Aika ylimielistä tekstiä Hesarissa kokoomuksen poliitikolta. Puhe oli paloturvallisuustarkastuksista ja kokoomuksen kaveri sanoi ettei sellaisia tarvita, koska rikkaiden omistusasujien pientaloissa ei koskaan tule tulipaloja, vaan ne syntyvät aina sosiaalisesti huono-osaisempien vuokralaisten makoillessa pahnoillaan ja tupakoidessa. Käytti oikeasti sanaa "pahnoillaan". Nyt tuosta on noussut melkoinen häly.
Näin suoraan vuokrakääpiöitä ei ole vissiin ikänä kukaan julkisuudessa morkannut? Palstaterminologiassa kylläkin.
Näin suoraan vuokrakääpiöitä ei ole vissiin ikänä kukaan julkisuudessa morkannut? Palstaterminologiassa kylläkin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
taidan haastaa tyypin oikeuteen. Mikä muuten on vuokrakääpiön määritelmä, alle 150 cm? Onko vastaava lyhytkasvoinen pankin vuokralainen sitten velkapygmi?
mutta kyllä tuosta oikeasti otti moni nokkiinsa.
Vuokrakääpiö voi olla fyysisesti vaikka mikä jättiläinen (usein ovatkin romuluisia ja kaljamahaisia) mutta nimitys viittaa enemmän henkiseen kapasiteettiin.
Olen läheisesti seurannut palokunnan toimia ja tiedän syttyneistä tulipaloista paljonkin tilastoa. Vaikka ihmisten luokittelu asumismuodon mukaan on vähemmän fiksua, oli tuossa artikkelissa kuitenkin totuus.
Asuntopalot kun lähes poikkeuksetta syttyvät näissä kämpissä, missä paljon muistakaan asioista ei huolehdita.
Muutama poikkeus, esim joulun aikaan kynttiläpalo tavislapsiperheessä/omakotitalossa ei muuta tilaston totuutta.
syy tähän sinänsä groteskiin jakaumaan; tulipalo iskee vain vuokralaiskoteihin :(
Ihan yhtä yleinen, jos ei yleisempikin, tulipalojen ja palokuolemien aiheuttaja on keskiolutkuppilasta puolilta öin kotiin könyävä, yksin elävä mies, joka rupeaa kokkaamaan huikopalaa, mutta sammuu kesken toimituksen sohvalle/punkkaansa.
Kun ei näillä elämänhallintansa menettäneillä luusereilla tietenkään mitään palovarottimia ole, kerkiää koko kämppä täyttyä niin sankasta savusta (käryävät kokkaukset palamaan syttyvät yläkaapistot), että äijästä on henki pois siinä vaiheessa, kun joku naapuri hälyttää palokunnan rappukäytävään tms. tunkevan savun johdosta.