Mulla on PDF-tiedosto, jota ei ole millään lailla suojattu. Sitä pitäisi vähän muuttaa. Minulla on Acrobat Reader, mutta kun se ei ole täysi versio, niin sillä ei onnistu PDF-sivun muuttaminen. Millähän onnistuisi?
PDF-tiedosto muokkaukseen
avuton
6602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Adobe Acrobatilla, voipi olla että Illustratorillakin, joskus kuullut moista juttua.
Voi olla muitakin pdf softia mutta Acrobat on SE.
freehand ja joidenkin huhujen mukaan myöskin corel 10 pystyy avamaan ko tiedoston ja ainakin freehand pystyy taas tallentamaan pdf-muodossa (puhumattakaan MacOsX käyttiksesta, kaikki tulostettavat dokumentit pystyy tulostamaan myöskin pdf-inä)
>>puhumattakaan MacOsX käyttiksesta,
Puhu nyt samalla GNU/Linux -käyttiksestä, jossa niinikään kaiken voit tuolostaa/tallentaa PostScriptinä/pdf:nä
Eläköön Adobe & avoimet, turvalliset standardit!
no sehan on vaan hyvä juttu, kun mulla ei oo vaan mitään kokemusta (käytännön) linuxeista
Freehand ja Corel saattaa avata peedeeäffän joskus jopa ihan oikein. Nekään ei kuitenkaan osaa hyödyntää pdf:n fontteja, joskus korvaaminen onnistuu, enimmäkseen ei. Parasta olisi jos pdf:n tekijä tajuaisi vektoroida tekstit. Ellei pdf ole tehty oikein eli postscript-tuloste-Distiller -menetelmällä niin jälleen ongelmamahdollisuus kasvaa.
Freehandin ja kaikkien muiden softien pdf-exporttia ei SAA käyttää vaan postscript-Distiller on AINUT oikea menetelmä pdf:n valmistamiseksi. Sanomattakin on selvää että Microsoftin tuotteista kaikki ovat kelvottomia ainakin painomedian tuottamiseen. Siis Wordillä tuotetaan tekstiä, ei esitetaittoa.
Maininta että kaikki tulostettavat dokumentit pystyy tulostamaan pdf:nä pitää paikkansa useimmiten silloin kun tiedosto on tehty oikein.
En oikein ymmärrä miksi sellaisia aineistoja, mistä tiedetään että niintä pitää muokata, toimitetaan pdf-pakettina. Hyvänä esimerkkinä monet markkinointiaineistopankit. Lievällä ajattelulla luotaisiin edellytykset joustavalle työskentelylle myös loppukäyttäjän päässä.
Ylipäätäänkin lievä ajattelu olisi aina paikallaan jos työt liikkuu tiedostomuodossa omaa pöytätulostinta kauemmas. Kysyminen on myös asia joka edesauttaa lämpimien suhteiden säilymistä yhteistyökuvioissa.
Viittitkö laittaa mulle viestiä siitä PDF-asiasta ja mietn sun sitä pitäis saada muutettua, eiköhän myö tuohon konsti keksitä.
[email protected]