MIllaiset maa-ainekset talon alle?

Perustussyvyys noin 1 metri ja talon perustetaan maanvaraiseen laatalle. Millaista maa-ainesta suosittelisitte pantavaksi ja mitä rakeista?
Karkeaa soraako ensin noin 50 cm ja sitten karkeaa salaojasoraa 3-16 mm lattiastyroxiin saakka?
Kertokaahan millaisia ratkaisuja olette tehneet?
72410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

karkea sora .n30cm hieno so-sora 20cm,suodatinkangas ja loppu hiekalla.Mitä järkeä sitä soraa on haaskata kun hiekkakin kelpaa.katso perustamistapa suunnitelmasta nuo vahvuudet tarkemmin.

Äänestä

Maatäyttö riippuu kuormista ja minkä maan varaan perustetaan. Riittävän kapilaarikatkon varmistamiseksi RakMK C2 määrää vähintään 200mm kapilaarisen vedennousun estävää rakennetta. Käytännössä 1 luokan salaojasoraa. Rakeisuutta en tarkkaan muista, mutta luokkaa 1-8mm. Siis hienoaines on pesty tai seulottu pois, jotta kapilaarista vedennousua ei tapahdu. Alempiin kerroksiin en ota kantaa...

Äänestä

Laita 16-32 soraa anturan alapintaan asti niin ei tule kapillaari ongelmia. Hintaeroa 0-32:seen ei ole kuin muutama euro per tonni. Sitä samaa voi laittaa tyroksiin asti, mutta on aika ikävää tasoitettavaa lapiolla. 8-16 tasoittuu helpommin.

Äänestä

Jos ei tiedä, niin voi katsoa suunnitelmista. Jos ei ole suunnitelmia, niin kannattaa teettää ne asiantuntijalla.

Äänestä

sinne montun pohjalle alimmaksi hiekkaa tai soraa, mikä halvimmaksi tulee

20 senttiä ennen anturan korkotaso vaihdetaan salaojasoraan tai sepeliin

täyttö tiivistetään huolella isolla jyrällä moneen kertaan ajaen. täyttöä kannattaa hieman kastella, tiivistyy paremmin

näin tehden itse anturakin tulee kapillaarikatkon päälle, pysyy paikat kuivana, itse sokkelin sisäisen täytön voikin sitten tehdä vaikka hiekalla, suodatinkangas sepelin ja hiekan väliin. kivempi kaivella niitä viemäreitä sinne hiekkaan kuin jonkin sepeliin, samoin tasaaminen onnistuu helpommin kun on hienoa aineista

Äänestä

0-32 mm kalliomursketta koska vastaavamme sekä rakennesuunnitelijamme mielestä 0 ainesta täytyy olla mukana, jotta pohja saadaan tärytettyä riittävän tiiviiksi. Anturan ja laatan välille tulee kaiketi salaojasoraa.

Äänestä

Meillä on suunniteltu anturan alle 15cm 12-32mm ja sen päälle vielä 15cm 6-16mm.
Tulossa maanvarainen laatta ja perustuksien sisäpuolinen täyttö tehdään joko 0-90mm tai 0-56mm n.60cm ja ja sen päälle kapillaarikatko 6-16mm 30cm.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaisi laittaa kirjoitti:

Perustussyvyys noin 1 metri ja talon perustetaan maanvaraiseen laatalle. Millaista maa-ainesta suosittelisitte pantavaksi ja mitä rakeista?
Karkeaa soraako ensin noin 50 cm ja sitten karkeaa salaojasoraa 3-16 mm lattiastyroxiin saakka?
Kertokaahan millaisia ratkaisuja olette tehneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu