Etsin kauan sopivaa hääpukua itselleni ja vihdoin löysin sen käytettynä. Vein puvun pesetettäväksi pesulaan ja kun hain sen pois oli kaikki koristekuviot irronneet. Meinasi itku tulla. Pesulassa sanoivat, että koristeet oli liimattu pukuun ja liima ei kestänyt kemiallista pesua. Millä ihmeellä saan koristekuviot takaisin pukuun? Osaako kukaan suositella hyvää kangasliimaa? Ompeleminenkin on harkinnassa, mutta koristeita on ihan julmetun paljon, enkä tiedä tuliko kaikki niistä varmasti mukaan pesulasta. Uutta pukua en aio enää hankkia...
Puku piloilla
3
925
Vastaukset
- Rouva O
Pukuun ei siis jäänyt edes rumia jälkiä kohtiin, joissa koristeita oli ollut liimattuna?
Ompele koristeet, ei ainakaan tule sama ongelma esille koskaan enää.
Minun hääpukukatastrofi oli, kun sain päähäni silittää silkkisen, kohokuvioidun pukuni. Puvun edustassa näkyi osin kankaan taite siltä ajalta kun pukuni vielä oli kaksilevyinen kangas kangaspakalla, joten silitin sitä erityisen voimallisesti edustasta, sillä seurauksella, että kohokuviot katosivat käsitellyltä alueelta!!!
Ryntäsin puvun kanssa pesulaan kysymään neuvoa ja onneksi hyvän neuvon sieltä sainkin. Kuviot tulisivat takaisin höyryttämällä. Ja tulivatkin.
Anoppini oli ommellut puvun, joten kriisi olisi ollut täydellinen, jos olisin pilannut sen.- aloittaja
Kiitos lohdutuksen sanoista, ahdistus alkaa jo helpottamaan. Itse pukuun ei jäänyt mitään liimaläikkiä tai muuta, joten siinä mielessä asiat on hyvin. Täytyy ottaa vaan neula ja lankaa kauniiseen käteen ja aloittaa urakka. Koristeita on useita kymmeniä, joten lähiaikoina ei ole tiedossa vapaa-ajan vietto ongelmia!
- snulle
aloittaja kirjoitti:
Kiitos lohdutuksen sanoista, ahdistus alkaa jo helpottamaan. Itse pukuun ei jäänyt mitään liimaläikkiä tai muuta, joten siinä mielessä asiat on hyvin. Täytyy ottaa vaan neula ja lankaa kauniiseen käteen ja aloittaa urakka. Koristeita on useita kymmeniä, joten lähiaikoina ei ole tiedossa vapaa-ajan vietto ongelmia!
Koristeita useita kymmeniä? Ei kuulosta erityisen pahalta, pahimmillaan sinulla saattaisi olla satoja koristeita ja tuhansia helmiä kiinnitettävänä. Melkein tekisi mieli osallistua talkoisiin, ei kuulosta ollenkaan mahdottomalta haasteelta;) Varo ommellessasi liikaa kireyttä eli jätä mieluummin lanka löyhäksi. Satiinityyppisessä kankaassa kireys näkyy helposti. Eikä sen niin hirveän tarkkaa ole, muista että sinä olet se, joka katsoo hääpukua kaikista tarkimmin muut keskittyvät kokonaisuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849