Ollaan työkaverin kanssa Barcelonassa työmatkalla sopivasti Monacon F1 kisan aikana. Ajateltiin vuokrata auto ja ajaa käymään Monacossa. Saako parkkipaikkaa kisapäivänä mistään? Löytyykö paikkoja mistä näkisi kisaa ostamatta kalliita lippuja katsomoihin (työkaveri kertoi kuulleensa että jostakin mäeltä kisaa näkee ilmaisesksi melko hyvin). Muita hyviä vinkkejä kisapäiväksi??? Ovatko ruuhkat moottoritiellä ja pikkuteillä valtavia, ehtiikö maanantai aamuksi Barcelonaan kokoukseen???
Formulat Monacossa
4
2152
Vastaukset
- niinkuin
muutkin: jätä auto Nizzaan je mene junalla.
- pieni paikka ja ihan tukoss...
Autolla ei ole mitään asiaa Monacoon kisapäivinä... Paikallisjuna Nizasta Monacoon parasvaihtoehto ja halpa eli n. 15 € ja 20 minuuttia.
Sinne mäelle myydään ne halvimmat kisaliput (n. 120€ muistaakseni per turpa) ja sieltä ei näe juuri mitään ellei mene yöllä varaan alarinteen paikkoja.
Halvimmat katsomopaikat josta näkee jotain on arvoltaan yli 300€ per päivä per turpa. Eli Monaco on Monaco mitä hintoihin tulee myös formulakisoissa!
- Kävijä.
Monaco on kuin pulla päähän lyöty. Koko "keskusta" autoilulta suljettua aluetta. Tuo Nizzan juna on paras kyyti ja sekin on tupaten täynnä.
Vaikka ostaisi ne katsomopaikat, niin ei siitä paljoa näe. Ne autot kulkevat todella nopeasti ohi ja pienen ajan päästä ei tietäisi tilanteesta yhtään mitään, ellei olisi niitä valtavia näyttötauluja.
Sitten kuulosuojaimet tai ainakin korvatulpat mukaan. Ei se moottorin surina mitään ole, mutta se pakoputkien pauke, jota telkasta ei kuule. On kuin 20 millisellä pikatykillä ammuttaisiin! Se pauke on melkoinen!
Samalla hämmästyy radan korkeuseroja. Niitäkään ei telkasta oikein näe, mutta sataman jälkeen sille ainoalle suoralle noustaan melkoisen jyrkkää mäkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110944
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892