Ollaan työkaverin kanssa Barcelonassa työmatkalla sopivasti Monacon F1 kisan aikana. Ajateltiin vuokrata auto ja ajaa käymään Monacossa. Saako parkkipaikkaa kisapäivänä mistään? Löytyykö paikkoja mistä näkisi kisaa ostamatta kalliita lippuja katsomoihin (työkaveri kertoi kuulleensa että jostakin mäeltä kisaa näkee ilmaisesksi melko hyvin). Muita hyviä vinkkejä kisapäiväksi??? Ovatko ruuhkat moottoritiellä ja pikkuteillä valtavia, ehtiikö maanantai aamuksi Barcelonaan kokoukseen???
Formulat Monacossa
4
2221
Vastaukset
- niinkuin
muutkin: jätä auto Nizzaan je mene junalla.
- pieni paikka ja ihan tukoss...
Autolla ei ole mitään asiaa Monacoon kisapäivinä... Paikallisjuna Nizasta Monacoon parasvaihtoehto ja halpa eli n. 15 € ja 20 minuuttia.
Sinne mäelle myydään ne halvimmat kisaliput (n. 120€ muistaakseni per turpa) ja sieltä ei näe juuri mitään ellei mene yöllä varaan alarinteen paikkoja.
Halvimmat katsomopaikat josta näkee jotain on arvoltaan yli 300€ per päivä per turpa. Eli Monaco on Monaco mitä hintoihin tulee myös formulakisoissa!
- Kävijä.
Monaco on kuin pulla päähän lyöty. Koko "keskusta" autoilulta suljettua aluetta. Tuo Nizzan juna on paras kyyti ja sekin on tupaten täynnä.
Vaikka ostaisi ne katsomopaikat, niin ei siitä paljoa näe. Ne autot kulkevat todella nopeasti ohi ja pienen ajan päästä ei tietäisi tilanteesta yhtään mitään, ellei olisi niitä valtavia näyttötauluja.
Sitten kuulosuojaimet tai ainakin korvatulpat mukaan. Ei se moottorin surina mitään ole, mutta se pakoputkien pauke, jota telkasta ei kuule. On kuin 20 millisellä pikatykillä ammuttaisiin! Se pauke on melkoinen!
Samalla hämmästyy radan korkeuseroja. Niitäkään ei telkasta oikein näe, mutta sataman jälkeen sille ainoalle suoralle noustaan melkoisen jyrkkää mäkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀874362BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1983594- 2022971
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome702803Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main552704- 781270
- 601236
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381052MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t120963- 59958