Luin kerran erään talvisodan aikaisen komppanian sotapäiväkirjasta mielenkiintoisen havainnon. Suomalaisten ja venäläisten välisellä ei-kenenkään-maalla taivaalla oli outoja valoja (sinisiä tai vihreitä). Suomalaiset eivät keksineet niille selitystä. Neuvostoliittolaisia ne eivät olleet, ja venäläiset ampuivatkin niitä. Muistaakseni toisenkin komppanian joka oli kilometrien päässä tästä tapahtumasta oli sotapäiväkirjassa maininta asiasta. Selkeästi ufo-tapaus vai mitä?
Ufot talvi- ja jatkosodassa
eräs tapaus
51428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juu ihan vitun selkeä, jos on niin tyhmä huuhaajuntti kuin sinä.
Opettele kirjoittamaan, ja tule sitten soittamaan suutasi ja haukkumaan muita idiootiksi. On niin helppo isin ostamalla koneella iltaisin kirjoitella asiattomuuksia vieraille ihmisille, mutta et poika varmasti uskaltaisi päin naamaa tulla huutelemaan. Luulenpa, että elämästäsi puuttuu niin paljon. Pura aggressiosi jollain muulla tavalla. Mene vaikka metsään syömään kärpässieniä. Sitä paitsi tapaus mistä kirjoitin täyttää kaikki kriteerit tunnistamattomasta lentävästä esineestä, vaikka onkin yli 60 vuotta vanha.
osaa ottaa kantaa oliko tuo selkeä ufo tapaus vai ei, mutta ukkini päiväkirjassa, jota hän rintamalla kirjoitti päivittäin, on monta ufo-kokemusta ja ufo-havaintoa. Jotkin niistä oli myös koko komppania nähnyt ja jotkin havainnot taas "vain" muutamat hereillä olleeet sotilaat.
Talvisodassahan tapahtui muitakin yliluonnollisia asioita. Kuuluisin lienee tuo Summan enkeli, jonka useiden yksiköiden miehet olivat nähneet samanaikaisesti. Taivaalla varmasti havaittiin muutenkin kaikenlaista. Syynä varmaan siihen oli se, että vartiossa ollessa tuli kiinnitettyä huomiota kaikkeen poikkeavaan. Harva näin normaaliolosuhteissa tuijottelee taivaalle.
Se on sairasta kosmista showta! Sotien aikaan on aina nähty runsaasti ufoja. Ajatelkaa, kun sota syttyy maan päällä, on se niin mahtava näytelmä että maan ulkopuoliset elämänmuodot tulevat sankoin joukoin sitä seuraamaan. Mutta eipä se periaatteessa eroa maapallon mediasodista enään tipppaakaan.
Onhan tuo ukkisi havainto selvä UFO ilmiö. Ufohan tarkoittaakin TUNNISTAMATONTA lentävää esinettä, joten vaikka ne olisivat olleet valoraketteja niin UFO ilmiö passaa niihin, jos kukaan ei niiden alkuperää kyennyt päättelemään.