Ollaan työkaverin kanssa Barcelonassa työmatkalla sopivasti Monacon F1 kisan aikana. Ajateltiin vuokrata auto ja ajaa käymään Monacossa. Saako parkkipaikkaa kisapäivänä mistään? Löytyykö paikkoja mistä näkisi kisaa ostamatta kalliita lippuja katsomoihin (työkaveri kertoi kuulleensa että jostakin mäeltä kisaa näkee ilmaisesksi melko hyvin). Muita hyviä vinkkejä kisapäiväksi??? Ovatko ruuhkat moottoritiellä ja pikkuteillä valtavia, ehtiikö maanantai aamuksi Barcelonaan kokoukseen???
Formulat Monacossa
4
2250
Vastaukset
- niinkuin
muutkin: jätä auto Nizzaan je mene junalla.
- pieni paikka ja ihan tukoss...
Autolla ei ole mitään asiaa Monacoon kisapäivinä... Paikallisjuna Nizasta Monacoon parasvaihtoehto ja halpa eli n. 15 € ja 20 minuuttia.
Sinne mäelle myydään ne halvimmat kisaliput (n. 120€ muistaakseni per turpa) ja sieltä ei näe juuri mitään ellei mene yöllä varaan alarinteen paikkoja.
Halvimmat katsomopaikat josta näkee jotain on arvoltaan yli 300€ per päivä per turpa. Eli Monaco on Monaco mitä hintoihin tulee myös formulakisoissa!
- Kävijä.
Monaco on kuin pulla päähän lyöty. Koko "keskusta" autoilulta suljettua aluetta. Tuo Nizzan juna on paras kyyti ja sekin on tupaten täynnä.
Vaikka ostaisi ne katsomopaikat, niin ei siitä paljoa näe. Ne autot kulkevat todella nopeasti ohi ja pienen ajan päästä ei tietäisi tilanteesta yhtään mitään, ellei olisi niitä valtavia näyttötauluja.
Sitten kuulosuojaimet tai ainakin korvatulpat mukaan. Ei se moottorin surina mitään ole, mutta se pakoputkien pauke, jota telkasta ei kuule. On kuin 20 millisellä pikatykillä ammuttaisiin! Se pauke on melkoinen!
Samalla hämmästyy radan korkeuseroja. Niitäkään ei telkasta oikein näe, mutta sataman jälkeen sille ainoalle suoralle noustaan melkoisen jyrkkää mäkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243893Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta263642Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1202576Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802510Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää542448Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii102410Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom92403Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole252380Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1652316Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin642264