Hei olen mahdollisesti lähdössä kesällä reilille ja mietin, että kuinka suuren summan rahaa varaisin matkalle mukaan. Riittääkö 1000 e(sisältäen reili kortin hinnan) vai pitäisikö varautua vähintään 1200 e bidjettiin? Olen hyvin kiitollinen vastauksista :)
APUA mikä on sopiva budjetti? $$
€ roope-setä$
1843
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Omat reilikokemukset on vuodelta 2003, joten hinnat on siitä tainneet jonkin verran nousta. Silloin reissattiin neljä viikkoa 15 euron päiväbudjetilla, eli 450 E reilikortti. Se tarkoitti telttailua keskihintaisilla leirintäalueilla Ranskassa, Espanjassa, Italiassa ja Alankomaissa sekä retkeilymajaöitä Tanskassa. Meitä oli kaksi, joten telttamaksut puolitettiin, yksin on siis kalliimpaa. Kannattaa katsella etukäteen leirintäalueita ja/tai retkeilymajoja/hostelleja netistä, ainakin hostelleja löytyy hyvin www.hostelworld.com. Leirintäalueita löytyy googlesta hakusanoilla kohdekaupunki camping. Näkee vähän hintoja ja sijainteja sekä ohjeita siitä, kuinka pääsee perille.
Mihinkään isompaan ostokseen ei budjetti yltänyt, mutta toisaalta, eipä sitä rinkassa paljoa ylimääräistä jaksaisikaan kantaa. Ruoat ostettiin kaupasta, pari kertaa käytiin ulkona syömässä. Baarikierrokset piti jättää suosiolla väliin, mutta halpaa viiniä ostettiin silloin tällöin. Julkisilla kuljettiin kaupungeissa, sillä leirintäalueethan eivät tunnetusti sijaitse keskustassa.
Kannattaa hankkia juna-aikataulukirja etukäteen, tai sitten selvittää netistä aikatauluja ja sitä, missä junissa ei ole lisämaksuja. Näitä kun on valitettavasti koko ajan vähemmän. Ja ne lisämaksut voi olla aika hulppeita, meidän budjetilla kirpaisi 10 euroa Barcelonaan mennessä. Itse sain Thomas Cookin European Timatable -kirjan VR:n kansainvälisiä lippuja myyvästä toimistosta Kuopiossa, josta antoivat edellisen kuukauden painoksen ilmaiseksi. Kannattaa siis kysellä.
Jos aikoo nukkua yönsä junassa, säästää toki telttapaikan hinnan, mutta unen laadusta ei passaa sitten puhua, ainakaan jos kyseessä on lisämaksuton juna.
Meillä matkakassa kulki kätevästi mukana Visa Electronin muodossa. Sitä varten on oma tili, jonne siirretään reissuun varattu matkabudjetti, josta sitten noin viikon välein nosteltiin, niin ei tarvinnut kuljetella isoja summia rahaa mukana. Ja koska tilillä ei ole koko omaisuutta, ei ole maailmanloppu, jos kortti varastetaan. Ja jos olisi tullut joku paljon rahaa vaativa katasrofitilanne, niin kotona joku olisi voinut laittaa tilille lisää rahaa.
Me reissattiin ilman puhelinta, mikä oli aika mielenkiintoinen kokemus kännykkäriippuvaiselle. Lataaminen olisi joka tapauksessa ollut aika hankalaa leirintäolosuhteissa, ja eipähän tarvinnut olla tietoinen muusta maailmasta, sen kun keskittyi reissaamiseen. Suosittelen lämpimästi :)