Kokemuksia Dallasin matkasta

Olen menossa kesällä Dallasiin tyttären perheen luokse. Ei ole aikaisempaa kokemusta KLM:n matkoista. Hinta on ainakin edullinen. Vähän jännittää vaihto Amsterdamissa, löydänkö helposti oikean terminaalin ja riittääkö 2 tuntia vaihtoon. Onko lento valtameren yli siedettävä?

Kokemuksianne odottaa matkajännitystä poteva mummi
23354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minulla oli vaihto detroitissa ja 2 tuntii riitti hyvin.
Kun on 2 vaihtoa, niin lennot ei ole niin puuduttavia kuin 1 vaihdolla.
Ja nuku matkalla, menee nopeammin.
On toisilla ongelmat...lennon kesto..murehdi ennemmin sitä että laukut ei kerkee mukaan.....;)

Äänestä

Amsterdamin kenttä on suosikki kenttäni koneiden vaihtoon. Siellä on helppo löytää etkä joudu vaihtamaan terminaalirakennusta. Kaksi tuntia riittää hyvin, mutta ei ole liikaa, joten älä jää luuhasteleen kauppoihin. Joudut turvatarkastukseen, kun siirryt 'eurooppalaiselta' puolelta ja siinä on useinkin jonoa.

USA:an lennon 'check-in' alkaa jo n.tunti- puolitoista ennen lähtöä, sillä jokaista matkustajaa haastatellaan lyhyesti. Älä siitä hermostu, sillä kysymykset ovat rutiinia, vastaat miten parhaiten englanniksi osaat. Kyselevät esim. kuka pakkasi matkatavarasi, onko kukaan antanut kuljetettavaksesi tavaroita, missä matkatavarasi olivat ennen lähtöä ja kuinka menit lentokentälle - ei sen kummempaa.

Atlantin ylitys on tietysti pitkä, mutta asennoidut oikein ja olet pukeutunut mukaviin vaatteisiin, niin meneehän se. Lennon aikana voit katsella filmejä tai lukea. Itse yritän nukkua mahdollisimman paljon aika eroa varten. Varaa etukäteen joko ikkuna- tai käytäväpaikka, kumpi on mielestäsi mieluisampi, mutta vältä joutumasta keskipaikalle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kesällä Dallasiin kirjoitti:

Olen menossa kesällä Dallasiin tyttären perheen luokse. Ei ole aikaisempaa kokemusta KLM:n matkoista. Hinta on ainakin edullinen. Vähän jännittää vaihto Amsterdamissa, löydänkö helposti oikean terminaalin ja riittääkö 2 tuntia vaihtoon. Onko lento valtameren yli siedettävä?

Kokemuksianne odottaa matkajännitystä poteva mummi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu