Mulla ei ole minkäänlaista virusten torjuntaohjelmaa, enkä tule hankkimaan. Olen surffaillut ja aukonut meilejä jo 8-vuotta ilman mitään torjuntaa, enkä ole saanut mitään viiruksia, enkä tauteja. Höpö hommaa koko torjunnat, rahankeruuta vain, ja tosi on
Virus hysteria
Ukkeli
111659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aikaisemmin ajattelin ihan samoin mutta 3 tartunnan jälkeen viisastuin ja hankin suojaksi ILMAISIA ohjelmia! Palomuuri,virus-scanneri ja pari muuta! Kone toimii hyvin ilman mitään hidastumisia ja jumiutumisia.
Rahaa niihin ei mennyt senttiäkään vain hiukan aikaa asennuksiin. (parempi katsoa kuin katua)
Jaa,mistäs tiedät ettei konettasi vakoilla ja käytetä hyökkäyksiin kun sinulla ei ole ohjelmia jotka kertoisi.Enkä usko että käytät kovinkaan laajasti konettasi jos et ole viruksiin törmännyt.Käy vain sunnuntaisin kirkkosivuillasi.
Minäkin ajan aina vähintään 200 km/h ilman turvavöitä katsomatta sivuilleni, enkä ole vielä törmännyt mihinkään. En ole aikonut törmätä myöhemminkään, sillä olenhan niin hyvä ajaja. Kolarit aiheutuvat muista huonoista ajajista, jollainen minä en tietenkään ole. Propagandaa koko turvallisuushaihatus.
Mistäs dorka tiedät ettei koneessas ole viruksia jos sinulla ei ole siitä kertovaa ohjelmistoa??!!
ÄÄLIÖÖÖ!!
pikkasen mietii mitä kirjottaa?? Mato joka tunnetaan mm. nimillä LOVSAN, MSBLAST ja W32.Blaster aiheuttaa konee sammumisen. Sit ku mietii mikä on vikana ni tulisko virus mieleen??
No eipäs aiheuta sammumista kuin noin puolilla saastuttamistaan koneista.
Entäs versio B tai c lovsanista kaataako enää ollenkaa käyuttöjärjestelmää?
Ei niitä kato muuten huomaa kun virustarkastus softalla.
Sun kannattais ihan huvin vuoksi ladata ilmaiset vakoilu ja antivirusohjelmat (esim. Spysweeper ja Antivir) ja antaa niiden skannata p***at pois, sillä niitä kyllä löytyy. Mä kävin itse ihan testimielessä lataamassa Kazaasta yhden ohjelman ja mukana tuli 7 vakoilujutskaa, että sillai.
Täysin varmaa on että sulla jotain on, mutta ne ei välttämättä ole vielä aiheuttaneet mitään, muuta kun vakoilleet ym :D
Kaikki viisaat käyttää virustorjuntaa, palomuuria (ainakin kiinteissä) ja vakoiluohjelmien poistajaa!
Mutta älä sä huolehdi niistä, kuten sanoin "kaikki viisaat..."
jatka samaan malliin, ehkä mielesi muuttuu!
ja kun koneella vielä säilyttää omia kirjoituksiaan, valokuvia ja muuta "krääsää" jonka haluaisi varmasti säilyvän. Eihän kone ole aikasemminkaan hajonnut niin ei sitä varmuuskopioitakaan tarvita.
Odotetaan vaan että joku mato kirjoittaa kovalevyn partitiot uudestaan...
Lehti PC Magazinen on testannut näitä ohjelmia. Artikkeli on osoitteessa: http://www.pcmag.com/article2/0,4149,981132,00.asp
Tulokset on osoitteessa:
http://www.pcmag.com/article2/0,4149,981138,00.asp
Spybot searchanddestroy on paras ohjelma.
SpySweeper on aika huono. Se ei löydä kaikkia vakoiluohjelmia, eikä pysty niitä poistamaan. Sitä luulee, että nuo ohjelmat tekee mitä ne lupaa, mutta eipä ne teekään.
Katos, ukkeli.
Kyllä epäilen, että vanhainkotien koneetkin on suojattu asianmukaisella tavalla. Ainakin meillä vanhainkodin kone on jotenkin kiinni verkoissa ja internettiin pääsee helposti.
Näin henkilökunta opeasti, kun kauhistelin viruksia ja matoja. On se kumma, kun kaapit on täynnä kortisoonia ja muita lääkkeitä...