olks kellä saman laista ikäriisiä kun mulla muutaman vuoden kuluttua 40 ja nyt tuntuu et kaikki elämän arvot on laitettu uusiks.tähän asti olen eläny toisten mieliks miettien mitä muut ajattelee mun teosta ja sanoista mut nyt ei paljon liikuta oon alkanu miettii et eiks tää oo loppu pelissä mun elämä,ystävät on vaihtunu kun ovat huomanneet et mä en olekkaan aina samaa mieltä heidän kans ja mieskin ihmettelee miten musta on tullu näin kova mut tuntuu et joku kriisi täs on päällä jonka aikana täytys saada selko kuka mä todella olen ja mitä haluan loppu elämältäni.onks kohtalotovereita vai olenko mä muuten vaan outo.
kriisistä
kriisiin
2372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen 37 vuotias mies. Itse heräsin kaksi vuotta sitten, siihen että mun elämäni ei ole muita varten. Mun elämäni on mun. Jumalauta jos se ei muita miellytä, niin siinähän ei miellytä. Pääasia, että minua se miellyttää. Tietysti olen säilyttänyt tietyn diplomaattisuuden, ympärillä olevien ihmisten kanssa. Mutta turha muiden miellyttäminen on jäänyt. Tämä on saanut aikaan sen, että olen entistä enemmän tasapainoisempi ihmisenä. Kun ei tartte kokoajan olla varuillaan, siitä miten toista miellyttäisi. Ja teinkö nyt, niin kun minun halutaan tehdä. Se että on tervettä itsekkyyttä. On vaan kypsän aikuisen tunnusmerkki.
sä oot heränny...huomenta vaan.
Olo helpottuu kummasti, kun vähän ravistelee omaa arkea ja laittaa pään kuntoon. Ei ole pahasta olla joskus itsekäs.Sitä jaksaa taas paremmin huomioida muitakin, kun on oma vintti kunnossa ja asiat oikeilla paikoilla.