Vuokranantaja häiriköi

ahdistaa

Kyselisin, että minkälaiset oikeudet on vuokralaisella. Vuokranantajani on vanha, vähän höperö, miespuolinen henkilö. Itse olen nuori nainen. Vuokranantajani soittelee minulle ilman mitään ilmeistä syytä, kyselee typeriä verhoista ja muista jne. Olen pyytänyt häntä vähentämään / lopettamaan soittelun, ja on se vähän lientynyt, mutta hän soittaa vielä silloin tällöin. Suoraan sanottuna en haluaisi olla hänen kanssaan MISSÄÄN tekemisissä. Maksan vuokrani aikanaan, eikä naapureillakaan ole valittamista. Pitääkö minun siis sietää hänen häiriköintiään?

Hän myös vaatisi päästä "tarkistamaan" asunnon kunnon silloin tällöin. Minä en todellakaan haluaisi tätä miestä asuntooni. Onko minulla velvollisuus päästää hänet katsomaan asuntoa? Etenkin kun ilmeistä syytä ei ole.

9

3053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu

      päästämään sisälle asunnon kunnon tarkistusta varten, siihen hänellä on oikeus ja sinulla velvollisuus:

      " 22 §
      Vuokranantajan oikeus päästä asuinhuoneistoon

      Huoneiston kunnon ja hoidon valvomista varten vuokralaisen on viivytyksettä sopivana aikana päästettävä vuokranantaja huoneistoon.

      Jos huoneisto on tarkoitus myydä tai se on uudelleen vuokrattavissa, vuokranantajalla on oikeus näyttää huoneistoa vuokranantajalle ja vuokralaiselle sopivana aikana."



      Mutta ei hän siellä mielin määrin ilman syytä saa juosta, tuollainen 2-3krt/vuosi voisi olle sellainen vielä hyväksyttävissä oleva taso, jos vuokralainen ei anna mitään aihetta useampiin käynteihin.

      • ahdistaa

        ok, kiitos vastauksesta. Pitää sit varmaan vaan kutsua kaveri samaan aikaan kylään, ni en jää sen kanssa kaksin. Mut eikö sille soittelulle voi mitään? Tekis mieli vaihtaa numero. Tai heittää puhelin järveen


      • höh
        ahdistaa kirjoitti:

        ok, kiitos vastauksesta. Pitää sit varmaan vaan kutsua kaveri samaan aikaan kylään, ni en jää sen kanssa kaksin. Mut eikö sille soittelulle voi mitään? Tekis mieli vaihtaa numero. Tai heittää puhelin järveen

        No pakkoko se on vastata jos hän soittelee!? Jos hänellä on jotain oikeaa asiaa, niin jättäköön viestin.


    • anna pois vaan

      Se haluaa vähän "koitella" nuorta nättiä tyttöä. Anna sille vähän "nannaa" niin eiköhän se siitä tokene. Tai sitten ei, jos on liian "hyvää".

      Varaudu siihen, että jossain vaiheessa lennät asunnosta ulos, jos "nannaa" ei ole tarjolla.

    • .....,.

      Kuulostaa enemmän kuin tutulta! Mulle kanssa soiteltiin ja kyseltiin kuulumisia, sopeutumisia ja ties mitä. Taidettiin kerran soitella juuri verhoistakin. Ettet vaan olisi muuttanut saman äijän vuokralaiseksi..

      • Enpä taida vastata

        Mun edellinen vuokranantaja antoi (salaisen) puhelinnumeroni seuraavalle vuokralaiselle, ja tämä uusi vuokralainen (minulle täysin tuntematon henkilö) kyseli ja soitteli että missä on pyykkitupa, paljonko pyykkimaksu on, entä kellaritilat, onko nettiyhteyttä, jne. Vuokranantaja kun oli antanut (minulta lupaa kysymättä) numeroni tälle uudelle vuokralaiselle ja kehottanut soittamaan jos jotain kysyttävää tulee.

        Ei voi röyhkeydellä olla mittaa ei määrää. Ei kai se minun, entisen vuokralaisen, asia ole hoitaa vuokranantajan hommia. Arvatkaa ottiko päähän.


      • kaiken huippu....
        Enpä taida vastata kirjoitti:

        Mun edellinen vuokranantaja antoi (salaisen) puhelinnumeroni seuraavalle vuokralaiselle, ja tämä uusi vuokralainen (minulle täysin tuntematon henkilö) kyseli ja soitteli että missä on pyykkitupa, paljonko pyykkimaksu on, entä kellaritilat, onko nettiyhteyttä, jne. Vuokranantaja kun oli antanut (minulta lupaa kysymättä) numeroni tälle uudelle vuokralaiselle ja kehottanut soittamaan jos jotain kysyttävää tulee.

        Ei voi röyhkeydellä olla mittaa ei määrää. Ei kai se minun, entisen vuokralaisen, asia ole hoitaa vuokranantajan hommia. Arvatkaa ottiko päähän.

        Siis mä olin jo muuttanut pois kyseisestä asunnosta 2 kuukautta sitten uuteen asuntoon uudelle paikkakunnalle, ja entisen asunnon uusi vuokralainen soittelee. Eli siis...joo


    • Anonyymi

      Asun alivuokralaisena omakotitalossa. Ovat kiihko uskovaisia. Häiriköivät minua koko ajan. Käännyttävät kulttiinsa. Todella ilkeää ahdistelua.
      Mitään eivät myönnän. Nauravat, ovat huvittuneita. Koputtelevat seinään, kun olen suihkussa.
      Koen kiihottumista joka päivä.
      Eivät hyväksy tv:tä, alkoholia, ehkäisyä ym. En käsitä millä vitun oikeudella ne tekee tämmöstä.
      En ole eka,jota kurmuuttavat.
      Todella vihamielisiä erilaista ihmistä kohtaan. Kuuntelen ihmeissäni rasittamistani ja kauppaamistani
      Ovat uskovasia mutta itte piruja. Pienet lapset mukana kiusaamassa.

    • Anonyymi

      Valehtelet sille että sun poikaystävä on potkunyrkkeilijä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      337
      3967
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3600
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2312
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1658
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      975
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe