V. K. Simola puhuu kuntaliitoksesta !!!

YouTube

10

2052

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaippaukot tupisee

      Siinäpä oli vanhoillisen tuntuisen väen kokous. Joku kähisevä äijän ääni siellä pelkotiloissaan puhui ilmeisesti lähinnä omaan pussiin ja sen kaverit hakkasi käsiään. Kaljut paisto kuvassa niin että silmiä häikäisee, oliko tämä joku eläkekerhon vuosikokous vai mikä jossa puheenjohtaja tuntui olevan ihan pihalla. Ei päätä ei häntää.

      Tervetuloa vaan uusi kunta- ja palvelurakenneuudistus myös tänne hitaiden hämäläistenkin ja hollolalaisten keskellä. Muualla Suomessahan kehitys menee jo kovaa ja kukonaskelin eteenpäin ja suurkunnat Kouvolan seudulla ja Hämeenlinnassa ym. osoittavat oikeaa suuntaa. Porvoon mlk meni jo aikoja sitten yhteen Porvoon kanssa ja hyvin menee. Lahti ja Lahden maalaiskunta Hollola on hyvä viedä samalle tielle!

      Kunnanjohtajalla ja useilla poliitikoillakin tuntuu tässä asiassa olevan ihan oikea visio ja draivi päällä! Hyvä niin!

      • säälin sua :(

        Sua ei kannata päästää ihmisten ilmoille kun noin vastuuton olet.

        Lahteen liittyminen olisi itsemurha näin hyvin toimivalle kunnalle. Ota selvää asioista, ennen kuin alat kuntaliitoksia puoltamaan!

        Lahden kanssa ei liitytä vain sen takia, että kuntaliitokset ovat muodissa. Hollolan palvelut ovat paremmat ja Lahden velkoja me ei aleta makselemaan.

        Hyi häpeä!


    • Ratatyömies

      Vanhoilliset ne siinä jutustelee omianasa ja vahtivat ettei omat rahat katoa. Jos VK maksaisi ensin omat velkansa tekemisistään niin ois paremmin varaa kysellä sitten Lahden velkojen perään.

      • taida olla aika

        lailla suuremmat ja huomattavampaa luokkaa?


      • Kallikustaa

        Kyllä tuolla jollain V.K.Simolalla on tainnut molemmat jalat jäädä juoksuhautaan kun ei ymmärrä nykyistä kunta- ja palvelurakenneuudistusta. Jos ei enää itse pääse liikkumaan niin kannattaa ottaa joltain kyyti ja käydä katsomassa mitä ympärillä tapahtuu. Omissa nurkissa kun pyörii, niin mitään ei tiedä ja maailma muuttuu.

        Ympäri Suomen on toteutettu jo onnistuneita kuntaliitoksia ja lisää tulee mm. Oulun seudulle tulee iso kuntaliittymä joka ajaa vauhdilla Lahden seudun ohi jne.


      • Päässäkö?
        Kallikustaa kirjoitti:

        Kyllä tuolla jollain V.K.Simolalla on tainnut molemmat jalat jäädä juoksuhautaan kun ei ymmärrä nykyistä kunta- ja palvelurakenneuudistusta. Jos ei enää itse pääse liikkumaan niin kannattaa ottaa joltain kyyti ja käydä katsomassa mitä ympärillä tapahtuu. Omissa nurkissa kun pyörii, niin mitään ei tiedä ja maailma muuttuu.

        Ympäri Suomen on toteutettu jo onnistuneita kuntaliitoksia ja lisää tulee mm. Oulun seudulle tulee iso kuntaliittymä joka ajaa vauhdilla Lahden seudun ohi jne.

        Ja minneköhän luulet noiden oululaisten olevan matkalla?


    • Anonyymi

      Miltä näyttää tämän päivän valossa hollolan asiat?.

      • Anonyymi

        Syväjoki touhuilua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syväjoki touhuilua.

        Puupiä kansoo.


      • Anonyymi

        V K Simola on puheensa pitäny. Vaihtoi maavoimien kuraportaan upseereista, alkeellis voimien ilmavoimiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      97
      3055
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2496
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      48
      1291
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      286
      980
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      889
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      10
      834
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe