaina" nyt vuoden verran. Vuodeksi tämä sopimus myös tehtiin ja tilanne on nyt perheessämme (minä ja lapset) normalisoitunut ja hyvä. Tullaanko meitä vielä jatkossa jtnk kontrolloimaan? Kokemuksia kaipailisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu