Mietimme tyttärelle nimeä.. törmäsin joskus viime syksynä nimeen Veela, ja pidin siitä heti!!
Mutta mitä mieltä täällä ollaan? Onko se liian erikoinen? Ensin mieleeni tuli Veera (r-vikaisena) mutta sitten mietin, että onhan sama juttu esim. nimessä Milja (Mirja r-vikaisena). Nimipalvelun mukaan niitä on kastettu vasta 17, ja kaikki 2000-luvulla vasta. Yleistymässä?
VEELA?
11
3910
Vastaukset 11
- nimi
mielestäni. Kuulostaa liian lässyttävältä..
- tiedä pidänkö
vai en..oli hieman sama juttu Meea nimen kanssa.Pitää vähän maistella nimeä ensin..Ei kuitenkaan huono nimi.Aika neutraali,toisaalta ihan suuhun sopiva ja käy lapsesta mummo ikään asti..miksei...
- sibyllavon
sarjaan vääntämällä väännetyt. Mutta makuasia.
- Loveable.
Ekan kerran kun kuulin, tuli mieleen tosiaankin ärrävikaisen "Veera".
Nyt kun näin nimen otsikossa, ajattelin, että se ei ole lainkaan hassumpi.
Tiesitkö muuten, että veelat olivat Harry Potter -kirjoissa viehättäviä ja kauniita neitoja, jotka saivat kaikki miespuoliset rakastumaan itseensä laulullaan ja tanssillaan? Pottereiden myötä nimi onkin varmaan yleistynyt viimeaikoina.
Googlettamalla selvisi, että veelat ovat myös Slaavilaisia versioita nymfeistä. - petra65
minulle menee sarakeseen oudot nimet.
- Hanna
Mua häiritsee se Harry Potter- yhteys. On niin vahvana mielessä, mitä veela-sana kyseisissä kirjoissa tarkoittaa. Itseäni tavallisena talliaisena voisi jotenkin nolostuttaakin kantaa nimeä, joka merkitsee yliluonnollisen kaunista olentoa... Varsinkin, kun noissa meitä nuoremmissa ikäluokissa on niin paljon ihmisiä, jotka ovat Potterinsa lukeneet ja joille siis on itsestään selvää, mikä on on veela.
- sisiliskosisko
täällä keskustelu tästä nimestä. mielipiteitä oli jyrkästi vastustavista puoltaviin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=1500000000000027&posting=22000000032562709#22000000032562709- Rukoilija
Jos joku sanoo Veela, minulle tulee mieleen, että hän sanoo Veera, mutta kärsii ärräviasta ja siksi sanoo r:n l:änä... Näin minusta.
Mieluummin Veera =)
- laritsa
Mielestäni ihana nimi ja hyvä koska on erikoinen:) oli kaverini veeran lempi nimi joskus sillä hän vihasi nimeä veera.. Ja jokaisesta nimestähän saa vääntämällä vaikka mitä ja mitä vaa nimeä voi pitää r tai s ym. vikaisena..kannustan:)
- Anonyymi
Minunimeni on veela
- Anonyymi
Sama, mutta oli kiva lukee näien Marta-Liisojen mielipiteitä vaik onki jo 16 vuotta vanhoi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17916Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169562Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan58546