Asematunnuksen vaihto

Onnistuuko?

Asensin uuden kovalevyn ja osioin sen kolmeen osaan, mutta XP nimesi ne asemiksi (C:), (E:) ja (F:).
CD-asema on (D:)

Pystynkö enää jälkikäteen vaihtamaan kovalevyn osioita C,D&E:ksi

7

1677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s.a.n.

      Minulla on C: ja F: ykköslevyllä, G: ja H: kakkoslevyllä, sekä DVD D:nä ja CD-RW E:nä ja kaikki löytyy ilman sen suurempaa vaivaa.

      Miksi vaihtaa väkisin jotain joka toimii nykyisellään?

      • Mahtikeskustelu

        Että sä (s.a.n.) oot ääliö! Kaveri kysy jotain, jolla tehdä selkeä ja looginen järjestys. Sä alat puolusteleen omaa sekasotkuas. KOSKA ET OSAA VASTATA ASIALLISEEN KYSYMYKSEEN!


      • win-typerys
        Mahtikeskustelu kirjoitti:

        Että sä (s.a.n.) oot ääliö! Kaveri kysy jotain, jolla tehdä selkeä ja looginen järjestys. Sä alat puolusteleen omaa sekasotkuas. KOSKA ET OSAA VASTATA ASIALLISEEN KYSYMYKSEEN!

        Onneksi sinä vastasit niinkuin osasit.


    • Vutilo

      Pystyy vaihtamaan.

      Klikkaa omatietokone oikealla napilla---> hallitse--->levynhallinta ja oikealla napilla klikkaat aseman kohdalla ja valiset muuta aseman kirjainta.

      Sinun pitää muuttaa ekaksi tuo cd aseman d kirjain joksikin muuksi että saat kiintolevy osion siirrettyä d:ksi ja sitä rataa.

      • Kysyjä

        Tunnuksen vaihto onnistui!

        Ja sille joka ihmetteli, että mitä väliä.. Niin ajattelin pitää asema järjestyksen samana, kuin se oli edelliselläkin kovalevyllä.


    • Pertsa

      Kysymäsi asia ilmeisesti selvisi jo, mutta jos teet tuon asematunnusten vaihdon silloin kun olet jo asentanut ohjelmia ym., voi tuossa tulla ongelmia. Kirjainten vaihdon jälkeen asennetut ohjelmat saattavat hakea tiedostoja ym. muuttuneilta osioilta. Tämä voi tapahtua silloin, kun levyä on jo jonkin verran käytetty.

      Jos asematunnuksia vaihdetaan myöhemmin, kannattaa suorittaa Partition Magic -ohjelmaan kuuluva Drive Mapper -ohjelma, joka korjaa automaattisesti ohjelmiin muuttuneet asematunnukset. Ettei käy niin, että ohjelmat yrittävät hakea tiedostoja vanhoilta asemilta, joita ei enää ole..

    • lauri324424

      kuinkaha saisin ku konees on ssd muisti c: muistina et kaikki tellentuu sinne automaattisesti ja siin ei oo ku 150gigaa nii täyttyy aikas nopee, ku sit ois 2 teraa toine muisti nii sen ensisijaaseks et kaikki tallettus sinne automaattisesti`?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe