Sain kyllä siirrettyä kuvat kamerasta kansioon..ei saa vaan piuhaa irrottaa liian aikaisin muuten ne ei tallennu...mutta onko jotain ohjelmaa joka helpottaisi asiaa. Kameran ohjelmathan on vain Windowsille ja Macille.
digikamerasta
kuvat koneelle?
8451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En tiedä mitä ohjelmaa tarvitset, minulla ainakin tapahtuu näin kun kytken kameran Ubuntuun... toimivaa:
http://chakkaradeep.wordpress.com/2007/04/11/ubuntu-and-digital-camera/
Mutta jos kaipaat jotain muuta systeemiä/ohjelmaa niin tutkihan mitä löytyy "Sovellukset" > "Lisää/Poista..." Siellä on digikameralla useitakin ohjelmia.
No ei ainakaan Kamera?-ohjelma tunnistanut kameraa. Noin helposti ei mennyt kuin tuolla sivulla näytettiin ja alkoi sitä paitsi tulla virheilmoitus...ei ottanut ollenkaan kuvia edes manuaalisesti...voi olla että sähläsin aika pahasti jotain asetuksia. (8.04 beta). Kamera on Samsung S750 ei mikään yleinen malli.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=420537
Ei eds nuo neuvot auttaneet...tosin en paljon noista tajuakaan.
Siis F-Spot ei aukea työpöydän Media-kuvakkeen valikosta (joka putkahtaa siihen kun liitän kameran USB:.n...) vaikka itse kuvakkeen valikko sitä ehdottaakin...muutenhan se olisi hyvä.
Kun minä kytken Nikonin niin tapahtuu ihan kuin tuossa linkissä.
Mutta onko kamerasi yhteys PTP vai USB modella. Nikonissa löytyy "Interface" valikosta säätö. Mulla hiukan tahmaa PTP modella mutta USB modella homma toimii jouhevasti. Kokeile vaihtaa yhteysmuotoa jos mahdollista.
Mitä F-spottiin tulee ja ongelmiisi niin sulje ne valikot mitä Ubuntu tarjoaa kun kamera kytkeytyy, kaikki! Sitten avaat F-spotin ihan normaalisti ja "Tiedosto" > "Tuo" ja siltä valitse kamerasi... näkyy varmaan "disk" nimellä ainakin USB modessa... massamuisti. Ja tuot kuvat ohjelmaan.
Eikös tuo PTP ole sama kuin suoraan tulostimelle eli PictBridge? No kyllä tunnisti nyt tuon mutta siihen jäikin jumittamaan kun yritti alkaa siirtää kuvia.
PTP:n (ISO standardi) avulla kuvia siirretään enimmäkseen kamerasta tietokoneelle. PictBridgellä niitä siirretään kamerasta tulostimelle.
http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_Transfer_Protocol
http://en.wikipedia.org/wiki/PictBridge
Eikö kamerassasi ole USB valintaa niin, että se näkyisi massamuistina? PTP nyt joka tapauksessa on (oletko varmasti valinnut jomman kumman kameran säädöistä siirtotyypiksi!):
http://linux.fi/index.php/PTP
Jos kamerasi ei tue massamuistitekniikkaa niin kannattaa kokeilla Gphotoa, se on komentorivipohjainen ja toimii joidenkin ohjelmien taustalla mm. F-spotin.
http://linux.fi/index.php/Gphoto
Hae ja asenna Synapticilla paketti gphoto2. Sitten kuvat pitäisi siirtyä kamerasta komennolla "gphoto2 -P" ja myös F-spotilla kun tuo ohjelma on taustalla apuna.
Luin, että sulla on 8.04 beta, voi olla, että siinä on jokin vinksallaan. Kun vakaa virallinen versio julkaistaan niin jospa kamerasi toimii siinä, sillä netissä oli tuosta betasta tällaista:
"Juuh, Gnome 2.22 on niin fiksu, että osaa liittää myös PTP- kamerat tiedostojärjestelmään." Että toimia pitäisi... ehkä sulla jokin prakaa... betoista kun ei aina tiedä.
Jos sulla on erillinen muistikortin lukija niin kokeile sitäkin, silloin ainakin pitäisi onnata.