Hei!
Hoidan opettajan hoitovapaan sijaisuutta ja työsuhde menee katkolle kesän ajaksi jatkuen taas syksyllä. Kyselisin kokeneemmilta, miten kannattaa menetellä, että saisi kesällä työttömyyskorvausta? Ilmeisesti ensimmäisenä työttömyyspäivänä tulee marssia työkkäriin. Mitä papereita sinne kannattaa ottaa mukaan? Kuulun muuten liittoon ja Oaj:n työttömyyskassan työssäoloehto on täyttynyt.
Kiitos jos viitsit vastata.
Hoidan opettajan hoitovapaan sijaisuutta ja työsuhde menee katkolle kesän ajaksi jatkuen taas syksyllä. Kyselisin kokeneemmilta, miten kannattaa menetellä, että saisi kesällä työttömyyskorvausta? Ilmeisesti ensimmäisenä työttömyyspäivänä tulee marssia työkkäriin. Mitä papereita sinne kannattaa ottaa mukaan? Kuulun muuten liittoon ja Oaj:n työttömyyskassan työssäoloehto on täyttynyt.
Kiitos jos viitsit vastata.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kun menet ensimmäisenä päivänä työnvälitystoimistoon, ota mukaasi:
Työtodistus Työnvälitystoimistoon.
(josta käy ilmi, työsuhteen laatu (määrä-aikainen vai mikä sijaisuus) ja kesto ja päättymispäivä)
Työkkäristä lähtee lausunto Kelalle että olet oikeutettu saamaan työttömyyskorvausta (siis juuri siitä päivästä lähtien kun olet ilmoittautunut itsesi työnhakijaksi.
Kannattaa soittaa vielä omaan ammattiliittoosi ja kertoa tilanteesi ja pyytää tarkistamaan että vaaditut 10 kk on täyttynyt.
kesäksi töihin ??? Sinähän vuoden työt teit ja toinen paiskii töitä kesän ja nostaa palkan.
Turhaa maksaa sitä ammattiliiton jäsenmaksua. Opettajien työttömyyskassaan voi pelkästään kuulua ja 54 euroa kaikilta maksaa se lysti.
Ansiosidonnainen rullaa normaalisti ja ei tarvi maksaa 250 euroa siitä tuesta, joka mahdollistaa sen vakítuisen kesätyöt !!!
Lausunto ei tietenkään mene Kelalle jos olet oikeutettu ansiosidonnaiseen päivärahaan, vaan maksavalle työttömyyskassalle.
Kelaan lausunto lähetetään niille jotka joutuvat tyytymään Kelan peruspäivärahaan.
ja mene kesäksi muualle töihin. Vai meinaatko että koulussa puolipäivähommat ovat vieneet sinusta menut niin että koko kesä pitää rannalla verorahoilla maata.
Ryhtiä.
tarjotaan pätkätöiden parissa uurastaville opettajille kesäajan askareiksi. Pitäisi kai todeta, että kannattaa valita ainoastaan työpätkiä, joista saa oikeutetusti myös palkan kesäloman ajalta. Näitä kokovuoden pestejä ei ole juurikaan tarjolla, ikävä kyllä.
Toki pätkätyöläisopettaja voi mennä kesäksi pesemään mummojen takapuolia - epäpätevälle (=halvalle)työvoimalle kun kerran näyttää olevan tässä maassa kysyntää muuallakin kuin koulumaailmassa.
laiska opettaja.
On se tosiaan kumma, että opettaja ei viitsi kesällä tyhjässä luokassa pitää tunteja. Miksi ihmeessä on edes hakeutunut alalle, jos työt eivät kiinnosta.
Tai menisi oikeisiin töihin, jossa lomia ei pidetä, kun kukaan ei ole niin laiska.
tarvitseeko kenenkään muun ammattiluokan kuin opettajien lähteä kesällä istumaan kaupan kassalle hankkimaan ruokarahaa kesäksi? Ei sitä yliopistoa siksi ole käyty, että joutuu hyppimään muissa töissä. Ei lääkärit tai kansanedustajatkaan joudu vaihtamaan työpaikkaa kesäksi. Se ei ole opettajien vika, että lapsilla on kesäloma! Voin kyllä tehdä kesällä oman alani töitä, mutta sen tulee todellakin vastata koulutustasoa.
Laiska? Oletko tyhmä vai muuten vain vähä-älyinen? Työkkäristä haetaan töitä, joten lienee juuri päinvastoin.
kouluttautua opettajaksi, jos jokavuotisten työpätkien jälkeen löytää itsensä kaupan kassalta keräämässä kesälomarahoja? Kysymykseksi jää, kuinka moni itseään kunnioittava ammattilainen suostuisi moiseen "välttämättömyyteen".
itseään täynnä oleva opettaja joka ei pidä muita ammattiryhmiä minään.
sinä taas tuollaisen tulkinnan tähän repäisit?
Tällä palstalla kirjoittavien tulkinnat on todellakin kyseenalaisia... Ei ne pohjaudu yleensä yhtään mihinkään, kuten tuo kirjoittaja osoitti.
No no, teini! Saitko opelta huono numeron ja nyt purat huonoa oloasi tänne? Tsemppiä, kyllä ne numerot siitä paranevat, kunhan vaan jaksat yrittää!!