nukahtamislääkkeet ja silmävaivat

Luin joskus,että unilääkkeet voivat myös kuivattaa silmiä..olen käyttänyt n. vuoden yhtäjaksoisesti nukahtamislääkettä ja puoli vuotta on ollut merkillisiä silmävaivoja, esim. valonarkuutta, kutinaa, vetisyyttä, kirvelyä..lisäksi usein päänsärkyä, minulla nyt sitten lopulta diagnosoitiin kuivat silmät silmälääkärissä. Siellä en kertonut käyttäväni nukahtamislääkkeitä. Mutta onko siis mahdollista, että nämä kaikki ed. mainitut oireeni ovat johtuneet nukahtamislääkkeistä?
31140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on kyseessä?

Äänestä
  • Sairastan glaukoomaa johon käytän joka ilta silmätippoja,sekä otan unilääkkeen pari kertaa viikossa.En ole huomannut mitään haittavaikutusta.Käytän nykyään imovanea,pari vuotta sitten tenoxia.
    Hyviä unia

    Äänestä

Minäkin käytän unen saantia helpottavaa läkettä.Olen jo 2 v käyttänyt,eikä tunnu missään.Olen vähitellen vähentänyt lääkitysta ja haluan siitä eroon.En tiennyt,että tällainen lääke voisi aiheuttaa silmiin jotain ongelmia?!
Minua huolestuttaa hirveästi seuraava.Koko ajan tuntuu "pientä kipua"oikean silmän takaosassa.Koko ajan tuntuu kuin siellä olisi "jotain".Usein silmän pinnalla tuntuu olevan"roska".Olen käyttänyt jatkuvasti silmätippoja ihan muuten vaan aamuin illoin.En tiennyt,että sekin saattaa aiheuttaa ongelmia.Miksi siitä ei varoiteta kun ostaa näitä?!!!!
Kävin optikolle näyttämässä silmiäni ensi hätään.Hän ei havainnut mitään hälyyttävää.Meillä on kissa josta lähtee hirveästi pitkää karvaa ja pölyä....nukkuu sängyssäni....On nukkunut vuosia eikä mitään ongelmia.
Tämä ongelma on ollut noin kuukauden.Epäilen myös kovakouraista meikin poistoani....Luomen rajassa oli pientä punerrusta ajat sitten.Käytin silmänboorivettä.Olen joka ilta pyyhkäissyt silläkin.Oire on vain toisessa silmässä.Lisäksi nukun myös oikealla kyljelläni.Samassa silmässä on vanha arpi lasiaisen mentyä rikki.Siinä voisi olla paksuuntunutta lasiaista.Optikko näki kyllä alueen ja näkee sen arven mutta ei havainut mitään muuta.Olen saanut muutaman kerran lyhyen kipukohtauksen oikean silmän takaa.Kova kipu,joka poistuu hetkessä.
Joka päivä olen koneella työskentelemässä johonkin 1 asti yöllä.Havaitsin sielmien rasittuvan myös konella.

Mitähän tästä pitäisi koota vaivojen aiheiksi?Silmä ei punota tai kutia tai vuoda.Rasittuneelta vaikuttaa kun olen koneella pitkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lkiuh kirjoitti:

Luin joskus,että unilääkkeet voivat myös kuivattaa silmiä..olen käyttänyt n. vuoden yhtäjaksoisesti nukahtamislääkettä ja puoli vuotta on ollut merkillisiä silmävaivoja, esim. valonarkuutta, kutinaa, vetisyyttä, kirvelyä..lisäksi usein päänsärkyä, minulla nyt sitten lopulta diagnosoitiin kuivat silmät silmälääkärissä. Siellä en kertonut käyttäväni nukahtamislääkkeitä. Mutta onko siis mahdollista, että nämä kaikki ed. mainitut oireeni ovat johtuneet nukahtamislääkkeistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu