Kopiosuojattun/kuuntelusuojatun cd

Tuli tuossa vaan mieleen, että onnistuuko Linuxeilla tehdä kopiosuojattua CD-levyä joka ei toimi Tietokoneessa.

Ajatus olisi kokeilla tehdä ihan testi mielessä mp3 dataa sisältävä levy, joka suojauksen ansiosta olisi vaikea kopioida Tietokoneella tai kuunnella ylipäätään sillä. Kuitenkin olisi hyvä homma, että se toimisi stereoissa ongelmitta.

Eli löytyyköhän mitään keinoa tehdä tuollaista levyä? Wintöötille on kyllä tuhansia ohjelmia, mutta Linuxeille en ole vielä moista löytänyt.

Käytössä on Fedora 8, polttava DVD-asema ja kasa tyhjiä cdr-levyjä.

Ehkä tyhmää, mutta testi mielessä mennään ;)
4400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Ajatus olisi kokeilla tehdä ihan testi mielessä mp3 dataa sisältävä levy, joka suojauksen ansiosta olisi vaikea kopioida Tietokoneella tai kuunnella ylipäätään sillä. Kuitenkin olisi hyvä homma, että se toimisi stereoissa ongelmitta."

Helposti pysyt salaamaan datan, mutta sen toiminen stereoissa (CD/DVD -soitin) onkin jo sitten mahdotonta.
DRM (MS) on metodi, jota on käytetty, mutta kaikki soittimet eivät sitä siis tietenkään hallitse.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Käyttöestojen_hallinta
Sivuilta löytyy sitten lisääkin infoa ko. aiheesta.

Lähtökohta on kuitenkin se, ettei mikään salaus ole idiottivarmaa - ja pahimmillaan tuollaiset ovat vain haitaksi käytettävyyden kustannuksella.

Äänestä

Itse en ainakaan antas ohjetta tommosen tekoon vaikka oiskin mahdollista.

Sellasta musiikkia ei edes osteta mikä on pilattu DRM:llä tai jollain muulla virityksellä. Musiikkia pitää voida kuunnella siellä missä itse haluaa.

Äänestä
  • en oikeastaan tarkoita mitään DRM juttuja vaan, että levylle tehdään erillinen raita joka estää DVD/CD-aseman toiminnan. Onnistuin vuosia sitten tekemään kyseisellä toiminnolla olevan CD-levyn (pilattu Audio-cd-levy)joka toimi stereoissa mahtavasti, mutta jumitti tietsan, niin että ainut lääke oli töpseli pois seinästä jne...

    Eli varmaan pikkasen parempi suojaus oli kuin joku DRM kökkö? Ohjelmaa en kuollaksenikaan muista, mutta sen muistan, että se toimi ainakin Windowssissa. ja imagen piti polttaa anycd jutulla.

    Tarkoitus on vaan tehdä huvin vuoksi data-cd ämppäreistä ja todeta silmin kuinka suojaukset pilaa käyttönautinnon. Ja miksi en hommaa valmiiksi suojattua matskua on, että haluan tehdä kaiken alusta asti.

    Äänestä

se data siellä CD-levyllä tietää onko se tietokoneen VAI DJ-soittimen pesässä?
;-)
Ja kerro YKSIKIN asia mitä ihmisen tekelettä ihminen EI OLISI "purkanut" ennemmin TAI myöhemmin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tekeminen kirjoitti:

Tuli tuossa vaan mieleen, että onnistuuko Linuxeilla tehdä kopiosuojattua CD-levyä joka ei toimi Tietokoneessa.

Ajatus olisi kokeilla tehdä ihan testi mielessä mp3 dataa sisältävä levy, joka suojauksen ansiosta olisi vaikea kopioida Tietokoneella tai kuunnella ylipäätään sillä. Kuitenkin olisi hyvä homma, että se toimisi stereoissa ongelmitta.

Eli löytyyköhän mitään keinoa tehdä tuollaista levyä? Wintöötille on kyllä tuhansia ohjelmia, mutta Linuxeille en ole vielä moista löytänyt.

Käytössä on Fedora 8, polttava DVD-asema ja kasa tyhjiä cdr-levyjä.

Ehkä tyhmää, mutta testi mielessä mennään ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu