omaan ketjuuni sinulle.
Sai tiedon:Viestin hierarkia on liian syvä. Onneksi hätä ei kuitenkaan ole tämän näköinen.
Haluatko aloittaa uuden keskustelun, paina tästä
Jos sen sijaan haluat vastata alkuperäiseen viestiin, paina tästä
tai keskeytä
En tiedä mihin tämä ilmestyy. Kokeilen
Sai tiedon:Viestin hierarkia on liian syvä. Onneksi hätä ei kuitenkaan ole tämän näköinen.
Haluatko aloittaa uuden keskustelun, paina tästä
Jos sen sijaan haluat vastata alkuperäiseen viestiin, paina tästä
tai keskeytä
En tiedä mihin tämä ilmestyy. Kokeilen
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koitin vastata sinulle sihteerini kolme sivua taakseppäin olleeseen ketjuun ja tupsahdin tänne.
Hyvä näin.
Esittämäsi ajatuksenkulku on looginen ja moraalisesti korkelaatuinen. On kuitenkin olemassa näkökulmia, joiden perusteella asiat eivät ole aina samalla tavalla kuin miltä ne näyttävät olevan. Ihmisellä voi toki olla toisen sukupuolen edustajia ystävinään useitakin. Voiko ihminen olla parisuhteessa useamman kuin yhden henkilön kanssa, onkin jo kovin visainen kysymys, eikä siihen (parisuhteeseen) ole syytä pyrkiä kuin yhden ihmisen kanssa kerrallaan. Monet ovat myös sitä mieltä, ettei elämässä voi olla kuin yksi onnellinen parisuhde ja, että se on se ensimmäinen kohdalle tullut. Olen kanssasi samaa mieltä, ettei ketään saa käyttää leikkikalunaan vallankaan ilman hänen omaa suostumustaan ja omaa haluaan olla leikkikaluna tai pitää toista leikkikaluna. Toki pysyvässä parisuhteessa on jopa hauskaa ja antoisaa käyttää toisiaan leikkikaluna ja olla itse leikkikalu. Ei siinä mitään pahaa ole.
Voiko ihminen rakastaa kahta samanaikaisesti, onkin jo todella visainen ja vaikeakin kysymys. Sanotaan, että rakkautta ja rakastumista ei voi päättää, eikä sille minkään voi, jos se kohtaa ihmisen, On mahdollisesti myös niin , ettei ihminen voi päättää myöskään sitä rakastaako samanaikaisesti kahta ihmistä.
Samaa mieltä olen myös siitä, ettei elämässä saa huijata toista. Valhettelu niinikään on tuomittavaa vain harvoin poikkeuksin.
Kiitos sinulle kun vastasit. Toivotan sinulle kaikkea hyvää elämässä ja erityisesti rakkaudessa.
Ovelasti kiersit esittämäni pääpohdinnan. Sen, että onko moraalisesti oikein hankkiutua uusiin suhteisiin, jos entinen reilassaan.
Itse olen sitä mieltä, että jos rakastan jotakuta, ei minulla ole mitään tarvetta etsiä toista rakkauden kohdetta. Tilaisuus tekee varkaan ja aikuisena ymmärrän välttää sellaisia tilanteita, jossa on vaaroja tällaiseen.
Parisuhteessa kaikki keskinäinen ilonpito on tottakai luvallista ja hauskaa, kunhan molemmat pitävät näistä leikeistä. Tarkoitin ihan muuta toisen tunteilla leikkimisellä.
Minulla on monia ystäviä, myös miehiä, mutta se on ihan ystävyyttä ilman muita lisäsävyjä. Kun ehdottelit tutustumista, saatoin ymmärtää väärinkin, mutta taisit tarkoittaa vähän toisemmanlaista tutustumista pohjimmiltaan.
Nämä mietteet iltalenkin jatkoksi.
Kauniita unia.
...omaan alkuperäiseen kysymykseesi. Näin hyvää vastausta en olisi sinulle kyennyt antamaan.
Elämä kantaa aina.
"Ovelasti kiersit esittämäni pääpohdinnan. Sen, että onko moraalisesti oikein hankkiutua uusiin suhteisiin, jos entinen reilassaan."
Olin pakotettu kysymyksen kiertämiseen, koska toivoin keskusteluthteytemme edelleen jatkuvan. Kysymykseen on kyllä olemassa vastaus, mutta sen antaminen siten, että vastaanottaja saisi asiasta oikean käsityksen, on pitkällinen prosessi, eikä voi onnistua näissä puitteissa.
"Itse olen sitä mieltä, että jos rakastan jotakuta, ei minulla ole mitään tarvetta etsiä toista rakkauden kohdetta. Tilaisuus tekee varkaan ja aikuisena ymmärrän välttää sellaisia tilanteita, jossa on vaaroja tällaiseen."
Kunnioitan mielipidettäsi
"Parisuhteessa kaikki keskinäinen ilonpito on tottakai luvallista ja hauskaa, kunhan molemmat pitävät näistä leikeistä. Tarkoitin ihan muuta toisen tunteilla leikkimisellä."
EHDOTTOMASTI toisen, eikä omien tunteiden kanssa ei saa leikitellä. Kysymys on mielestäni enemmän uskalluksesta tuntea ja uskalluksesta heittäytyä elämänvirran kuljetettavaksi uskoen, että se kantaa. Kysymys on myös uskalluksesta ottaa surua vastaan, jos sen aika tulee. Kysymys on sanalla sanoen uskalluksesta elää, nauttia ainutkertaisesta elämästä monilla mahdollisilla tavaoilla. Kysymys on myös siitä, ettei kuolinvuoteellaan tarvitse katua niitä lukemattomia syntejä jotka jäivät tekemättä kun niiden aika olisi ollut. Tehtyjä syntejähän kuolinvuoteella on aivan turha katua.
"Minulla on monia ystäviä, myös miehiä, mutta se on ihan ystävyyttä ilman muita lisäsävyjä. Kun ehdottelit tutustumista, saatoin ymmärtää väärinkin, mutta taisit tarkoittaa vähän toisemmanlaista tutustumista pohjimmiltaan."
Tarkoitin toisenlaista tutustumista, kuten olit ymmärtänyt. Onko, olisiko ollut mahdollista toisenlainen tutustuminen onkin jo eri asia. Arvokalaa kannattaa pyytää, vaikkei saisikaan.
Olet upea nainen! Edelleen olen tätä mieltä ja edelleen minulla on ketunhäntä kainalossa. yhä suuremmalla innolla pyydän arvokalaa, vaikka sitä en saisikaan.
Nämä mietteet iltalenkin jatkoksi.
Kauniita unia.
toimistolla
et mahtunut vastaamaan?
Ei ole siinä ketjussa tullut hierarkia vastaan ja saahan sitten ketjua siirrettyä vasemmalle, kun alkaa ahdistamaan!
mutta näin vain kävi. Tapaus ei ole pohdinnallinen, vaan kokeellinen ja tuotti tämän tuloksen.
En sitä vaihtoehtoa huomannut. Olisikin hyvä jos kyseinen hierkia-automatiikka siirtäisi liianpitkän rönsyn hännän vasemmalle, eikä koko homman alkuun.
tätä puuha Peteä on ahdistanut jo pidemmän aikaa.