Hinduisimin aikakäsityksen mukaan aika vaihtelee, ja eri aikakausia ovat yogat, nyt elämme kali-yogaa,
historiaa tutkineena olen sama mieltä.
Nyky elämäämme ja arvomaailmaamme kuvaa hyvin myös kalin hahmo, feminiininen tuhoaja, joka lipoo kieltään.
Onko asiaan perehtyneitä, tai löytyisikö jotain mielipidettäni tukevaa artikkelia ?
historiaa tutkineena olen sama mieltä.
Nyky elämäämme ja arvomaailmaamme kuvaa hyvin myös kalin hahmo, feminiininen tuhoaja, joka lipoo kieltään.
Onko asiaan perehtyneitä, tai löytyisikö jotain mielipidettäni tukevaa artikkelia ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on muuten kali-yuga, ei yoga. ;) Yoga tarkoittaa yhteyttä Jumalaan / Kaikkeuteen / Todelliseen olemukseemme (miten vain haluat asian ilmaista), yuga aikakautta.
Kali-yugaa pidetään tuhon ja vitsausten aikakautena, mutta omasta puolestani en ole peloissani - Krishna on vahvempi kuin Kali :)
Kiitos oikaisusta,
ja oikeassa olet, kaikki, uskonnot, saagat ja perimätietod kertovat saman tarinan, pahan valta on suurimmillan, ennen kuin hyvyys voittaa.
Ja Hinduisminkin mukaan kali havahtuu todellisuuteen ja lopettaa tuhoamisen, huomattuaan Shivan makaavan puolustyskyvyttömänä maassa.
Lue uutiset.
Kun vaisnava sanoo tuossa että
Yoga tarkoittaa yhteyttä Jumalaan /
Kaikkeuteen / Todelliseen olemukseemme (miten vain haluat asian
ilmaista),
totean ensinnäkin että re-ligio , siis uskonto tarkoittaa aivan samaa asiaa..
Se että on ruvettu lupumaan jälleen- eheytymisestä ja korvattu se johonkin uskomisella, se on osa
kalin, feminiinisen tuhoajan työstä.
Robert Bly:n kirjasta Rautahannu, joka on myös suomennettu , sieltä sää löydät paljon koottua viisautta siitä miten miehinen voima ja tietoisuus on tallautunut akkojen vallan alle.
Miehet ovat menettäneet otteen elämään ja asioihin, ja miesten tulisi löytää sisäinen villimiesvoimansa , kirjoittaa Bly--
ja perustelee sen erittäin hienosti ja eri tavoin.
Tnnetko ehkä tuon kirjan, ellet tunne, lue ihmeessä..
On olemassa useita todisteita siitä, että vallan pääpaino ja käyttäytyminen on muutunut feminiiseksi,
ja jopa miesten biologinen lisääntymiskyky on heikentynyt. Uksi vahvin esimerkki on EMO kratia, jossa enemmistö, naiset sanelee säännöt vähemmistölle, siis miehille.
Uskonnoista käsitykseni on , että varsinaisia uskontoja onn vain kolme, ja nuo ovat Kristinusko,Juutalaisuus,ja islam, jotka kaikki ovat monoteistisia, ja pitävät Jerusalemia pyhänä paikkana.
Kaikke edellä mainitut perustelevat itsensä, sillä että jumala kontrolloi kaikkea,eikä sitä voi ymmärtää tai kyseenalaistaa.
Nainen on miehen silmissä samanlainen, sitä kun vain rakastaa tai ymmärtää, ei molempia,
Hiduismi ei ole minulle uskonto vaan , mytologia, jota voi logiikalla ymmärtää.
On koe Buddhismia myöskään uskonnoksi, se kun on filosofia, joka vaatii myös ymmärtämistä.