egyptistä tulleet

hanna...

Hei! Tulimme parisen viikkoa sitten egyptistä hurghadasta ystäväni kanssa. Matka oli todella onnistunut ja loistava,olimme viikon matkalla hispanian yhtiöllä alf leila wa leila hotellissa.Todella lämmintä oli,välillä liiankin kuuma,lämpö pysytteli koko loman ajan yli 30 astetta,eikä todellakaan illallakaan ollut kylmä,ei kertaakaan tarvinnut matkalla pitkähihaista. Voin todellakin suositella egyptiä ja tätä alf leila hotellia. Hotellista vähäsen: hotellissa meillä oli all inclusive,ruoka oli todella hyvää,syötiin kaikkea.Hotellissa oli hyvä palvelu,palvelu pelasi paremmin kuin hyvin ja hotellissa oli kivaa ohjelmaa aina ja hotelli oli oikea arabialainen linna,todella hieno! ei mikään perinteinen hotelli.Rannalle oli ilmainen bussikuljetus monta kertaa päivässä,mutta tuli sinne käveltyäkin muutaman kerran,oli kuitenkin niin lähellä.Eipä sitä paljon tehnyt mieli lähteä muualle palloilemaan kun hotellissa oli niin paljon kaikkea,ainakin meidän matkan aikana,mutta toki kävimme sakkalassa ja paljon muuallakin. Rannallakin sai syötävää,kun oli tämä all inclusive ranneke,rannalla sai myös ratsastaa kamelilla tai hevosella jokapäivä,jos halusi,kuului hintaan.Käytiin meriretkellä,ostettiin se paikalliselta rannalla olevalta sukellusfirmalta.Meriretki oli ihana,pysähdyttiin snorklaamaan neljä kertaa ja korallit oli hienoja ja kalat värikkäitä. Käytiin paratiisi saarella,jossa oli valkeaa hiekkaa ja vesi kristallinkirkasta kuten snorklatessakin,taustalla soi havaiji musiikki.Nähtiin delfiinejä muutama meidän veneen vieressä temppuja tekemässä. Käytiin myös jeeppisafarilla autiomaassa beduiini alueella,kameliratsastus kuului siihenkin ja mehän ratsastettiin,oli se kokemus käydä keskellä autiomaata,jossa paikalliset beduiinit elävät alkeellista elämää,illallinen oli kirkkaan tähtitaivaan alla säkkipimeässä,kynttilät valaisivat ja ihanan kirkas tähtitaivas.Kairossa pyramiideilla jne ei ehditty enää viikossa käymään eikä luxorissa,esuraavan kerran sitten. Ehdottomasti egyptiin uudelleen,ihana maa ja ihmiset ystävällisiä. Paljon kylläkin keskeneräisiä taloja,mutta annetaanko sen haitata lomaa,ei,ei meillä ainakaan. Rakenteluhan johtuu siitä,et sinne rakennetaan kokoajan uutta ja uutta...yksinkertaista..Kun nyt kaikki aina sanovat,että venäläisiä jokapaikassa egyptissä ja käyttäytyvät töykeästi,niin me törmättiin saksalaisiin,niitä riitti enemmän kuin venäläisiä,ihme ja kumma en nähnyt ainuttakaan venäläistä joka olisi ollut töykeä. Kaupustelijat olivat rasittavia,ei meinannu päästä kaupasta pois,koko ilta olis pitäny yhden kaupanpitäjän kaupassa olla ja jutella jne.. vesipiippua poltettiin,ihan kivan makuista..mitäpäs muuta..tästä textistä tais tulla aika pitkä,mut vastailen mielelläni kysymyksiin jos jotain kysyttävää on =) vielä,että suosittelen egyptiä,oli ihana loma(tämä nyt oli meidän kokemus),ei tullut vatsatautia,käsiä desinfioitiin rahojen käsittelyn jälkeen ja ennen ruokailua.

10

3131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieltä.

      Yhdyn edellisiin ylistyslauseisiin kaikilta osin.
      Keskeneräiset rakennukset johtuvat suurelta osin 911 iskusta, jolloin länsimöiset yritykset keskeyttivät suuren osan arabimaissa olevista projekteista.
      Osa on lähtenyt taas käyntiin, monet ei varmaan koskaan.

      • lomailija

        Minulle paikalliset ystävät ovat kertoneet että sen takia on paljon keskeneräisiä rakennuksia kun veroja rakennuksista aletaan maksamaan vasta rakennuksen valmistuessa. Eli siis jätetään tarkoituksella esim ylin kerros keskeneräiseksi vaikka alakerroksiin jo muuttaisikin asukkaita ettei tarvitse maksaa veroja.


      • Rakennuksia
        lomailija kirjoitti:

        Minulle paikalliset ystävät ovat kertoneet että sen takia on paljon keskeneräisiä rakennuksia kun veroja rakennuksista aletaan maksamaan vasta rakennuksen valmistuessa. Eli siis jätetään tarkoituksella esim ylin kerros keskeneräiseksi vaikka alakerroksiin jo muuttaisikin asukkaita ettei tarvitse maksaa veroja.

        Joissa on vain rungot olemassa, eikä ole 2 vuodessa edenneet minnekään.
        mm. hotellirakennuksia jms.
        Johtuen juuri 911, ja ulkomaisen rahan pakenemisesta.


    • Toi helvetin

      käsidesin ruiskuttelu kyllä jo ällöttää. Sekö se mailman pelastaa ? Ai joka setelinkäsittelyn jälkeen ruiskutellaan? Naurettavaa sanon minä. On hölöpaskaa etteikö muka Egyptissä länsimainen ihminen vatsatautia muka saisi. Lisäksi ne ovat pöyristyttävän kovia.

      Tietysti matkailubisneksessä liikkuu niin suuret rahat että tätäkin palstaa kannattaa päivystää myyjien toimesta. Me jotka olemme käyneet veriripuloimassa siellä tiedämme totuuden.

      • Koskaan?

        Ollut sairas kotona, suomessa?
        Tai veriripuloinut suomessa?


      • nyt ihmeessä

        tuo p.....kan jauhaminen.
        Haluamme lukea ihmisten kokemuksia matkustelusta emme sinun ripulointi juttujasi joka kirjoituksessa, maasta riippumatta.
        Jos itse olet provosoitunut ihmisten matkustelusta ja kirjoittelusta,asiallisesta,olen pahoillani.
        Taidat olla vielä keskenkasvuinen napero,jutuistasi päätellen.


      • hanna...

        Käsidesin käyttö kyllä jo rupes oleen vähän,sanonko mitä...aina me sitä lotrattiin,mutta se on vaan huonoa tuuria kelle mahatauti tulee,ne onnekkaita joille se ei tule. Me vältyttiin siltä. Ei koko egyptiä pidä tuomita mahataudin takia,vaikka kyllä vois hyvin tuntua siltä,että ei ikänä halua takas ja paska maa,jos mahatauti on ollut ja paha sellainen siellä,mutta siihenhän pitäs heti auttaa paikalliset lääkkeet. Ainakin monella suomalaisella siellä oli ollut mahatauti ja mennyt heti ohi paikallisilla lääkkeillä. Itse ihastuin egyptiin muuten ja aion mennä sinne uudelleen,ihana maa ja erilainen.


      • en ole
        Koskaan? kirjoitti:

        Ollut sairas kotona, suomessa?
        Tai veriripuloinut suomessa?

        veriripuloinut suomessa. Enkä muuallakaan. Ainoastaan Egyptissä, Tunisiassa ja marokossa.. Pikaruikkupaskataudin saa jos tilaa ruokaa pitzeriasta. Jollei sitä tee niin säilyy puhtaana. Se on tautisen varma.


      • Afrikassa ollut
        en ole kirjoitti:

        veriripuloinut suomessa. Enkä muuallakaan. Ainoastaan Egyptissä, Tunisiassa ja marokossa.. Pikaruikkupaskataudin saa jos tilaa ruokaa pitzeriasta. Jollei sitä tee niin säilyy puhtaana. Se on tautisen varma.

        Kuin afrikan tähteä pelatessas.
        Alkaa jo selviämään tuo keskustelusi sairas luonne.
        Matkoilla et ole ollut koskaan.


      • Epyktissä käynyt
        hanna... kirjoitti:

        Käsidesin käyttö kyllä jo rupes oleen vähän,sanonko mitä...aina me sitä lotrattiin,mutta se on vaan huonoa tuuria kelle mahatauti tulee,ne onnekkaita joille se ei tule. Me vältyttiin siltä. Ei koko egyptiä pidä tuomita mahataudin takia,vaikka kyllä vois hyvin tuntua siltä,että ei ikänä halua takas ja paska maa,jos mahatauti on ollut ja paha sellainen siellä,mutta siihenhän pitäs heti auttaa paikalliset lääkkeet. Ainakin monella suomalaisella siellä oli ollut mahatauti ja mennyt heti ohi paikallisilla lääkkeillä. Itse ihastuin egyptiin muuten ja aion mennä sinne uudelleen,ihana maa ja erilainen.

        Ihan samaa mieltä olen kuin edellinen kirjoittaja. Sain minäkin Hurghadan reissulla sekä vatsataudin että merisairauden, mutta silti mielelläni lähtisin sinne uudestaankin. Ensi kerralla olenkin sitten tarkempi syömisissäni ja varaan tarvittavia lääkkeitä ulottuvilleni jo ekana päivänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe