Kopiosuojattun/kuuntelusuojatun cd

tekeminen

Tuli tuossa vaan mieleen, että onnistuuko Linuxeilla tehdä kopiosuojattua CD-levyä joka ei toimi Tietokoneessa.

Ajatus olisi kokeilla tehdä ihan testi mielessä mp3 dataa sisältävä levy, joka suojauksen ansiosta olisi vaikea kopioida Tietokoneella tai kuunnella ylipäätään sillä. Kuitenkin olisi hyvä homma, että se toimisi stereoissa ongelmitta.

Eli löytyyköhän mitään keinoa tehdä tuollaista levyä? Wintöötille on kyllä tuhansia ohjelmia, mutta Linuxeille en ole vielä moista löytänyt.

Käytössä on Fedora 8, polttava DVD-asema ja kasa tyhjiä cdr-levyjä.

Ehkä tyhmää, mutta testi mielessä mennään ;)

4

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Projekti sinänsä

      "Ajatus olisi kokeilla tehdä ihan testi mielessä mp3 dataa sisältävä levy, joka suojauksen ansiosta olisi vaikea kopioida Tietokoneella tai kuunnella ylipäätään sillä. Kuitenkin olisi hyvä homma, että se toimisi stereoissa ongelmitta."

      Helposti pysyt salaamaan datan, mutta sen toiminen stereoissa (CD/DVD -soitin) onkin jo sitten mahdotonta.
      DRM (MS) on metodi, jota on käytetty, mutta kaikki soittimet eivät sitä siis tietenkään hallitse.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Käyttöestojen_hallinta
      Sivuilta löytyy sitten lisääkin infoa ko. aiheesta.

      Lähtökohta on kuitenkin se, ettei mikään salaus ole idiottivarmaa - ja pahimmillaan tuollaiset ovat vain haitaksi käytettävyyden kustannuksella.

    • miksuh.

      Itse en ainakaan antas ohjetta tommosen tekoon vaikka oiskin mahdollista.

      Sellasta musiikkia ei edes osteta mikä on pilattu DRM:llä tai jollain muulla virityksellä. Musiikkia pitää voida kuunnella siellä missä itse haluaa.

      • vaivan näöstä mutta...

        en oikeastaan tarkoita mitään DRM juttuja vaan, että levylle tehdään erillinen raita joka estää DVD/CD-aseman toiminnan. Onnistuin vuosia sitten tekemään kyseisellä toiminnolla olevan CD-levyn (pilattu Audio-cd-levy)joka toimi stereoissa mahtavasti, mutta jumitti tietsan, niin että ainut lääke oli töpseli pois seinästä jne...

        Eli varmaan pikkasen parempi suojaus oli kuin joku DRM kökkö? Ohjelmaa en kuollaksenikaan muista, mutta sen muistan, että se toimi ainakin Windowssissa. ja imagen piti polttaa anycd jutulla.

        Tarkoitus on vaan tehdä huvin vuoksi data-cd ämppäreistä ja todeta silmin kuinka suojaukset pilaa käyttönautinnon. Ja miksi en hommaa valmiiksi suojattua matskua on, että haluan tehdä kaiken alusta asti.


    • se data siellä CD-levyllä tietää onko se tietokoneen VAI DJ-soittimen pesässä?
      ;-)
      Ja kerro YKSIKIN asia mitä ihmisen tekelettä ihminen EI OLISI "purkanut" ennemmin TAI myöhemmin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      248
      3375
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      38
      2460
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      332
      2181
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      81
      2056
    5. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      32
      1941
    6. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1933
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1827
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      33
      1539
    9. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1490
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      125
      1391
    Aihe