Tuli tuossa vaan mieleen, että onnistuuko Linuxeilla tehdä kopiosuojattua CD-levyä joka ei toimi Tietokoneessa.
Ajatus olisi kokeilla tehdä ihan testi mielessä mp3 dataa sisältävä levy, joka suojauksen ansiosta olisi vaikea kopioida Tietokoneella tai kuunnella ylipäätään sillä. Kuitenkin olisi hyvä homma, että se toimisi stereoissa ongelmitta.
Eli löytyyköhän mitään keinoa tehdä tuollaista levyä? Wintöötille on kyllä tuhansia ohjelmia, mutta Linuxeille en ole vielä moista löytänyt.
Käytössä on Fedora 8, polttava DVD-asema ja kasa tyhjiä cdr-levyjä.
Ehkä tyhmää, mutta testi mielessä mennään ;)
Kopiosuojattun/kuuntelusuojatun cd
4
396
Vastaukset
- Projekti sinänsä
"Ajatus olisi kokeilla tehdä ihan testi mielessä mp3 dataa sisältävä levy, joka suojauksen ansiosta olisi vaikea kopioida Tietokoneella tai kuunnella ylipäätään sillä. Kuitenkin olisi hyvä homma, että se toimisi stereoissa ongelmitta."
Helposti pysyt salaamaan datan, mutta sen toiminen stereoissa (CD/DVD -soitin) onkin jo sitten mahdotonta.
DRM (MS) on metodi, jota on käytetty, mutta kaikki soittimet eivät sitä siis tietenkään hallitse.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Käyttöestojen_hallinta
Sivuilta löytyy sitten lisääkin infoa ko. aiheesta.
Lähtökohta on kuitenkin se, ettei mikään salaus ole idiottivarmaa - ja pahimmillaan tuollaiset ovat vain haitaksi käytettävyyden kustannuksella. - miksuh.
Itse en ainakaan antas ohjetta tommosen tekoon vaikka oiskin mahdollista.
Sellasta musiikkia ei edes osteta mikä on pilattu DRM:llä tai jollain muulla virityksellä. Musiikkia pitää voida kuunnella siellä missä itse haluaa.- vaivan näöstä mutta...
en oikeastaan tarkoita mitään DRM juttuja vaan, että levylle tehdään erillinen raita joka estää DVD/CD-aseman toiminnan. Onnistuin vuosia sitten tekemään kyseisellä toiminnolla olevan CD-levyn (pilattu Audio-cd-levy)joka toimi stereoissa mahtavasti, mutta jumitti tietsan, niin että ainut lääke oli töpseli pois seinästä jne...
Eli varmaan pikkasen parempi suojaus oli kuin joku DRM kökkö? Ohjelmaa en kuollaksenikaan muista, mutta sen muistan, että se toimi ainakin Windowssissa. ja imagen piti polttaa anycd jutulla.
Tarkoitus on vaan tehdä huvin vuoksi data-cd ämppäreistä ja todeta silmin kuinka suojaukset pilaa käyttönautinnon. Ja miksi en hommaa valmiiksi suojattua matskua on, että haluan tehdä kaiken alusta asti.
se data siellä CD-levyllä tietää onko se tietokoneen VAI DJ-soittimen pesässä?
;-)
Ja kerro YKSIKIN asia mitä ihmisen tekelettä ihminen EI OLISI "purkanut" ennemmin TAI myöhemmin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648